FOTO Bol spájaný so škandálom, vylúčili ho z Tour de France: 47-ročný cyklista opäť šokoval svet

Španielsky cyklista Óscar SevillaŠpanielsky cyklista Óscar Sevilla Zdroj: Profimedia

SAN-JA - Španielsky cyklista Óscar Sevilla vyhral vo veku 47 rokov preteky Okolo Hainanu. V Číne zvíťazil po piatich etapách o jednu sekundu pred Austrálčanom Sebastianom Berwickom.

Triumf v pretekoch Pro Series, ktorá je druhou najvyššou kategóriou po World Tour, znamená pre niekdajšieho elitného jazdca jeden z najväčších úspechov v kariére.

Sevilla bol v minulosti spájaný s rozsiahlou dopingovou aférou okolo lekára Eufemiana Fuentesa a nesmel kvôli tomu napríklad štartovať na Tour de France v roku 2006. O päť rokov neskôr dostal polročný zákaz štartu za pozitívny dopingový nález na pretekoch Okolo Kolumbie.

V čínskej provincii Hainan sa bývalý jazdec popredných stajní Kelme, Phonak a T-Mobile dočkal víťazstva po viac ako piatich rokoch. Doteraz naposledy sa radoval z prvenstvo v januári 2018 na Vuelte San Juan v Argentíne, kde ovládol jednu z etáp a nakoniec aj celkové poradie po diskvalifikácii pôvodného víťaza Gonzala Najara za doping.

Sevilla, ktorý teraz jazdí za kolumbijský tím Medellín, nazbieral v profesionálnom pelotóne 17 víťazstiev. V roku 2001 bol siedmy na Tour de France a druhý na Vuelte, kde skončil o rok neskôr na štvrtej priečke.

Viac o téme: Oscar Sevilla Okolo Hainanu