Muž zápasu? Skôr chlapec zápasu! Tínedžer postavil do pozoru Škriniara a celý tím PSG

Slovenský futbalista Paríža St. Germain Milan Škriniar (vľavo) a hráč AC Miláno Fikayo Tomori bojujú o loptu Slovenský futbalista Paríža St. Germain Milan Škriniar (vľavo) a hráč AC Miláno Fikayo Tomori bojujú o loptu Zdroj: TASR/AP/Thibault Camus

PARÍŽ - Futbalisti Paríža St. Germain sa po hladkom domácom triumfe 3:0 nad AC Miláno vyšvihli v Lige majstrov na čelo "skupiny smrti".

Situáciu v nej zamotala Borussia Dortmund triumfom 1:0 na ihrisku Newcastlu a hoci v troch doterajších dueloch zaznamenala jediný gól, priebežne jej patrí druhá postupová priečka. Na konte má rovnako ako jej stredajší súper štyri body, PSG o dva viac.

Parížania si v F-skupine napravili chuť po zahanbujúcej prehre 1:4 s Newcastlom v predchádzajúcom kole. "Bolo pre nás dôležité na to zareagovať správnym spôsobom a podarilo sa nám to," tešil sa iba 17-ročný stredopoliar Warren Zaire-Emery, ktorý sa blysol asistenciami pri prvom i treťom góle.

"Som šťastný, že ma vyhlásili za muža zápasu, ale bola to dnes predovšetkým tímová práca," dodal tínedžer pre televíziu Canal Plus.

Chcú hrať futbal na najvyššej úrovni

Jeho prínos vyzdvihol aj tréner Luis Enrique: "Všetko urobil správne - v obrane i v útoku. Warren je technicky vyspelý, má dobrý prehľad, vie strieľať i pripravovať góly. Slúži ako dokonalý príklad pre všetkých chlapcov, ktorí chcú hrať futbal na najvyššej úrovni."

Zare-Emery mal po polhodine hry výrazný podiel na prvom góle domácich, po jeho prieniku otvoril skóre Kylian Mbappé. V závere duelu ešte spätnou prihrávkou pripravil gól Kórejčanovi Kang-In Leemu, pre ktorého to bol premiérový zásah v drese PSG. Do streleckej listiny sa ešte predtým zapísal aj Randal Kolo Muani. Celý zápas v drese francúzskeho šampióna odohral slovenský obranca Milan Škriniar.

Gólová radosť hráčov PSG Galéria fotiek (9) Zdroj: TASR/AP/Thibault Camus

V Parku princov sa prvýkrát v súťažnom zápase postavili proti sebe bratia Hernandezovci a viac dôvodov na radosť mal domáci obranca Lucas, jeho súrodenec Theo nastúpil v pozícii kapitána AC. Podľa štatistického portálu OPTA sa milánsky klub vôbec prvýkrát v histórii predstavil na európskej scéne bez jediného talianskeho hráča v základnej zostave.

Tréner Stefano Pioli priznal, že jeho tím sa v skupine trápi. V troch dueloch ešte nedal ani jeden gól a na konte má iba dva body za bezgólové remízy. "Je to pre nás ťažká prehra a je jasné, že teraz nie sme v dobrej pozícii. Dúfal som, že Newcastle zaváha s Dortmundom, to nám pomohlo, ale nemôžeme sa spoliehať iba na to, že ostatné výsledky nám budú hrať do karát," vyhlásil kouč AC.

Newcastle ukončil šnúru bez prehry

Newcastle, na ktorého lavičke sedel slovenský reprezentačný brankár Martin Dúbravka, ukončil osemzápasovú šnúru bez prehry. Postaral sa o to Felix Nmecha, ktorý sa v závere prvého polčasu postaral o prvý gól Dortmundu v skupine a mal napokon aj prívlastok víťazný.

Domáci sa v druhom polčase síce snažili aspoň o vyrovnanie, ale na ich stranu sa nepriklonilo ani šťastie - v záverečnej päťminútovke trafili Callum Wilson i Anthony Gordon iba brvno bránky súpera. Líder v počte strelených gólov v prebiehajúcej sezóne Premier League tak v stredu vyšiel strelecky naprázdno. Newcastlu sa navyše zranili dvaja hráči - útočník Alexander Isak v prvom a krídelník Jacob Murphy v druhom polčase.

"Je to pre nás tvrdá rana, pretože v takejto silnej skupine bolí najmä zaváhanie na domácej pôde. Ešte to bude v boji o postup tesné a napínavé," uviedol pre britské médiá Eddie Howe, kouč Newcastlu. Doplnil ho obranca Kieran Trippier: "Ani zďaleka sme sa nepriblížili k našim možnostiam. V druhom polčase sme sa síce snažili o tlak, ale vieme hrať oveľa lepšie."

Oveľa spokojnejší bol kormidelník hostí Edin Terzič. "Mali sme fantastický prvý polčas, po ktorom sme si zaslúžili vyhrávať. V druhom sme to dokázali udržať, urobili sme v ňom všetko pre to, aby sme mohli domov doviezť mimoriadne cenné víťazstvo," povedal Terzič, ktorý na konci prvého dejstva musel vystriedať zraneného stredopoliara Emreho Cana.

"Mali sme v závere aj trochu šťastia, ale podali sme naozaj výborný výkon," tešil sa brankár "žlto-čiernych" Gregor Kobel. Oba tímy sa opäť stretnú už v ďalšom kole 7. novembra na ihrisku Borussie, v ten istý deň AC Miláno privíta na svojom štadióne Paríž St. Germain.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 9

Viac o téme: UEFA Borussia Dortmund Paríž Saint-Germain Newcastle United AC Miláno Liga majstrov Milan Škriniar Luis Enrique Kylian Mbappé