Z Prešova až pod tatranské končiare: Kopcovitá etapa vyvrcholila špurtom

Francúzsky cyklista Remi Cavagna Francúzsky cyklista Remi Cavagna Zdroj: TASR/František Iván

POPRAD - Belgický cyklista Tim Merlier triumfoval v druhej etape 67. ročníka Okolo Slovenska. Jazdec stajne Soudal-QuickStep sa presadil v záverečnom špurte 143,9 km dlhej etapy so štartom v Prešove a cieľom v Poprade.

Na druhom mieste prišiel do cieľa Cees Bol (Astana-Qazaqstan) a tretí skončil Colby Simmons (Jumbo-Visma). Na čele celkového poradia sa udržal s veľkým náskokom Francúz Remi Cavagna zo Soudal-QuickStep.

Etapa mala očakávaný scenár. Skupina potrápila pelotón, ale ten ju dostihol a prišlo k hromadnému dojazdu. Merlier vybojoval jedenásty triumf v prebiehajúcej sezóne: "Som veľmi šťastný, že som dokázal vyhrať. Bolo to pre mňa o niečo špeciálne, keďže Belgičan Mario De Clercq vyhral v minulosti v Poprade MS v cyklokrose. O to som radšej, že som uspel v tejto etape."

"V závere som sa snažil prebojovať dopredu. Poznal som to, bol som si to prejsť minulý týždeň počas tréningu. Chcel som sa presadiť, siedme miesto je fajn. Síce tie sekundy chýbajú, ale ešte sú tri etapy pred nami. Uvidíme, čo sa ešte stane. Snažil som sa ísť aj do úniku, ale neskôr Matúš aj s ďalšími nás dostihli. Nie je to jednoduché, ja musím útočiť a on zase brániť."

Dres pre najlepšieho Slováka udržal Štoček

Dres pre najlepšieho Slováka udržal Matúš Štoček (ATT Investments), ktorý prišiel do cieľa na 20. priečke. "Každému pršalo rovnako, našťastie nebola taká zima a dalo sa to zvládnuť. Celkom dlho sa tvoril únik a myslel som si, že to bude rýchlejšie, keďže už sú väčšie rozostupy v celkovom poradí.

Pre nás bolo dobre, že vpredu bol opäť Kubo Otruba. Základom bolo nestratiť a dopadlo to dobre," uviedol v rozhovore v ciele a vyjadril sa aj k súboju s Kubišom: "Strážili sme sa hlavne na začiatku a v závere sme chceli byť vpredu a vyhnúť sa pádom. Zatiaľ je pre mňa priebeh pretekov dobrý."

Štvrtková etapa mala kopcovitý charakter opäť s troma rýchlostnými a štyrmi vrchárskymi prémiami, vrátane stúpania na Branisko. V druhej časti sa nachádzali nehodnotené kopce, ktoré mohli potrápiť šprintérov. Cyklistom na štarte robil spoločnosť hustý dážď a oproti prvému dňu boli aj nižšie teploty. Napriek pokusom o úniku prišiel balík pokope na prvú horskú prémiu Široké (3. kat., 0,8 km, 6,9%) a o body bojovali pretekári z hlavnej skupiny.

Zvíťazil Jevgenij Fedorov (Astana-Qazaqstan), ktorý získal tri body. Pred druhým kopcom Branisko (3. kat., 4,3 km, 3,9%) sa vytvorila vpredu trojčlenná skupina Thibaut Pinot (Groupama-FDJ), Charles-Etienne Chretien (Human Powered Health) a Javier Serrano Rodriguez (Caja Rural-Seguros RGA). Prvý bol na vrchole Pinot a pripísal si tri body do vrchárskej súťaže.

K vedúcej skupine sa pripojil aj Kubiš

K vedúcej skupine sa pripojil aj Slovák Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica). Únik si však nevedel vytvoriť väčší náskok a balík ich za obcou Žehra dostihol. Krátko na to nastúpil Jaka Primožic (Hrinkow Advarics). Pridali sa k nemu Erik Fetter (EOLO-Kometa), Ricardo Lucca (Green Project-Bardiani CSF-Faizane), Sebastian Schönberger (Human Powered Health) a Jakub Otruba (ATT Investments).

Táto pätica využila spomalenie pelotónu a vypracovala si viac ako minútový náskok. Horskú prémiu Levočský vrch (3. kat., 3,2 km, 4%) vyhral Rakúšan Schönberger a získal tri body. O dva kilometre neskôr v Levoči prišli cyklisti na úvodnú rýchlostnú prémiu. Prvý ju prešiel Otruba, pripísal si šesť bodov do bodovacej súťaže a tri bonifikačné sekundy.

Na záverečnom kopci Dravce (3. kat., 4,1 km, 3,9%) bol opäť prvý Schönberger a tak sa v boji o bodkovaný dres dostal na druhé miesto s celkovom šiestimi bodmi. Líder horskej súťaže po druhom dni zostal Milan Vader (Jumbo-Visma), na konte mal sedemnásť bodov.

