Doping ho ničil dva roky, potom všetkým vypálil rybník: Ikona cyklistiky sa smeje od ucha k uchu

Ikona svetovej cyklistiky menom Alexander VinokurovIkona svetovej cyklistiky menom Alexander Vinokurov Zdroj: Profimedia

ASTANA - Kazašský cyklista Alexander Vinokurov, ktorý 16. septembra oslávi päťdesiatiny, patril svojho času k najlepším v profesionálnom pelotóne. Zdobia ho olympijské zlato a striebro či víťazstvo na Vuelte. Jeho kariéru však poznamenal dopingový škandál, kvôli ktorému dva roky nepretekal.

Vinokurov, rodák z kazašského Petropavlovsku, medzi profesionálmi zakotvil v roku 1998 po podpise zmluvy s francúzskou stajňou Casino. V profipelotóne jazdec prezývaný "Vino" hneď v máji 1998 dokázal vyhrať etapové preteky Štyri dni v Dunkerque. V nasledujúcom roku pridal v pretekoch Dauphiné Libéré a Okolo Valencie ďalšie víťazné zárezy a nakoniec skončil pod krídlami nemeckého tímu Telekom.

V nemeckom tíme, neskôr premenovanom na T-Mobile, strávil päť sezón. Jeho prvým úspechom bol zisk striebra z cestných pretekov na olympijských hrách v Sydney v roku 2000. Prelomovým bol pre Vinokurova rok 2003, kedy druhýkrát za sebou vyhral uznávané etapové preteky Paríž-Nice, kraľoval ceste Okolo Švajčiarska aj jednodňovému zápoleniu Amstel. Sezónu potom ozdobil tretím miestom na Tour de France. V rokoch 2004 a 2006 vybojoval bronz na majstrovstvách sveta, vždy v časovke jednotlivcov.

V roku 2006 podpísal zmluvu so španielskym tímom Liberty Seguros-Würth, tá sa ale kvôli dopingovému škandálu manažéra stajne Manola Saiza dostala do úzkych a na nohy sa opäť postavila až vďaka finančnej injekcii z Kazachstanu. O dohodu sa veľkou mierou zaslúžil práve Vinokurov, stajňa bola premenovaná na Astana-Würth (neskôr len Astana) a Vinokurov v jej drese v roku 2006 vyhral Vueltu.

V roku 2007 počas Tour de France bol Vinokurov po svojom triumfe v časovke kvôli dopingovým nálezom (krvnej transfúzie) vylúčený z pretekov. Ešte v ten istý deň bol vyhodený aj z tímu Astana, ktorý následne na prianie organizátorov odstúpil z pretekov. Kazašský zväz mu udelil namiesto obvyklého dvojročného len polovičný trest.

Medzinárodná cyklistická únia ho nechala tak, pretože sám Vinokurov oznámil koniec kariéry. Keď však Kazach v októbri 2008 ohlásil návrat do pelotónu, UCI si pri športovej arbitráži vymohla predĺženie trestu.

Po vypršaní trestu sa Vinokurov vrátil, a to predovšetkým kvôli olympijským hrám. V Londýne 2012 potom vypálil rybník favorizovaným domácim Britom a na záver kariéry sa dočkal najcennejšej olympijskej medaily, keď vyhral cestné preteky jednotlivcov. Kariéru definitívne ukončil v auguste 2012 35. miestom v španielskej jednorazovej klasike v San Sebastiane.

Viac o téme:
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy
Staršie správy

Videá