Francúzi v šlágri uspeli na pôde Holandska, spolu s Belgičanmi oslavujú postup na EURO

Francúzsky hráč Kylian Mbappé oslavuje po tom, ako strelil úvodný gól v zápase B-skupiny kvalifikácie o postup na ME 2024 vo futbale Holandsko - FrancúzskoFrancúzsky hráč Kylian Mbappé oslavuje po tom, ako strelil úvodný gól v zápase B-skupiny kvalifikácie o postup na ME 2024 vo futbale Holandsko - Francúzsko Zdroj: TASR/AP/Peter Dejong

VIEDEŇ - Futbalisti Belgicka a Francúzska si v piatok zaistili postup na ME 2024. Belgičania v 7. kole kvalifikácie zvíťazili v priamom súboji o prvú priečku v F-skupine na pôde Rakúska 3:2.

V šlágri večera Francúzi uspeli v B-skupine v Holandsku 2:1. V "slovenskej" J-skupine Island doma remizoval s Luxemburskom 1:1.

Duel Rakúska a Belgicka bol priamym súbojom o miestenku na šampionát do Nemecka a domáci duel vo Viedni nezvládli, keď prehrávali už 0:3. Skóre otvoril v 12. minúte Dodi Lukebakio z prvej šance Belgičanov v stretnutí, keď ušiel po krídle rakúskej obrane a presadil sa z uhla. Útočník FC Sevilla pridal v 55. minúte aj druhý gól, keď jeho strelu z diaľky dvakrát tečovala domáca obrana.

Belgický hráč Dodi Lukebakio Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Florian Schroetter
Bezpečný trojgólový náskok Belgičanom zariadil o tri minúty neskôr primárny kanonier tímu Romelu Lukaku po rýchlom protiútoku. Rakúšania ešte zabojovali. V 73. minúte znížil Konrad Laimer na 1:3 a v 84. minúte premenil Marcel Sabitzer pokutový kop a dostal Rakúšanov na dostrel jediného gólu. No na zisk bodov to už nestačilo.

Šláger večera zvládli lepšie Francúzi

Holanďania túžili v amsterdamskej Aréne vrátiť Francúzom prehru 0:4 z prvého vzájomného merania síl v skupine, no duel odštartovali zle. Úradujúci vicemajstri sveta sa dostali do vedenia už v 7. minúte po jednoduchej akcii. Krajný obranca Jonathan Clauss poslal center do preplnenej šestnástky a Kylian Mbappé ho volejom umiestnil do siete, keď ho nedokázal ubrániť Lutsharel Geertruida.

Francúzsky hráč Kylian Mbappé Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Peter Dejong

"Oranjes" inkasovaný gól zaskočil a prvú akú-takú šancu si vypracovali až 27. minúte, no v šestnástke osamotený Joey Veerman vypálil vysoko nad bránu. Francúzsky brankár Mike Maignan mal prvýkrát prácu až v 36. minúte, keď sa musel natiahnuť proti strele Xaviho Simonsa, no loptu dokázal vyraziť do bezpečného priestoru.

Úvod druhého polčasu mal veľmi podobný priebeh. Mbappé potvrdil, že mu ku skórovaniu veľa netreba, v 53. minúte si prevzal loptu, vystrelil z hranice šestnástky presne pod brvno a zvýšil na 2:0. Kanonier Paríža St. Germain tak mal po stretnutí na konte šesť gólov v kvalifikácii a 42. v reprezentačnom drese. Holanďania sa postarali ešte v závere o drámu, keď vo svojom debute v reprezentácii zamieril z uhla presne Quilindschy Hartman, no na prehre svojho mužstva už nič nezmenil.

Vyhliadky na postup z B-skupiny si zvýšili Gréci zásluhou víťazstva 2:0 na pôde Írska. Už do prestávky skórovali Georgias Jakumakis a Georgios Masuras a Gréci sa tak posunuli v tabuľke na 2. miesto o tri body pred Holanďanov, ktorí však odohrali o jeden duel menej.

Rakúsko - Belgicko 2:3 (0:1)
Góly: 72. Laimer, 84. Sabitzer (z 11 m) - 12. a 55. Lukebakio, 58. Lukaku, ČK: 78. Onana (Belg.) po 2. ŽK

Estónsko - Azerbajdžan 0:2 (0:2)
Góly: 9. Bajramov, 45.+4. Šejdajev (z 11 m)

Viac o téme: Holandsko Belgicko Francúzsko Rakúsko