Slováci totálne vybuchli, bola to kvalifikácia hrôzy: Možno sa dočkáme šance na reparát

Na snímke tím Jána Filca počas kvalifikácie na ZOH 2002Na snímke tím Jána Filca počas kvalifikácie na ZOH 2002 Zdroj: Profimedia

SALT LAKE CITY - Americký olympijský a paralympijský výbor (USOPC) vo štvrtok schválil kandidatúru Salt Lake City na zimné olympijské hry v roku 2030 alebo 2034. Predseda výboru Gene Sykes uviedol, že by uprednostnil usporiadanie hier v roku 2034. 

Organizátori označili mesto, ktoré hostilo ZOH 2002, za najpripravenejšieho a najflexibilnejšieho kandidáta.

Proces kandidatúry na rok 2030 sa mierne zamotal, keďže Kanada aj Japonsko stiahli svoje ponuky. Podľa AP však Švédsko, Švajčiarsko a Francúzsko nedávno diskutovali s Medzinárodným olympijským výborom (MOV) o možnej kandidatúre. 

Usporiadanie hier v roku 2034 by bolo pre Salt Lake City aj USOPC menšou logistickou a obchodnou výzvou, keďže Los Angeles hostí olympijské hry v roku 2028.

Slovenskí hokejisti v roku 2022 neprešli ani kvalifikáciou

Práve na Salt Lake City nemajú dobré spomienky slovenskí hokejisti. Ak chceli hrať hokejový turnaj, museli najskôr absolvovať kvalifikáciu. Navyše sme boli obmedzení pravidlami o štarte hráčov NHL.

Prehrali sme s Nemeckom 0:3 a šokujúco aj proti Rakúsku 2:3, nasledovala remíza 6:6 s Lotyšskom. Olympijský turnaj sa tak pre nás skončil skôr, než vôbec začal. V zápase o 13. miesto sme proti Francúzom uspeli 7:1.

Francúzsko sa chce uchádzať o usporiadanie ZOH 2030 

Francúzsky olympijský výbor (CNOSF) chce do decembra začať dialóg s Medzinárodným olympijským výborom (MOV) v snahe získať práva na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2030. Výbor navrhuje, aby sa dejiskami stali regióny Auvergne-Rhône-Alpes a Provence-Alpes-Côte d'Azur.

Plány projektu kandidatúry predstavili na štvrtkovom valnom zhromaždení CNOSF. To sa konalo len týždeň po tom, ako prezident výboru David Lappartient viedol francúzsku delegáciu do sídla MOV v Lausanne, kde mali možnosť diskutovať o svojich návrhoch na usporiadanie ZOH 2030.

"Máme dva regióny, ktoré sú podľa nás vhodnými kandidátmi. Realizácia projektu bude o trochu zložitejšia, ale je to pre nás nepochybne príležitosť využiť miesta, ktoré sú na hry ako stvorené. Naše hostiteľské mestá predstavíme do 15. októbra, potom budeme musieť začiatkom novembra predstúpiť pred komisiu," cituje z vyhlásenia MOV portál insidethegames.biz.

Slováci totálne vybuchli, bola Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Matt Slocum

CNOSF na valnom zhromaždení tiež informoval, že kandidatúra bude stáť približne 1,5 miliardy eur. Očakáva sa, že súčasťou plánov budú aj niektoré objekty, ktoré sa využívali počas ZOH 1992 v Albertville.

Organizátora vyberú budúci rok v Paríži

MOV mal pôvodne vybrať hostiteľa hier v roku 2030 na zasadnutí, ktoré sa budúci mesiac uskutoční v Bombaji. Nakoniec termín musel presunúť na zasadnutie v predvečer začiatku budúcoročných olympijských hier v Paríži.

Dôvodom odkladu bolo, že v stanovenom termíne sa nenašiel žiaden kandidát na hry. Dlhoročný favorit z japonského Sapporo odstúpil. Kanadský Vancouver nezískal podporu vlády Britskej Kolumbie a Salt Lake City z logistických a obchodných dôvodov uprednostnilo usporiadanie hier v roku 2034. Medzi ďalšie krajiny, ktoré rokujú s MOV o kandidatúre na ZOH 2030, patria Švédsko a Švajčiarsko.

Viac o téme: USA Francúzsko Zimné olympijské hry Salt Lake City
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Youtube/Martin Lauko
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy