VIDEO Kiežby nás takto tešili aj naši chlapci: Traja junáci NHL zažili najkrajšiu noc života

Connor Zary jasá po premiérovom góle v NHL, za ním brankár Jake OettingerConnor Zary jasá po premiérovom góle v NHL, za ním brankár Jake Oettinger Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/Jeff McIntosh

ANAHEIM - Štvrtková noc v zámorskej NHL priniesla premiérové góly trojici mladých hokejistov.

Prvýkrát v kariére sa presadil tretí muž vlaňajšieho draftu Logan Cooley z Arizony, hneď dva góly vo svojej tohtosezónnej premiére strelil Brandon Biro z Buffala a pri debute v profilige sa uviedol presným zásahom aj Connor Zary z Calgary. Hviezdnu noc prežil Troy Terry, ktorý hetrikom vrátane víťazného gólu v predĺžení rozhodol o triumfe Anaheimu nad Arizonou 4:3.

Devätnásťročný center Cooley odohral prvú sezónu po drafte ešte na univerzitnej NCAA a debut v najlepšej lige sveta si odkrútil až v prebiehajúcom ročníku. Vstúpil doň kvalitnými výkonmi a udomácnil sa v zostave tímu, v ktorom nastupuje v strede druhého či tretieho útoku.

V doterajších zápasoch zbieral iba asistencie, no v noci na štvrtok sa dočkal aj premiérového gólu. V 15. minúte vyrovnal v súboji s Anaheimom na 2:2, keď ho vysunul do úniku J.J. Moser a mladý útočník rutinérsky zavesil puk na lapačku. "V tom momente to bol najlepší pocit na svete a chvíľu som sa cítil, akoby som bol v oblakoch. No nikdy by som to nevymenil za víťazstvo," povedal center, ktorý v deviatich dueloch nazbieral sedem bodov (1+6).

Prvý gól Logana Cooleyho v NHL

Cooley sa naozaj neradoval dlho, hrdina zápasu totiž vzišiel z druhého tímu. Stal sa ním Terry, ktorý vo štvrtej minúte nadstavenia využil prihrávku Masona Mctavisha a premenil brejk 2 na 1. Dosiahol tak druhý hetrik v kariére. "Myslel som si, že Mctavish ten puk potiahne späť do našej tretiny, on sa však zvrtol pri mantineli a bolo z toho prečíslenie. Nalákal brániaceho hráča a predviedol skvelý ťah. Potom potreboval len pár poriadnych záberov na druhú stranu," opísal rozhodujúci moment Terry pre nhl.com.

Z premiérových gólov a hneď dvoch sa v noci na štvrtok tešil Brandon Biro. Dvadsaťpäťročnému krídelníkovi sa to podarilo v prvom zápase v sezóne a celkovo druhom v profilige. Druhým do prázdnej siete stanovil konečné skóre pri výhre Sabres vo Philadelphii 5:2. Do prvého tímu Buffala sa pritom dostal len v utorok, keď ho vedenie povolalo z farmy v Rochestri.

V AHL nazbieral v piatich zápasoch šesť bodov (2+4), v NHL štartoval doteraz len raz, 23. februára 2022. "Bola to dlhá cesta, kým som sa dostal až sem. V NHL som nehral takmer dva roky a dostať takúto šancu po takej dlhej dobe... Bola to ťažká drina a teraz mi padla ťarcha z pliec," povedal hráč, ktorý neprešiel draftom a do profiligy sa prepracoval cez NCAA a AHL.

Dvadsaťdvaročný Zary je prvý hráč Calgary, ktorý skóroval pri svojom debute v NHL od Patricka Sieloffa, ktorému sa to podarilo v apríli 2016. Do prvého tímu ho povolali v utorok z farmy v AHL Calgary Wranglers, kde mal v desiatich dueloch bilanciu 1+9 a bod získal hneď aj na najvyššej úrovni.

V 6. minúte sa dostal k dorážke a bekhendom poslal Calgary do vedenia 1:0. Náskok však jeho tímu nevydržal dlho, nakoniec podľahol Dallasu 3:4 a zaknihoval šiestu prehru po sebe. "Pamätám si, že ma puk trafil, snažil som sa ho nájsť a spadol rovno predo mňa, tak som ho poslal do siete. Bol som šťastný, ako to len ide, vrieskal som a pozeral okolo seba. Bolo to super," povedal.

Connor Zary a jeho premiérová trefa v NHL

Viac o téme: Buffalo Sabres Anaheim Ducks Calgary Flames Arizona Coyotes Troy Terry Brandon Biro Logan Cooley Connor Zary