Na flámy neváhal minúť výplatu, rozhneval aj Cruyffa: Slovák, ktorý sa navždy zapísal do histórie

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

BRATISLAVA - Slovenský rodák Ján Geleta, ktorý 13. septembra oslávi osemdesiate narodeniny, patril mnoho rokov k oporám pražskej Dukly, s ktorou v rokoch 1964 a 1966 získal dva majstrovské tituly a zahral si o Pohár majstrov európskych krajín.

Mrštný záložník sa uplatnil tiež v československej reprezentácii, s ktorou dosiahol na striebornú olympijskú medailu v Tokiu 1964. Práve tú, spolu so ziskom titulu Futbalista roka v roku 1967, považuje Geleta za vrchol svojej kariéry. V roku 1964 vyhral Americký pohár, je tiež trojnásobným víťazom Česko-slovenského pohára v rokoch 1965, 1966 a 1969.

Futbalista, ktorý si vo svojej dobe naplno užíval život a pokuty za flámovanie mu často zobrali väčšinu výplaty, je pritom cez víťazstvo v treťom ročníku prestížnej ankety dnes trochu zabudnutý. "Predo mnou bol Masopust a po mne Viktor, asi som tam niekde zostal v tieni," povedal. Berie to ale s nadhľadom.

Pamätný zápas, ktorý rozhneval Cruyffa

Rodák z Malých Chlievan na Slovensku sa vyučil za obuvníka, po začiatkoch vo futbalovom klube v Partizánskom narukoval v roku 1962 na vojnu a dostal sa do Dukly Praha. Tu strávil celú dospelú futbalovú kariéru, len úplne poslednú sezónu hral za Motorlet. Od konca vojny žije v Čechách.

Za seniorskú reprezentáciu nastúpil Geleta v 19 zápasoch a dal dva góly, v pamäti zostáva priateľské stretnutie proti Holandsku v novembri 1966 v Amsterdame. Geleta vtedy prispel gólom k československému víťazstvu 2:1, ktoré neuniesol mladučký Johan Cruyff, vylúčený za urážku rozhodcu.

Po skončení kariéry zostal Geleta ako úradník v armáde a mnoho rokov hral za starú gardu. Skúšal aj podnikať, jeho zmiešaný tovar ale v konkurencii supermarketov nevydržal. Dnes spokojne žije na chalupe v Křivsoudove pri Vlašime: "V roku 2000 som ušiel z Prahy na dedinu. Mal som strach, že ma zrazí električka," smial sa v jednom rozhovore.

Viac o téme: Dukla Praha Československo Ján Geleta
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/Tomáš Kotlárik
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy