Nič to, Ruža, iba prehry nás čosi naučia: Vysoká škola basketbalu bude odrazovým mostíkom

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok - ilustračné fotoJuraj Suja, tréner MBK Ružomberok - ilustračné foto Zdroj: TASR - Dušan Hein

RIGA - Basketbalistky MBK Ružomberok pri svojom návrate do skupinovej fázy Európskeho pohára (Eurocup) nesklamali.

S favorizovaným TTT Riga dokázali držať krok a nebyť nevydareného úvodu a koncovky, tak by konečný výsledok 56:81 mohol byť oveľa priaznivejší. Aj tak prevládala u "Ruže" spokojnosť s tým, ako hrali proti majstrovi Lotyšska.

Tón zápasu udala najmä prvá štvrtina, po dobrom začiatku slovenského zástupcu sa domácim basketbalistkám podarilo odskočiť na dvojciferný rozdiel a v ďalšom priebehu si ho bez väčších starostí kontrolovať.

"Bol to určite zaujímavý zápas, v ktorom sme však nezvládli úvod, respektíve prvý polčas. Nešli sme podľa nášho konceptu stratených lôpt a ich útočných doskokov. Číslo bolo vysoké a také, ktoré máme na celý zápas, nie na polčas. Myslím si, že to nám zabránilo k vyrovnanejšiemu zápasu. Musím však povedať, že ako tím sme boli dosť dlho odolné. Myslím si, že sme sa nevzdávali a snažili sme sa byť čo najviac agresívne.

Áno, Riga má svoju kvalitu, pociťovali sme to, ale som rada, že sme sa nevzdali a zostali sme v zápase, i keď koncovka nebola podľa našich predstáv. Trochu sme sa zosypali, boli tam individuálne chyby, zlý manažment faulov, to sú chyby, ktoré určite budeme chcieť odstrániť a poučiť sa z nich. Takéto stretnutie nám dalo veľkú skúsenosť," uviedla pre TASR rozohrávačka Ružomberka Alexandra Buknová.

Mladé a málo skúsené družstvo dokázalo statočne bojovať s tímom, ktorý sa nedávno neúspešne pokúšal o prienik do skupinovej fázy Európskej ligy (Euroligy) a v Eurocupe bude patriť k favoritom na celkový triumf.

"Prvých 10 minút nám trvalo, kým sme sa adaptovali na agresivitu a rýchlosť Rigy, ktorá bola tento rok pripravená hrať Euroligu. Na to, ako sme na tomto fóre neskúsení a že sme hrali proti agresívnemu súperovi, ktorý dobre bránil, tak sme sa slušne držali. Škoda posledných 3-4 minút, že sme sa rozpadli a súper odišiel na 25-bodový rozdiel. Hrýzli sme, čo je dobré. Väčšina hráčok nemá podobné skúsenosti z takejto úrovne, takže za mňa okej a nemáme sa za čo hanbiť," vravel po zápase tréner "Ruže" Juraj Suja.

Pre jeho tím to bude v nasledujúcich týždňoch hlavne o zbieraní skúseností, z ktorých by mal ťažiť v domácej Niké Extralige žien, kde sa minimálne pokúsi zopakovať bronzový úspech zo sezóny 2022/2023. "Chceme čo najviac využiť skúsenosti v náš prospech v domácej lige, pretože takéto zápasy sú o niekoľko tried kvalitnejšie a môžu nám pomôcť ako odrazový mostík do ďalších stretnutí v Eurocupe," myslí si Buknová.

Ružomberok teraz začína sériu domácich stretnutí v Eurocupe, najbližším súperom bude vo štvrtok 19. októbra o 18.00 h turecký Melikgazi Kayseri.

Viac o téme: MBK Ružomberok Juraj Suja TTT Riga