VIDEO Slzy šťastia, radosti a grandiózna oslava ženského tenisu: US Open spoznal novú šampiónku!

Coco Gauffová na zemi po premenenom mečbale vo finále US OpenCoco Gauffová na zemi po premenenom mečbale vo finále US Open Zdroj: SITA/AP/Manu Fernandez

NEW YORK - Americká tenistka Coco Gauffová sa stala víťazkou ženskej dvojhry na US Open 2023. Vo finále zdolala Bielorusku Arynu Sabalenkovú v troch setoch 2:6, 6:3, 6:2 a pripísala si prvý grandslamový titul v kariére.

Semifinálová premožiteľka Češky Karolíny Muchovej sa stala prvou domácou víťazkou posledného grandslamu sezóny od úspechu Sloane Stephensovej v roku 2017.

Gauffová vystriedala na tróne v New Yorku Polku Igu Swiatekovú, ktorá vypadla v osemfinále. Mladá Američanka vyhrala dvanásty zápas po sebe a 18 z posledných 19. Pred štartom US Open ovládla turnaje v Cincinnati a Washingtone.

Gauffová urobila proti Sabalenkovej len 19 nevynútených chýb. O šesť rokov staršia Bieloruska, ktorá sa stane v pondelok novou svetovou jednotkou, ich mala 46. Rodáčka z Minsku nevyužila možnosť získať druhý grandslamový titul v sezóne a kariére. Nasadená dvojka nenadviazala na tohtoročné víťazstvo na Australian Open.

Gauffovej pozápasový rozhovor počas ceremoniálu

Sabalenková nastúpila na finále s plánom udávať tempo hry. V prvom sete sa jej to darilo. Američanka robila viac nevynútených chýb a prehrala už úvodnú hru duelu. Dokázala prelomiť podanie súperky na 2:2, no Bieloruska následne predviedla rebrejk a získala hneď aj ďalšie podanie súperky.

V druhom sete Gauffová zlepšila podanie, Sabalenková začala naopak robiť viac chýb v útoku. Američanka dostala jedinú šancu vyrovnať priebeh duelu a využila ju, keď Bieloruska nedokázala udržať podanie v štvrtej hre.    

Prezentácia trofeje pre víťazku Coco Gauffovú

V úvode rozhodujúceho setu sa Bieloruske úplne prestalo dariť. Američanka obmedzila chyby na minimum a prelomila prvé dve podania súperky. Sabalenková znížila a za stavu 1:4 si vyžiadala zdravotnú pauzu na ošetrenie ľavej nohy.

Finálové protagonistky - Coco Galéria fotiek (77) Aktérky finále s trofejami Zdroj: SITA/AP/John Minchillo

Po návrate na kurt síce vzala Gauffovej servis a znížila, Američanka sa ale nenechala vyhodiť z rytmu. Čoskoro sa vrátila do tempa a dotiahla duel k víťazstvu. Po prvom premenenom mečbale mohla radosťou spadnúť na zem.

Znamená to pre mňa veľmi veľa

"Zvíťaziť tu znamená pre mňa veľmi veľa. Prehra vo finále Roland Garros bola pre mňa trpká a to, že mám túto skúsenosť za sebou mi umožňuje užívať si tieto chvíle ešte viac. Arina je skvelá hráčka a svetovou jednotkou je úplne zaslúžene. Ja som sa iba snažila dostať zo seba to najlepšie, vôbec si neuvedomujem, kedy sa ten duel začal nakláňať na moju stranu a čo rozhodlo," povedala priamo na kurte Gauffová.

Coco Gauffová - víťazka Galéria fotiek (77) Sladký bozk pre víťaznú trofej Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

"Gratulujem Coco k úspechu v tomto finále, určite ešte získa mnoho titulov. Jej tím si tento triumf zaslúžil. Ja som spokojná, že som dokázala na kurte udržať svoje emócie. To sa mi darilo celú sezónu. Preto som sa aj zlepšila," snažila sa nájsť pozitíva Bieloruska, ktorú po zápase už premohli emócie.

Premenený mečbal Coco Gauffovej

dvojhra - finále:
Coco Gauffová (USA-6) - Aryna Sabalenková (Biel.-2.) 2:6, 6:3, 6:2

Viac o téme: Coco Gauffová Aryna Sabalenková US Open 2023
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: YouTube/US Open Tennis Championships
  • Zdroj: ČTK, TASR, Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy