Portugalci ponížili nášho najväčšieho konkurenta, zápas Islandu s Bosnou rozhodol jeden gól

Portugalský hráč Goncalo Inacio (druhý sprava) oslavuje so spoluhráčmi Brunom Fernandesom (vpravo) a Goncalom Ramosom po tom, ako strelil štvrtý gólPortugalský hráč Goncalo Inacio (druhý sprava) oslavuje so spoluhráčmi Brunom Fernandesom (vpravo) a Goncalom Ramosom po tom, ako strelil štvrtý gól Zdroj: TASR/AP/Joao Matos

LISABON - Portugalskí futbalisti deklasovali v pondelňajšom zápase kvalifikácie ME 2024 doma Luxembursko 9:0 a v J-skupine si naďalej držia stopercentnú bilanciu.

Po šiestich odohratých stretnutiach vedú tabuľku s plným počtom 18 bodov a impozantným skóre 24:0, na čele majú stále päťbodový náskok pred druhým Slovenskom, Luxembursko je s 10 bodmi tretie. Piaty je Island, ktorý v Reykjavíku zdolal Bosnu a Hercegovinu 1:0 gólom Alfreda Finnbogasona z nadstaveného času a bodovo sa dotiahol na súpera.

Portugalci nastúpili vo Fare bez Cristiana Ronalda, ktorý chýbal pre kartový trest a už po víťaznom dueli v Bratislave (1:0) odletel späť do svojho saudskoarabského klubu Al-Nassr. Domáci urobili so súperom krátky proces, už v polčase viedli 4:0, keď sa zhodne dvakrát strelecky presadili Goncalo Inacio a Goncalo Ramos.

Portugalský hráč Goncalo Inacio Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Joao Matos

Po prestávke favorit nepoľavil z tempa a ešte zvýraznil triumf ďalšími piatimi zásahmi. Dvakrát skóroval Diogo Jota a po jednom góle pridali Ricardo Horta, Bruno Fernandes a Joao Felix. Majstri Európy z roku 2016 tak dosiahli ďalšie víťazstvo na "nulu" a jasne mieria za postupom na EURO 2024 z prvej priečky.

Island sa poriadne natrápil

Island vydrel v Reykjavíku triumf nad Bosnou vďaka gólu z druhej minúty nadstaveného času. Vydarenú kombinačnú akciu domácich zakončil z päťky Finnbogason. Hostia ešte reklamovali ofsajd, ale rozhodca po konzultácii s VAR gól uznal. Bosna si pripísala štvrtú prehru a ešte si drží štvrtú priečku so 6 bodmi, ale Island ju už bodovo dostihol.

Na čelo D-skupiny sa posunuli Chorváti, ktorí zvíťazili nad domácim Arménskom 1:0 a zaznamenali tretiu výhru za sebou. O triumfe "vatreni" v Jerevane rozhodol gól Andreja Kramariča zo 14. minúty, ktorý musel potvrdiť rozhodca až po konzultácii s VAR.

Útočník hostí síce v momente, keď zblízka dotukol loptu do siete, stál za domácimi obrancami, ale nebol v ofsajdovom postavení, keďže prihrávku od spoluhráča na neho tečoval brániaci protihráč. Duel museli v 35. minúte na 70 sekúnd prerušiť po tom, ako sa nad trávnikom začal vznášať dron s vlajkou Náhorného Karabachu. Na incident s politickým kontextom si ešte zrejme posvieti disciplinárka UEFA.

Chorváti majú na konte 10 bodov, rovnako ako druhé Turecko, ktoré odohralo o zápas viac, v prospech bronzových medailistov z MS 2022 hrajú skóre i lepší vzájomný zápas. Arménsko zostalo na tretej priečke, za vedúcim duom zaostáva o tri body. Bodovo sa naň dotiahol Wales, ktorý vyhral v Lotyšsku 2:0.

Portugalsko - Luxembursko 9:0 (4:0)
Góly: 12. a 45.+4 Inacio, 18. a 34. Ramos, 57. a 77. Jota, 67. Horta, 83. B. Fernandes, 88. Felix. Rozhodovali: Brooks – Bennett, Betts (všetci Angl.), ŽK: V. Thill, Mahmutovič, Gerson (všetci Lux.)

Portugalsko: Costa - Semedo (60. Cancelo), Dias, Inacio, Dalot - B. Fernandes, Danilo (75. Neves), B. Silva (61. Horta) - Jota, Ramos (61. Felix), Leao (75. Otavio)

Luxembursko: Moris - Bohnert (46. Gerson), Jans, Chanot (78. Korac), Mahmutovič - Pinto (54. V. Thill), Borges Sanches, Rupil (46. S. Thill), Barreiro, Da. Sinani - Curci (46. Carlson)

Island - Bosna a Hercegovina 1:0 (0:0)
Gól: 90.+2 Finnbogason. Rozhodovali: Visser – Vanyzere, Nijssen (všetci Belg.), ŽK: Traustason - Hadžikadunič, Miličevič, 5229 divákov.

Island: Rúnarsson - Sampsted, Hermannsson, Pálsson, Finnsson - J. Gudmundsson, Traustason, Willumsson (76. Finnbogason), M. Anderson (76. Thorsteinsson) - Oskarsson, Haraldsson

Bosna a Hercegovina: Šehič - Hadžikadunič, Miličevič, Kolašinac - Dedič (86. Čivič), Krunič, Tahirovič (81. Bilbija), Hadžiahmetovič (67. Pjanič), Gazibegovič (81. Menalo) - Džeko, Demirovič (67. Kodro)