VIDEO Harry Kane o góle z vlastnej polovice: Táto lopta bude mať doma špeciálne miesto

Harry Kane a jeho gólové oslavyHarry Kane a jeho gólové oslavy Zdroj: SITA/AP/Tom Weller/dpa

MNÍCHOV - Anglický futbalový reprezentant Harry Kane sa blysol druhým hetrikom za Bayern Mníchov. Úradujúci nemecký majster deklasoval v 9. kole Bundesligy Darmstadt 8:0.

Ozdobou bol Kaneov druhý gól, keď ďalekonosnou strelou z vlastnej polovice ihriska prehodil brankára Marcela Schuhena. Do súťažného kolotoča sa po vyše desiatich mesiacoch vrátil brankár a kapitán tímu Manuel Neuer, ktorý si udržal čisté konto.

Bayern nevstúpil do zápasu najlepšie, hneď v 4. minúte dostal červenú kartu stredopoliar Joshua Kimmich. "Bolo to zbytočné vylúčenie a som na to veľmi nahnevaný," uviedol podľa agentúry AFP. Budúci týždeň tak vynechá šláger na ihrisku Borussie Dortmund. Bola to prvá priama červená karta Bayernu v Bundeslige za uplynulých 26 rokov.

Hostia sa však z početnej výhody dlho netešili, od 21. minúty hrali bez Klausa Gjasulu. Misky váh sa navyše preklopili o 20 minút neskôr, keď do spŕch putoval z tímu hostí aj Matej Maglica. Bolo to prvýkrát v 60-ročnej histórii ligy, keď boli traja hráči vylúčení v prvom polčase.

Osem gólov za polčas!

Domáci v druhej 45-minútovke početnú výhodu dokonale využili a strelili všetkých osem gólov za menej ako 40 minút. Najviac sa na tom podieľal Kane, ktorý potvrdil formu a zaznamenal tri presné zásahy. Najprv skóroval v 51. minúte, keď sa po centri Noussaira Mazraouiho presadil hlavou. O osemnásť minút neskôr skóroval ďalekonosnou strelou z vlastnej polovice a hetrik zavŕšil v závere po prihrávke od Leroya Saneho.

Kapitán anglickej reprezentácie sa stal prvým hráčom, ktorý dal 12 gólov v deviatich zápasoch Bundesligy. "Streliť hetrik je pre útočníka vždy úžasný pocit. Vďaka patrí mojim spoluhráčom, ktorí mi vytvorili množstvo šancí. Bola to však hlavne zásluha tímu. Už som povedal, že s týmito hráčmi okolo seba viem, že sa dostanem do šancí.

Musím sa len uistiť, že som v správnom čase na mieste, kde mám byť," uviedol Kane, ktorý opísal aj svoj gól z vlastnej polovice: "Pozrel som sa a videl som, že brankár je mimo svojej pozície. Lopta bude mať doma zrejme špeciálne miesto. Najdôležitejšie však bolo dosiahnuť víťazstvo."

Harry Kane strieľa gól Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Tom Weller/dpa

Okrem Kanea sa presadili aj Sane a Jamal Musiala, ktorí strelili po dva góly, jeden presný zásah pridal Thomas Müller. Udalosťou duelu bol aj návrat Neuera medzi žrde po 331 dňoch absencie. Kapitán Bayernu má za sebou náročnú 10-mesačnú rekonvalescenciu po operácii nohy, ktorú si zlomil na decembrovej lyžovačke. Naposledy chytal 1. decembra 2022 vo víťaznom zápase v základnej skupine MS 2022 proti Kostarike (4:2). Do brány "Bavorov" sa naposledy postavil 12. novembra 2022 na ihrisku FC Schalke 04 (2:0).

Neuer oslávil návrat čistým kontom

"Som veľmi ambiciózny človek. Návrat sa mi podaril v spolupráci s veľkým tímom odborníkov, lekárov a trénerov. Som im všetkým za to veľmi vďačný. Ďalšou vecou je mentálny aspekt. Vždy som veril, že sa vrátim. Som šťastný, že sa mi to podarilo, a že toľko ľudí, ktorí ma sprevádzali touto cestou, tu dnes bolo so mnou," uviedol 37-ročný veterán Neuer pre televíznu stanicu Sky.

Brankár domácich musel zneškodniť štyri strely nováčika súťaže z Darmstadtu. Dôležitý zákrok predviedol v 37. minúte, keď sa hosťujúci Marcel Mehlem za stavu 0:0 ocitol sám pred Neuerom, no ten podržal svoj tím. "Vždy je možné, že sa niečo stane, keď sa vraciate po dlhom zranení. Môžete diskutovať o tom, kedy je ten správny moment. Ja som mal dobrý pocit. Bol to veľmi emotívny deň. Veľmi som sa tešil, že sa opäť vrátim s chlapcami na ihrisko pred našich fanúšikov," konštatoval Neuer, ktorý si po zápase odmietol vymeniť dres s brankárom Darmstadtu Marcelom Schuhenom. Priznal, že si chcel nechať vlastný dres na pamiatku.

Manuel Neuer z Bayernu Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR/DPA/Tom Weller

Tréner Thomas Tuchel vyzdvihol jeho výkon: "Som na neho hrdý, že sa vrátil. Určite sa rýchlo dostane opäť do špičkovej formy. Môžeme to vidieť už počas tréningov, má vlastnú ligu." Aj Kanea potešilo, že Neuer sa vrátil späť do súťažného kolotoča: "Ja a všetci ostatní sme veľmi radi. Dáva nám veľkú istotu a je to jeden z najlepších brankárov v histórii."

Bayern sa víťazstvom dostal na čelo neúplnej tabuľky s 23 bodmi. V nedeľu ho však mohol predbehnúť Bayer Leverkusen, ktorý privítal Freiburg. Bayern strelil v deviatich zápasoch až 34 gólov, čo je nový ligový rekord. Zároveň sa stal tretím tímom, ktorý zaznamenal osem presných zásahov v jednom polčase.

Predtým sa to podarilo Borussii Mönchengladbach proti Borussii Neunkirchen v roku 1967, ktorá tiež dosiahla osem gólov počas 45-minút a vyhrala 10:0. Dortmund v stretnutí proti Arminii Bielefeld v sezóne 1982/83 zaznamenal až 10 gólov v druhom polčase a zvíťazil 11:1.

Viac o téme: Bayern Mníchov Manuel Neuer Harry Kane