VIDEO Ešte iba začiatok a máme ho tu v plnej paráde: Slovinská beštia doslova šialene vyčíňala

Kyrie Irving a Luka Dončič oslavujúKyrie Irving a Luka Dončič oslavujú Zdroj: SITA/AP/Gareth Patterson

DALLAS - Vo štvrtý hrací deň sezóny basketbalovej NBA padli prvé štyridsiatkové výkony. Luka Dončič stanovil nové maximum ročníka 49 bodmi, ktorými zariadil výhru Dallasu 125:120 doma nad Brooklynom.

Dončič vstúpil do sezóny vo veľkom štýle. Po triple double z úvodného zápasu tentoraz ukázal svoju streľbu z diaľky, v posledných troch minútach trafil štyri trojky a sám tak otočil duel s Brooklynom, ktorý dve minúty pred koncom viedol o päť bodov. Víťaznú trojku o dosku s klaksónom dal Dončič 27 sekúnd pred koncom aj napriek tesnej obrane.

"Videl som, že sa blíži koniec času na útok, tak som chcel hodiť loptu len tak, aby sa aspoň dotkla obruče a mali sme šancu na doskok. Sám neviem, ako to mohlo skončiť v koši," priznal Dončič.

"Toto som videl miliónkrát. On na týchto strelách pracuje. Neustále trafuje šialené strely. Jediné, čo naňho platí, je nepustiť ho k lopte. Veď ani nevidel na kôš cez našu obranu a aj tak to dal," ocenil bývalého spoluhráča brooklynský Dorian Finney-Smith, ktorý strávil s Dončičom v Dallase cez šesť rokov. Nets opäť ťahal mladík Cam Thomas, ktorý dal 30 bodov a nadviazal na 36 bodov z úvodného duelu.

Nezastaviteľný Luka Dončič a jeho veľkolepá šou

Mitchell síce 43 bodmi pomohol Clevelandu a zaistil mu deväťbodové vedenie do záverečných dvoch minút zápasu, ale zatienil ho záverečný obrat Oklahomy. Hráči Thunder vyhrali posledné dve minúty 15:3 a získali tak víťazstvo na svoju stranu. "Trafili veľké strely, ale nie je možné, aby sme sa takto strieľali do vlastnej nohy. Zavinili sme si to sami. Ale nebudeme sa kvôli tomu vešať, pretože je to niečo, čo sa dá napraviť," povedal Mitchell.

Shai Gilgeous-Alexander ťahal Thunder 34 bodmi, dôležitú úlohu zohral nováčik Chet Holmgren, ktorý nazbieral 16 bodov, 13 doskokov, 7 blokov a trafil vyrovnávajúcu trojku minútu pred koncom. „Bez Cheta by sme to nevyhrali. Stáva sa z neho naozaj dobrý hráč,“ povedal Gilgeous-Alexander.

Nováčik Chet Holmgren a jeho pôsobivý výkon

Sacramento chcelo odplatiť Golden State vyradenie z tohtoročného play-off v siedmom zápase, ale opäť nenašlo recept na ubránenie Curryho. V prvej polovici síce získalo vedenie o 11 bodov, keď Curry odpočíval, potom sa ale hviezdny hráč vrátil do hry a ešte do polčasu zaistil Warriors vedenie. V tretej štvrtine potom pridal 16 bodov a získal pre Warriors až pätnásťbodový náskok.

Kings síce manko v závere zmazali na päť bodov, ale Curry trafil 43 sekúnd pred koncom ďalšiu trojku a tým výhru poistil. Pre Curryho to bol 64. zápas kariéry s aspoň 40 bodmi, čo ho radí na 14. miesto historických tabuliek tesne za Kevina Duranta. Rekordmanom je Wilt Chamberlain s 271 zápasmi.

41 bodov v podaní Stepha Curryho

Prvú výhru v ére s talentovaným Wembanyamom si pripísalo San Antonio, ktoré síce v texaskom derby s Houstone prehrávalo už o 10 bodov, ale dokázalo zápas otočiť. Francúzsky mladík Wembanyama najskôr 20 sekúnd pred koncom zariadil predĺženie, v ňom potom pridal ďalšie štyri body a Spurs mohli oslavovať.

"Mám naozaj rád výhry. Pocit víťazstva je ten najlepší na svete. Ísť do šatne s tým, že som prvýkrát v NBA vyhral, je naozaj skvelá vec. Som pyšný. Samozrejme, je to len jedna výhra, ale mnoho ďalších príde," povedal Wembanyama .

