Inšpirácia aj pre Slovensko? Odvážny revolučný krok klubu má pritiahnuť novú generáciu fanúšikov

Fanúšikovia Fortuny Düsseldorf Fanúšikovia Fortuny Düsseldorf Zdroj: Profimedia

DUSSELDORF - Šláger druhej nemeckej bundesligy medzi futbalistami Fortuny Düsseldorf a Kaiserslauternu pritiahol do hľadiska 52 000 ľudí, ktorí nemuseli za vstupenku zaplatiť ani cent.

Sobotňajší zápas bol prvým testom projektu "Fortuna pre všetkých", v rámci ktorého chce tradičný klub ponúkať na vybrané domáce zápasy voľný vstup a zmeniť tak prístup fanúšikov ku klubu.

Vedenie Fortuny, ktorá naposledy získala trofej v roku 1980, sa chce pomocou revolučného kroku prepojiť s fanúšikovskou komunitou a pritiahnuť novú generáciu priaznivcov. Klub nevylučuje, že v budúcnosti bude vstup zadarmo na všetky jeho domáce zápasy.

Parádny obrat domácich

Pre pritiahnutie pozornosti nemohlo sobotňajšie stretnutie dopadnúť lepšie. Domáci tím síce prehrával už po polhodine 0:3, ale podaril sa mu málo vídaný obrat na 4:3.

Na druhej strane sa však duel medzi bývalými nemeckými majstrami takmer nedohral. Pri oslavách tretieho streleného gólu Kaiserslauternu trafila jedného z hosťujúcich hráčov do hlavy plastová fľaša hodená z hľadiska a rozhodca podľa agentúry SID zvažoval predčasné ukončenie zápasu.

Stretnutie pokračovalo a skončilo sa veľkou radosťou domácich, ktorí po záverečnom hvizde oslavovali, ako keby získali trofej.

Mimoriadna atmosféra

"Bola tu mimoriadna atmosféra a s tou výhrou to bolo niečo neuveriteľné," povedal k nálade na štadióne obranca Fortuny Jamil Siebert. Duel však môže mať dohru pri zelenom stole, keďže zástupcovia Kaiserslauternu uviedli, že uvažujú o podaní protestu.

Šéf Fortuny Alexander Jobst v týždni novinárom povedal, že kvôli vstupenkám zadarmo príde klub až o 500 000 eur. Verí však, že sa peniaze vrátia vďaka záujmu sponzorov, ktorí budú chcieť mať na plnom štadióne svoju reklamu.

Šéf Fortuny Düsseldorf Alexander Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/DPA/Oliver Berg

"Veríme tomu a tiež sme to dnes spoločne s našimi fanúšikmi a členmi ukázali, že hodnota futbalového štadióna je plný štadión s úžasným zážitkom. To je hodnota pre vysielateľov, pre sponzorov a predovšetkým pre fanúšikov. Zažiť atmosféru na plnom štadióne je niečo jedinečné," uviedol Jobst. Dodal, že klub pred stretnutím dostal 120 000 žiadostí o lístky.

O fanúšikov núdzu nemajú

Fortuna o fanúšikov núdzu nemá, v minulom ročníku mala v druhej lige priemernú návštevnosť takmer 30-tisíc. Dni, keď klub patril do špičky, sú však dávno preč a v aréne blízko letiska sú často tisíce prázdnych miest.

Podľa Jobsta musel 128 rokov starý klub "mať odvahu vyskúšať niečo nové" kvôli finančným dopadom pandémie koronavírusu. Naposledy Fortuna hrala v lukratívnej prvej bundeslige práve v "covidovej" sezóne 2019/20, ktorú pri protipandemických opatreniach končila pred prázdnym hľadiskom.

V pláne ďalšie dva bezplatné zápasy

Sobotňajší duel bol prvým z troch zápasov s voľným vstupom, ktoré v tejto sezóne v Düsseldorfe plánujú. V ďalšom stretnutí môže otestovať lojalitu fanúšikov januárový mráz.

Jobst uviedol, že na konci ročníka klub posúdi, aký efekt tri zápasy zadarmo mali, a potom rozhodne, koľko ich ponúkne v nasledujúcom ročníku. V tom čase sa bude možno Fortuna môcť pripravovať na sezónu medzi elitou, aktuálne tím delia dva body od prvého miesta v tabuľke.

Viac o téme: Kaiserslautern Fortuna Düsseldorf Fortuna pre všetkých
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy