Skupinová fáza pootvorená do polovice: Ružomberok vezie z Česka vynikajúci výsledok

Na snímke radosť z víťazstva hráčok MBK RužomberokNa snímke radosť z víťazstva hráčok MBK Ružomberok Zdroj: TASR/Ján Krošlák

OSTRAVA – Basketbalistky MBK Ružomberok sa priblížili k postupu do skupinovej fázy Európskeho pohára (Eurocup). V prvom kvalifikačnom zápase uspeli na palubovke českého SBŠ Ostrava 59:45.

K úspechu ich najvýraznejším spôsobom potiahla Oľga Jackovecová, autorka 17 bodov. Odveta je na programe vo štvrtok 28. septembra o 17.00 h v ružomberskej Koniarni.

Ružomberok vykročil do kvalifikačného dvojzápasu pevným krokom, od úvodu sa ujal vedenia a diktoval tempo zápasu. Ostrava nezastavila kolektívnejšie hrajúcu „Ružu“ ani oddychovým časom, v 4. minúte vyhrával tím trénera Juraja Suju 13:2. Domáci tím sa však dostal tiež k slovu, keď mierne odstavil útočnú produktivitu súpera a postupnými krokmi sa približoval. Slovenský zástupca ale vyhral prvú štvrtinu 18:11.

Ružomberčanky vrátili dianie v druhej časti do svojich rúk, 6-bodovým nástupom si prinavrátili dvojciferné vedenie. Zasa sa však zopakovala situácia, keď sa Ostrava pustila do stíhacej jazdy a 8 bodmi v rade skresala manko. Po bodovo chudobnejšej druhej štvrtine viedli hostky 27:20.

Po prestávke to už bola vyrovnanejšia partia, domáce basketbalistky zacítili šancu na obrat a postupnými krokmi sa k tomu blížili, ale dve trojky Urbanovej v rade upokojili situáciu na ružomberskej strane. Zápas sa stále lepšie vyvíjal pre účastníka Niké EXZ, po 30 minútach čistého času vyhrával 38:30.

Ostrava nezložila zbrane, úsekom 8:2 stiahla na rozdiel jediného útoku. V týchto momentoch opäť výrazne pomohla Urbanová, pridala sa k strelecky disponovanej Jackovecovej a bližšie k úspechu boli hosťujúce hráčky. Práve toto bol rozhodujúci moment, ktorý nasmeroval Ružomberok k cennej výhre a dobrej pozícii pred domácou odvetou.

Európsky pohár, ženy – kvalifikácia – 1. zápas:

SBŠ Ostrava – MBK Ružomberok 45:59 (20:27)
Najviac bodov Ostravy: Littleová 11, Káňová a Motyčáková po 10. Zostava a body Ružomberka: Jackovecová 17, Buknová 9, Andělová 8, Havranová 4, Hadačová 2 (Urbanová 15, Mikovčáková 3, Kaliuzhna 1, Jarošová a Štefančová 0)

Rozhodovali: Helmšteins (Lot.), Landogwski (Poľ.), Binders-Čoders (Lot.), TH: 32/16 – 18/10, fauly: 17 - 26, trojky: 1 - 7, štvrtiny: 11:18, 9:9, 10:11, 15:21

Hlas po zápase:

Juraj Suja, tréner Ružomberka: "Veľmi sa tešíme, že sme po prvom polčase tohto dvojzápasu vo vedení. Celý zápas sme naozaj ´makali´, dobrí sme boli v obrane a na doskoku, aj keď to trochu škrípalo v útočnej fáze do zóny. Na tomto fóre sme relatívne mladé a neskúsené družstvo, takže je to akceptovateľné. Stále je to len polčas, čaká nás druhý polčas a Ostrava má svoju kvalitu. Naozaj mala v príprave výborné výsledky, treba byť na pozore a veľmi koncentrovaní.“

Viac o téme: MBK Ružomberok SBŠ Ostrava Eurocup Juraj Suja Oľga Jackovecová