Nádeje žili azda len počas rozcvičky: Bystričanky rýchlo pochopili, že nemajú žiadnu šancu

Zuzana Žirková - ilustračné fotoZuzana Žirková - ilustračné foto Zdroj: TASR/Ján Krošlák

BANSKÁ BYSTRICA - Len pár minút v úvode stačilo na to, aby sa rozplynuli domáce nádeje basketbalistiek Slávie Banská Bystrica na prvý úspech v E-skupine Európskeho pohára.

Belgický Kangoeroes Mechelen im predviedol lekciu z efektivity, po ktorej si kontroloval ľahkú cestu za víťazstvom. „Pumy“ prehrali pred svojimi fanúšikmi napokon hladko 60:96.

Z pohľadu konečného výsledku bola kľúčom prvá štvrtina, Banská Bystrica síce začala s odhodlaním uspieť, ale duel odštartovala bodovým úsekom 2:20 a z tohto momentu sa v ďalšom priebehu nespamätala.

"Pre všetkých to bola škola, ako sa má hrať basketbal, veľmi jednoduchý a rýchly. Nedokázali sme sa vyrovnať  s ich agresivitou. Boli veľmi fyzické, čo nám robilo obrovské problémy v situáciách jedna na jedna a v následnom obrannom doskoku. Bolo nádherné pozerať sa na ich hru, nedalo sa im nič vyčítať.

Nechali sme ich naštartovať veľmi jednoducho a ich úspešnosť streľby bola len čerešničkou k ich hre. Hráčky Mechelenu sú zvyknuté hrať v takomto tempe a ich úspešnosť vďaka tomu neklesá. My nie sme očividne zvyknuté na takéto tempo a naša strelecká úspešnosť z tohto dôvodu klesá," cituje trénerku Slávie Zuzanu Žirkovú oficiálna klubová webstránka.

Ani v ďalšom priebehu sa toho veľa nezmenilo, Mechelen predvádzal ofenzívnu pohodu a jednoznačnú dominanciu na palubovke, zatiaľ čo „pumy“ len ťažko hľadali recept na zastavenie tohto scenára.

"Bol to pre nás fyzicky veľmi náročný zápas, ale, bohužiaľ, európsky basketbal sa hrá na takejto úrovni. Nám neostáva nič iné, len sa s touto fyzickou náročnosťou vyrovnať, poučiť sa a ísť ďalej. Trápila nás slabá úspešnosť streľby. Vyplývala z toho, že sme už boli veľmi fyzicky vyčerpané, keď sme sa už dostali k strele. Veľmi sme chceli, ale všetko išlo mimo, ubíjalo nás to. Naopak, súper skóroval úplne bravúrne a verím, že to bol len zlý deň a už sa nám to nebude opakovať," uviedla rozohrávačka Natália Martišková.

Kde zrazu je tá širšia lavička?

Drobnou náplasťou mohol byť v tomto smere druhý polčas, keď sa aspoň čiastočne podarilo spomaliť súpera, no už nič nezmenil na opätovnej domácej prehre. Navyše trénerka Slávie prišla pre zranenie o ďalšiu hráčku, po necelých ôsmich minútach musela ísť dole Patricia Burová.

"Na začiatku sezóny som povedala, že máme širšiu lavičku. Ale teraz som si hovorila, že kde zrazu je tá širšia lavička? Musíme sa s tým vyrovnať. Máme ešte ťažký zápas s Besiktasom a potom príde prestávka. Musíme zabojovať s tým, čo máme.

Nevzdáme sa za žiadnych okolností, zabojujeme o každý bod. Cez polčas som povedala babám, aby sme ukázali divákom, že vieme s Mechelenom aspoň trošku hrať, aby sme sa nehanbili samy za seba. Ďakujeme všetkým fanúšikom, ktorí prišli.

Aj im sa na to ťažko pozerá, ako aj každému jednému z nás, ale taká je situácia, rozdiel kvality tam bol. V prvom polčase sme sa nedokázali nájsť recept na nič, ale v tom druhom sme sa Mechelenu aspoň trošku dokázali vyrovnať," povedala Žirková.

Sériu domácich stretnutí v Európskom pohári zakončí Banská Bystrica už najbližšiu stredu, keď privíta Besiktas Istanbul. Duel je na programe 1. novembra o 18.00 h v športovej hale Dukla.

"Tak snáď budúcu stredu to už bude lepšie a konečne ukážeme ľuďom, že môžeme vyhrať, obzvlášť na domácej palubovke. Je to niečo iné ako slovenská liga, aj atmosféra a celá príprava v tréningu. Aspoň tieto skúsenosti sú pre nás plus, pre mňa aj spoluhráčky," dodala na záver rozohrávačka Kristýna Brabencová.

Viac o téme: Zuzana Žirková Európsky pohár FIBA Natália Martišková Slávia Banská Bystrica Kristýna Brabencová