21 bodov, 12 doskokov a tri bloky = Victor Wembanyama

Memphis síce dokázal udržať hviezdneho Nikolu Jokiča po troch štvrtinách na 12 bodoch, ale nakoniec sa radoval práve srbský pivot, ktorý v poslednej časti dotiahol obhajcu titulu Denver k výhre 108:104. Keď to Nuggets potrebovali, dal Jokič 10 zo záverečných 15 bodov svojho tímu a celkom tak nazbieral 22.

O výhre Utahu 120:118 nad Los Angeles Clippers rozhodol trojkou 27 sekúnd pred koncom Jordan Clarkson. Jazz ale ťahal 35-bodový Lauri Markkanen, za Clippers dal 36 bodov Paul George.

O výhre Chicaga 104:103 po predĺžení nad Torontom rozhodol Alex Caruso trojkou dve sekundy pred koncom nadstavenej päťminútovky. Len pár sekúnd predtým navyše Caruso na druhej strane zablokoval Pascala Siakama, ktorý mohol zvýšiť na rozdiel štyroch bodov, čo by zrejme znamenalo výhru Raptors. Namiesto toho Bulls získali loptu, Caruso si nabehol do rohu a trafil výhru.

NBA - výsledky:

Charlotte Hornets - Detroit Pistons 99:111 (21:32, 26:22, 28:29, 24:28)
najviac bodov: Ball a Rozier po 20, Hayward 19 - Burks 24, Ivey 19, Stewart 15

Memphis Grizzlies - Denver Nuggets 104:108 (18:25, 38:36, 23:28, 25:19)
najviac bodov: J. Jackson 21, Smart 20, Rose 16 - Jokič (12 doskokov) a J. Murray po 22, R. Jackson 16

Atlanta Hawks - New York Knicks 120:126 (31:35, 30:34, 31:31, 28:26)
najviac bodov: Hunter 27, Young (12 asistencií) a D. Murray po 18 - Brunson 31, Barrett 26, Randle 17 (12 doskokov)

Boston Celtics - Miami Heat 119:111 (25:28, 35:27, 27:33, 32:23)
najviac bodov: D. White 28, Brown 27, Tatum 22 - Herro 28, Adebayo 27, Butler 14

Cleveland Cavaliers - Oklahoma City Thunder 105:108 (26:31, 16:21, 33:27, 30:29)
najviac bodov: Mitchell 43, LeVert 17, Mobley 14 (15 doskokov) - Gilgeous-Alexander 34 (11 doskokov), Dort 25, Holmgren 16 (13 doskokov)

Chicago Bulls - Toronto Raptors 104:103 pp (24:18, 18:17, 23:33, 28:25 - 11:10)
najviac bodov: DeRozan 33, C. White 17, Caruso 13 (13 doskokov) - Barnes 22 (10 doskokov i asistencií), Siakam 18, Trent 16

San Antonio Spurs - Houston Rockets 126:122 pp (25:23, 27:29, 24:31, 35:28 - 15:11)
najviac bodov: Vassell 25, Wembanyama 21 (12 doskokov), Johnson 20 - Šengün 25 (14 doskokov), VanVleet 24, Jalen Green 22

Dallas Mavericks - Brooklyn Nets 125:120 (26:25, 31:34, 31:30, 37:31)
najviac bodov: Dončič 49 (10 doskokov), Hardaway 19, Irving 17 - Thomas 30, Dinwiddie 23, Bridges 18

Utah Jazz - Los Angeles Clippers 120:118 (33:30, 30:24, 26:29, 31:35)
najviac bodov: Markkanen 35 (12 doskokov), Olynyk 15, Collins (12 doskokov), Clarkson a Sexton po 13 - George 36, Leonard 25, Powell 20

Portland Trail Blazers - Orlando Magic 97:102 (26:31, 29:32, 25:19, 17:20)
najviac bodov: Sharpe 24, Brogdon 18, Grant 15 - F. Wagner 23, Anthony 18, M. Wagner 17

Sacramento Kings - Golden State Warriors 114:122 (29:24, 28:36, 27:39, 30:23)
najviac bodov: Fox 39, Sabonis 19 (18 doskokov), K. Murray 16 - Curry 41, Thompson 18, Kuminga 12

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 67

Viac o téme: NBA Brooklyn Nets DeMar DeRozan Miami Heat Golden State Warriors New York Knicks Paul George Atlanta Hawks Houston Rockets Memphis Grizzlies Chicago Bulls San Antonio Spurs Boston Celtics Denver Nuggets Los Angeles Clippers Utah Jazz Sacramento Kings Oklahoma City Thunder Cleveland Cavaliers Dallas Mavericks Nikola Jokič Luka Dončič Steph Curry Jalen Brunson Victor Wembanyama Devin Vassell