O víťazovi rozhodol špurt

Únik zvyšoval svoj náskok, 69 kilometrov pred cieľom mal dve minúty k dobru. Druhú rýchlostnú prémiu v Kežmarku vyhral opäť Otruba. Získal zase tri bonifikačné sekundy a šesť bodov. Balík však následne zrýchlil a mal už len minútové manko. Záverečnú rýchlostnú vyhral Primožič získal šesť bodov a tri bonifikačné sekundy.

Pelotón prišiel na prémiu v Poprade so stratou 20 sekúnd. Z vedúcej skupiny vypadol Otruba, desať kilometrov pred cieľom v úniku zaútočil Primožic, no pelotón strácal len 10 sekúnd a tritisíc metrov pred cieľom sa vrátil do balíka. O víťazovi rozhodol špurt. Najrýchlejší v ňom bol Belgičan Merlier.

Najbojovnejším jazdcom sa stal Čech Jakub Otruba (ATT Investments), ktorý bol rovnako ako v prvej etape opäť v úniku. "Dnes sa mi išlo trocha horšie, keďže som bol v úniku aj včera a do toho to počasie. Podarilo sa mi však prísť v prvej skupine, čo bol môj cieľ. Mal som však potom už toho dosť a vedel som, že v úniku by som nemal šancu, vrátil som sa a pošetril sily.

Tento rok sú tie preteky podľa mňa jednoduchšie, keď som sa pozeral na profily. Cítim sa však úplne inak, ale myslím si, že rozhodla prvá etapa. Ak sa nestane v ďalších niečo podobné, bude to len o bonusových sekundách a reálne skončiť niekde okolo siedmeho miesta," povedal český reprezentant.

Najlepším jazdcom v súťaži do 23 rokov zostal Simmons. Cavagna okrem celkového poradia vedie aj bodovačku, takže zelený dres opäť ponesie Kasper Asgreen. Preteky pokračujú v piatok treťou etapou, cyklistov čaká 171,6 km dlhá trasa z Ružomberka do Martinu.

Predbežní lídri súťaží:

celkové poradie: Remi Cavagna (Fr./Soudal-QuickStep)
bodovacia súťaž: Cavagna
vrchárska súťaž: Milan Vader (Hol./Jumbo-Visma)
súťaž do 23 rokov: Colby Simmons (USA/Jumbo-Visma)
najlepší Slovák: Matúš Štoček (ATT Investments)

výsledky 2. etapy (Prešov - Poprad, 143,9 km): 1. Tim Merlier (Belg./Soudal-QuickStep) 3:25:53 h, 2. Cees Bol (Hol./Astana Qazaqstan), 3. Colby Simmons (USA/Jumbo-Visma), 4. Alberto Bruttomesso (Tal./Cycling Team Friuli ASD), 5. Daniel Skerl (Tal./Cycling Team Friuli ASD), 6. Iuri Leitao (Portug./Caja Rural-Seguros RGA), 7. Lukáš KUBIŠ (SR/Dukla Banská Bystrica), 8. Charles-Etienne Chretien (Kan./Human Powered Health), 9. Stanislaw Aniolkowski (Poľ./Human Powered Health), 10. Luca Colnaghi (Tal./Green Project-Bardiani CSF-Faizane), ..., 20. Matúš ŠTOČEK (SR/ATT Investments) všetci rovnaký čas

celkové poradie: 1. Remi Cavagna (Fr./Soudal-QuickStep) 7:09:04 h, 2. Mulu Kinfe Hailemichael (Eti./Caja Rural-Seguros RGA) +1:55 min, 3. Kasper Asgreen (Dán./Soudal-QuickStep) +2:16, 4. Milan Vader (Hol./Jumbo-Visma) +2:22, 5. Stefan Küng (Švaj./Groupama-FDJ) +2:23, 6. Bart Lemmen (Hol./Human Powered Health) +2:25, 7. Bruno Armirail (Fr./Groupama-FDJ) +3:01, 8. Urko Berrade (Šp./Equipo Kern Pharma), 9. Jakub Otruba (ČR/ATT Investments) obaja +3:11, 10. Koen Bouwman (Hol./Jumbo-Visma) +3:20, ..., 18. ŠTOČEK +5:29, 21. KUBIŠ +5:31

bodovacia súťaž: 1. Cavagna 32, 2. Asgreen 22, 3. Merlier 20, ..., 18. KUBIŠ 4

súťaž vrchárov: 1. Vader 17, 2. Sebastian Schönberger (Rak./Human Powered Health) 6, 3. Jan Bárta (ČR/Elkov-Kasper) 4

Viac o téme: Okolo Slovenska Rémi Cavagna Tim Merlier Cees Bol Soudal-QuickStep Colby Simmons