Halepová nebola ani zďaleka jediná: Škandál má za sebou aj ikona so slovenskými koreňmi!

Martina HingisováMartina Hingisová Zdroj: SITA

BUKUREŠŤ - Bývalá svetová tenisová jednotka Rumunka Simona Halepová dostala za dve porušenia antidopingových pravidiel zákaz činnosti na štyri roky. Toto je výber najznámejších dopingových prípadov v tenise.

Máj 1995 - kokaín v akcii

Na Roland Garros boli vo vzorkách českého tenistu Karla Nováčka a bývalej svetovej jednotky Matsa Wilandera zo Švédska odhalené stopy kokaínu. Trojmesačný trest vošiel do platnosti až v máji 1997, keď hráči po niekoľkých súdnych pojednávaniach stiahli odvolanie proti zastaveniu činnosti.

December 1998 - odvolanie vyšlo, ale nebolo nič platné

Odobratím bodov a prémií bol potrestaný český hráč Petr Korda, pozitívne testovaný na nandrolon počas Wimbledonu. Proti tomuto rozhodnutiu vlastnej nezávislej komisie sa Medzinárodná tenisová federácia neskôr odvolala na arbitráž, ktorá prípad v auguste 1999 prehodnotila a protest federácie uznala. Kordu, ktorý medzičasom ukončil kariéru, napokon potrestala symbolickým zákazom štartu na jeden rok.

Marec 2003 - ďalší český hráč s nandrolonom

Český hráč Bohdan Ulihrach dostal najprv dvojročný trest za pozitívny test na nandrolon, ten mu bol ale neskôr zrušený, keďže zakázanú látku obsahovali podporné preparáty podávané hráčom oficiálnymi fyzioterapeutmi ATP.

Január 2004 - ani Mariano Puerta sa škandálom nevyhol

Použitie dopingovej látky pripravilo o pol roka tenisovej kariéry Argentínčana Mariana Puertu. Vo februári 2003 mal na turnaji vo Viňa del Mar v tele clenbuterol.

December 2005 - Na Roland Garros mali pozitívny dopingový test traja hráči. Prekvapivý finalista Mariano Puerta mal v tele stimulant etilefrin a za opakovaný prehrešok dostal zákaz štartu na osem rokov. Športový arbitrážny súd mu neskôr znížil trest na dva roky kvôli tomu, že Puerta užil zakázanú látku neúmyselne. V Paríži dopovali aj Sesil Karatančevová a Mariano Hood: Bulharka dostala dvojročný a Argentínčan ročný zákaz.

Február 2006 - Slovák Karol Beck s dvojročným zákazom

Slovenský daviscupový reprezentant Karol Beck bol potrestaný dvojročným zákazom činnosti za použitie zakázaného steroidu clenbuterolu.

Jún 2006 - Mark Nielsen dostal rovnaký trest

Novozélandský tenista Mark Nielsen dostal za pozitívny dopingový nález na zakázanú látku finasterid z januárovej kvalifikácie na Australian Open dvojročný dištanc.

Január 2008 - Martina Hingisová a kokaínová aféra

Bývalá svetová jednotka Švajčiarka Martina Hingisová bola za pozitívny test na kokaín vo Wimbledone potrestaná dvojročným zákazom štartu a spätným odobratím bodov i prémií. Košická rodáčka, ktorej otec je Slovák, medzitým ukončila kariéru, neskôr sa ale na kurty vrátila.

Máj 2009 - Gasquet užil kokaín nevedome

Francúz Richard Gasquet bol za pozitívny test na kokaín suspendovaný na 12 mesiacov. Neskôr mu bol trest skrátený na dva a pol mesiaca kvôli tomu, že látku neužil vedome.

Júl 2011 - mohli za to lieky

Americký tenista Robert Kendrick dostal od Medzinárodnej tenisovej federácie ročný zákaz činnosti za pozitívny dopingový test na French Open. Hráč mal v tele stimulant metylhexanamín. Podľa Kendricka sa látka do jeho organizmu dostala z liekov. Športový arbitrážny súd mu neskôr trest znížil na osem mesiacov.

Február 2013 - česká deblistka poprela zámerné použitie

Barbora Strýcová dostala polročný trest za dopingový nález počas októbrového turnaja v Luxemburgu. V tele mala stimulant sibutramín. Zámerné použitie látky poprela, podľa jej verzie bol obsiahnutý v potravinovom doplnku.

September 2013 - tabletky s glukózou

Chorvát Marin Čilič dostal deväťmesačný trest za doping, v máji mal po turnaji v Mníchove pozitívny test na niketamid. Látku zobral nevedomky v tabletkách s glukózou, CAS mu neskôr znížil trest na štyri mesiace.

Marec 2015 - zákaz činnosti na 15 rokov

Američan Wayne Odesnik dostal od ITF za druhé porušenie dopingových pravidiel zákazu činnosti na 15 rokov. Odesnik odovzdal niekoľko mimosúťažných vzoriek, v ktorých kontrola odhalila stopy rôznych zakázaných látok vrátane steroidov. Pre hráča, ktorý už v roku 2010 dostal za držanie rastového hormónu dvojročný dištanc, to znamenalo koniec kariéry.

Január 2016 - Šarapovovej škandál otriasol tenisovým svetom

Ruská tenistka Maria Šarapovová mala na Australian Open pozitívny test na meldónium, ktoré bolo na zoznam zakázaných látok zaradené pred sezónou. Pôvodný dvojročný trest jej bol neskôr skrátený na 15 mesiacov.

Jún 2018 - matkine tabletky na rakovinu

Medzinárodná športová arbitráž CAS zvýšila Talianke Sare Erraniovej trest za dopingový nález z dvoch mesiacov na desať. Tenistka mala pri mimosúťažnej kontrole v moči zakázaný letrozol. Erraniová vysvetľovala dopingový nález kontaminovaným jedlom, podľa nej obsahovali zakázanú látku matkine tabletky na rakovinu, ktoré jej pri príprave jedla pre celú rodinu spadli do polievky.

Október 2019 - mohlo za to kontaminované mäso

Elitný kolumbijský deblista Robert Farah mal v Kolumbii pozitívny test na anabolika a bol predbežne suspendovaný. Trestu ale unikol, medzinárodná federácia ITF uznala po vypočutí u disciplinárnej komisie jeho tvrdenie, že sa anabolický steroid boldenon do jeho tela dostal konzumáciou kontaminovaného kolumbijského mäsa.

Júl 2021 - suspendácia po zisku debutového titulu

Americká tenistka Varvara Lepchenková mala v Budapešti pozitívny test na metabolity adrafinilu a modafinilu. Potom štartovala na troch ďalších turnajoch vrátane Charlestonu, kde získala svoj jediný titul. Až potom bola v auguste suspendováná. Najprv dostala štvorročný trest, neskôr jej bol skrátený na 21 mesiacov.

Viac o téme: Martina Hingisová Doping Simona Halepová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy