VIDEO Neuveriteľný moment v Česku: 15-ročný stredoškolák prepísal všetky dejiny!

Adam Novotný oslavuje gól
Adam Novotný oslavuje gól Zdroj: Profimedia

KLADNO - Hokejový útočník Adam Novotný sa stal historicky najmladším strelcom samostatnej histórie českej extraligy a zrejme aj najmladším autorom gólu v najvyššej súťaži vôbec.

Talent Hradca Králové strelil na ľade Kladna gól vo veku 15 rokov a 327 dní. Z rekordných tabuliek tak vymazal úspech Rostislava Olesza, ktorý mal v októbri 2001 pri prvom extraligovom góle 16 rokov a 11 dní. Po stretnutí Novotný ďakoval spoluhráčom za podporu, zároveň ale nemohol uveriť tomu, že je naozaj najmladším strelcom histórie.

"Je to neskutočný zážitok, na ktorý už nezabudnem," radoval sa Novotný v prvom televíznom rozhovore v kariére. "Hlavne chcem poďakovať chlapcom, ako ma vzali. Som za to rád," povedal Novotný, ktorý je s desiatimi gólmi najlepším strelcom juniorskej extraligy.

Pred zápasom nebol zbytočne nervózny

So seniorským tímom Hradca Králové začal trénovať v stredu. O deň neskôr začal tušiť, že by si mohol aj zahrať. "Mal som neskutočnú radosť. To nejde ani opísať," uviedol Novotný s tým, že pred zápasom nebol príliš nervózny.

"Aby som pravdu povedal, nemal som ani takú trému, za čo som bol rád. Prvým striedaním to z človeka spadne, potom už si len užíva zápas. Som rád, že som mohol chlapcom aj takto pomôcť," povedal útočník, ktorý v 27. min znížil na 1:2.

Gól strelil pohotovou dorážkou strely Mateja Chalupu, s ktorým nastupoval vo štvrtej formácii. "Nahodil puk pred bránu, odrazilo sa to ku mne a ja som to z otočky strelil do betónu. Potom sa to ku mne odrazilo a už sme mali prázdnu bránu. Takže už ľahká práca," pousmial sa s tým, že sa mu dobre hralo aj preto, že sa mu darí v juniorke. "Hráč je potom na ľade viac sebavedomý," povedal Novotný.

Rodák z Hradca Králové hral ešte v minulej sezóne dorasteneckú ligu, aj v juniorke patrí medzi najmladších. Extraliga bola veľký skok. "Silovo je to neskutočný rozdiel, sú tu vyspelí hráči. Všeobecne sa to ale nedá porovnať. Hokej v extralige je na inom leveli. Som rád, že som mohol pozrieť do seniorského hokeja," uviedol.

Aj tréner pochválil výkon mladíka

Výkon Novotného ocenil aj hradecký tréner Tomáš Martinec. "Adam je talentovaný hráč, náš odchovanec a produkt našej akadémie. Mali sme nejakých hráčov mimo zostavu, preto dostal príležitosť, ktorú si zaslúžil svojou prácou a výkonmi v juniorke. Som rád, že strelil gól, pre nás veľmi dôležitý," povedal Martinec.

Či sa mládežnícky reprezentant udrží v zostave aj naďalej, ale nepovedal. "Uvidíme. Je to šikovný chlap a vie, že na sebe musí veľa pracovať. Uvidíme, aký bude (zdravotný) stav (ďalších hráčov). Určite by sme ale chceli jeho aj ďalších chlapcov zapracovávať do tímu. Teraz je u nás hore, ale určite bude hrať aj v juniorke. Tiež musí chodiť do školy," pousmial sa Martinec. Novotný študuje v prvom ročníku obchodnej akadémie.

Novotný mohol nastúpiť zrejme aj preto, že Mountfield v týždni uvoľnil do Kladna Radka Smoleňáka, s ktorým už Martinec do zostavy nepočítal. "Som len rád, že títo mladí chlapci dostávajú priestor. Hradec dlhodobo avizuje, že chce hrať na mladých chlapcov. Som teda rád, že tam dali niekoho naozaj mladého, kto si to zaslúži. Toto je cesta," povedal Smoleňák. "Takže som mu uvoľnil miesto," pousmial sa 36-ročný útočník.

Viac o téme: Mountfield HK Adam Novotný
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: Facebook/Mountfield HK, Twitter/Tipsport extraliga
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy