Dramatický záverečný špurt: Bývalý portugalský majster sveta ovládol 15. etapu Vuelty

Portugalský cyklista Rui Costa zvíťazil v nedeľnej 15. etape 78. ročníka Vuelty. Portugalský cyklista Rui Costa zvíťazil v nedeľnej 15. etape 78. ročníka Vuelty. Zdroj: SITA/AP/Alvaro Barrientos

LEKUNBERRI - Portugalský cyklista Rui Costa zvíťazil v nedeľnej 15. etape 78. ročníka Vuelty. Jazdec stajne Intermarché zvládol 159 km dlhú kopcovitú trasu vedúcu z Pamplony do Lekunberri v čase 3:30:56 h.

V závere prešpurtoval Nemca Lennarda Kämnu z Bora-hansgrohe, tretí finišoval Kolumbijčan Santiago Buitrago z Bahrainu Victorious. Na čele celkového poradia sa udržal Američan Sepp Kuss z Jumbo-Visma.

Cyklisti museli pred druhým voľným dňom zvládnuť 2330 výškových metrov. Bol to teda ideálny deň pre únik, rozdiely v celkovom poradí sa nečakali. V úvodných dvoch hodinách sa vedúca skupina nevytvorila a to aj napriek viacerým pokusom.

Veľmi aktívny bol opäť Remco Evenepoel (Soudal–Quick-Step). Nakoniec sa vpredu vytvoril únik 15 jazdcov aj s belgickým obhajcom trofeje, ktorí sa odpútali od pelotónu. Stúpanie na Puerto de Portalet (3. kat., 19,3 km, 2,6%) vyhral Evenepoel, získal tri body a zvýšil svoj náskok v boji o dres pre najlepšieho vrchára.

V pelotóne začal udávať tempo tím Alpecin-Deceuninck. Nasledoval ďalší kopec Puerto de Zuarrarrate (2. kat., 7,3 km; 4,8%). Evenepoel bol na vrchole prvý a pridal ďalších päť bodov do klasifikácie, jeho náskok na druhého Austrálčana Michaela Storera (Groupama-FDJ) bol už 32-bodový.

Vedúca skupina, ktorú tvorilo už len desať cyklistov absolvovala zjazd, balík strácal okolo troch minút. Šprintérsku prémiu v Irurtzune vyhral Jimmy Janssens (Alpecin-Deceuninck) a pripísal si 20 bodov v boji o zelený dres.

Pred začiatkom druhého stúpania opäť na Puerto de Zuarrarrate sa dostala dopredu dvojica Santiago Buitrago Sanchez (Bahrain Victorious) a Rui Costa (Intermarche-Circus-Wanty). Vytvorili si 20-sekundový náskok, ktorý postupne navyšovali.

Buitragovi s Costom sa napokon podarilo zbaviť Evenepoela. Neskôr sa k nim pridal aj Kämna. Stúpaním prešlo trio pretekárov s náskokom 28 sekúnd na Denza, Krona, Rubia, Rodrígueza a Evenepoela.

Záverečných 250 m do cieľa muselo trio začať špurtovať, inak by riskovali, že ich dobehne Evenepoelova skupina. Zdalo sa, že do cieľa dôjde ako prvý Kämna, no na páske ho prešpurtoval Costa.

Portugalský cyklista Rui Costa Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Alvaro Barrientos

výsledky 15. etapy (Pamplona - Lekunberri, 158,3 km): 1. Rui Costa (Port./Intermarché) 3:30:56 h, 2. Lennard Kämna (Nem./Bora-hansgrohe), 3. Santiago Buitrago (Kol./Bahrain Victorious) všetci rovnaký čas, 4. Remco Evenepoel (Bel./Soudal Quick-Step), 5. Andreas Kron (Dán./Lotto Dstny), 6. Einer Rubio (Movistar Team), 7. Cristian Rodriguez (Šp./Team Arkéa-Samsic), 8. Chris Hamilton (Aus./DSM - firmenich) všetci + 2 s, 9. Nico Denz (Nem./Bora-hansgrohe) + 36, 10. Jimmy Janssens (Bel./Alpecin-Deceuninck) +1:07 min

celkové poradie: 1. Kuss 51:04:54 h, 2. Primož Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) +1:37 min, 3. Jonas Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) +1:44, 4. Ayuso +2:37, 5. Enric Mas (Šp./Movistar) +3:06, 6. Marc Soler (Šp./SAE Team Emirates) +3:10, 7. Mikel Landa (Šp./Bahrajn Victorious) +4:12, 8. Vlasov +5:02, 9. Cian Uijtdebroeks (Belg./Bora-Hansgrohe) +5:30, 10. Joao Almeida (Port./SAE Team Emirates) +8:39

Viac o téme: Rui Costa Intermarché
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Twitter/La Vuelta, VIDEO: Twitter/La Vuelta
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá