Goodbye, quadruple! Dúbravka len na tribúne, City narazili na čierno-bielu stenu

Pep Guardiola a Erling HaalandPep Guardiola a Erling Haaland Zdroj: SITA/AP/Martin Rickett

NEWCASTLE - Futbalisti Manchestru City nezískajú po anglickom Superpohári (FA Community Shield) ani Ligový pohár. V stredajšom šestnásťfinále v St. James' Parku podľahli vlaňajšiemu finalistovi Newcastlu United 0:1.

Podľa hosťujúceho trénera Pepa Guardiolu si jeho mužstvo vypracovalo viaceré šance, no súper potvrdil dobrú defenzívu. Oba tímy nastúpili v značne pozmenených základných zostavách. V kádri Newcastlu nefiguroval slovenský brankár Martin Dúbravke.

Medzi troma žrďami bol Nick Pope, na lavičke Loris Karius. Za hostí nenastúpili nórsky kanonier Erling Haaland ani obranca Kyle Walker. O postupe rozhodol v 53. minúte Alexander Isak.

"Straky" tak v prebiehajúcej sezóne ako prvé dokázali zdolať "Citizens", ktorí v deviatich dueloch vo všetkých súťažiach ani raz neprehrali v riadnom hracom čase. Newcastle sa v ďalšom kole stretne v repríze minulosezónneho finále s Manchestrom United.

Kouča domácich Eddieho Howea triumf potešil a bolo to jeho prvé víťazstvo zo 14 pokusov proti Guardiolovi. "Moja bilancia proti nemu nie je dobrá. Chceli sme postúpiť v súťaži ďalej a ja som s hráčmi spokojný, teší ma úsilie, ktoré vynaložili. V prvom polčase hralo City veľmi dobre, no ukázali sme našu kvalitu v defenzíve. V druhom sme podali úplne iný výkon. Takéto víťazstvo nás môže pozdvihnúť," uviedol Howe podľa agentúry DPA.

Nechal odpočívať 10 hráčov, ktorí v nedeľu pomohli tímu k debaklu na ihrisku Sheffieldu United 8:0.

Bez výhovoriek

Hráči City vybojovali v minulej sezóne historicky prvý triumf v LM a ako druhý anglický klub dosiahli cenné treble - zvíťazili aj v Premier League a v Pohári FA. Túžba po prekonaní tohto úspechu sa tento rok rýchlo skončila, Guardiolovi zverenci na "quadruple" nedosiahnu.

"Mysleli ste si, že to bol náš cieľ? Úprimne, nie. Bojovali sme naozaj dobre a sme viac ako spokojní so ziskom treble. Naše očakávania sú vysoké, ale nie také vysoké, aby nám treble nestačilo," odpovedal.

Španielsky tréner urobil osem zmien, no nevyhováral sa preto na prehru: "Odkedy som sem prišiel, strelili sme veľa gólov. S rôznymi útočníkmi alebo bez nich. Newcastle má špičkovú defenzívu, pracujú naozaj veľmi dobre. Každý to vie a nie je ľahké sa proti nim presadiť. V prvom polčase sme mali svoje šance, no nepremenili sme ich."

Bruno Guimaraes (v bielo-čiernom) Galéria fotiek (2) Bruno Guimaraes (v bielo-čiernom) proti mladíkovi Oscarovi Bobbovi z Manchestru City Zdroj: SITA/AP/PA/Owen Humphreys

Odpovedal aj na otázku, či nerozmýšľal, žeby poslal na ihrisko Haalanda: "Nie. Myslím si, že Erling aj Kyle Walker majú za sebou veľa minút a máme pred sebou ešte veľa zápasov. Mohli nastúpiť na posledných 10-15 minút, ale rozhodol som sa to nakoniec neurobiť."

V ďalšom zápase postúpila Chelsea cez Brighton 1:0, Arsenal zdolal v ďalšom súboji prvoligistov Brentford 1:0. West Ham sa trápil s treťoligovým Lincolnom, no nakoniec vyhral 1:0. Liverpool prehrával s lídrom druhej ligy Leicestrom 0:1, ale otočil na 3:1. Everton vyhral nad Aston Villou 2:1.

Slovenský brankár Marek Rodák vychytal postup Fulhamu cez Norwich 2:1, keď chytil tri zo štyroch striel na bránku. Šancu dostal prvýkrát od 29. augusta, keď pomohol Fulhamu k postupu v 2. kole rovnakého pohára cez Tottenham po penaltách.

Viac o téme: Pep Guardiola Manchester City Newcastle United Martin Dúbravka Eddie Howe Erling Haaland