Novinky, ktoré budú zaujímať všetkých: Svetový pohár? Najvyšší muži chystajú poriadnu zmenu

NHLNHL Zdroj: Profimedia

HENDERSON - Ak sa v budúcnosti uskutoční ďalší ročník hokejového Svetového pohára, nebude mať podobu klasického turnaja, ako sú olympijské hry alebo majstrovstvá sveta.

Bez bližších informácií to povedal zástupca komisionára NHL Bill Daly zámorským novinárom, uviedla agentúra AP. Elitná kanadsko-americká súťaž plánuje spoločne s hráčskou asociáciou NHLPA usporiadať ďalší ročník Svetového pohára vo februári 2025.

"Zameriavame sa na alternatívny typ turnaja, ktorý využíva jedinečnú medzinárodnosť nášho športu," povedal Daly v utorok na mediálnej akcii NHL a NHLPA. "Pracujeme na tom spoločne s hráčskou asociáciou s tým, že by sa konal vo februári 2025," doplnil zástupca Garyho Bettmana.

Konkrétnu podobu turnaja Daly nešpecifikoval, podľa AP by však nemalo ísť o "typický" Svetový pohár, na ktorom by sa predstavilo osem tímov a trval by 16 dní.

Otáznik visí nad Rusmi

Zatiaľ posledný Svetový pohár sa uskutočnil v roku 2016. Podľa pôvodných plánov mal ďalší ročník prísť na rad v roku 2024. Po vojnovom konflikte na Ukrajine, ktorý rozpútalo Rusko, ale museli NHL a NHLPA svoje zámery prehodnotiť. Viaceré európske krajiny vrátane Česka totiž odmietajú proti zbornej nastupovať a usporiadatelia stále chcú, aby ruské hokejové hviezdy na turnaji štartovali.

Aj preto sa v súčasnosti pracuje s termínom február 2025, teda rok pred olympijskými hrami v Taliansku. Podľa Dalyho je súčasťou rokovaní o Svetovom pohári zabezpečenie podmienok pre štart hráčov z NHL na olympiáde v roku 2026.

Gary Bettman a Bill Galéria fotiek (2) Prezident NHL Gary Bettman a jeho poradca Bill Daly Zdroj: SITA

Predstavitelia súťaže sa s hráčskou asociáciou pri poslednom predĺžení kolektívnej zmluvy dohodli, že hokejisti zo zámoria budú pod piatimi kruhmi štartovať. Teraz sa čaká na dohodu s Medzinárodným olympijským výborom a Medzinárodnou hokejovou federáciou. Naposledy sa hráči z NHL predstavili na OH v Soči 2014.

"Dúfame, že sa dohodneme na pravidelnej rotácii, keď budeme mať Svetový pohár v roku 2028, olympiádu v roku 2030, Svetový pohár v roku 2032 a olympiádu v roku 2034," uviedol Daly. Podmienky chce mať vyjasnené do začiatku budúceho roka.

Viac o téme: NHL Bill Daly Svetový pohár NHLPA
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy