Lyžiarska ikona reaguje na Braathenov koniec: Nie som prekvapený, berú nám naše práva

Lucas Braathen a Henrik KristoffersenLucas Braathen a Henrik Kristoffersen Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

PRAHA - Majster sveta v slalome Henrik Kristoffersen ľutuje odchod krajana Lucasa Braathena, ktorý kvôli sporom s Nórskou lyžiarskou federáciou ohlásil deň pred začiatkom Svetového pohára koniec kariéry.

Kristoffersen na stredajšom stretnutí s novinármi v Prahe priznal, že sám mal niekoľkokrát podobné myšlienky. Prístup národného zväzu k pretekárom sa podľa neho musí zmeniť.

Dvadsaťtriročného Braathena, za ktorým v minulej sezóne skončil druhý v celkovom hodnotení slalomu, považoval aj pre túto sezónu za najväčšieho súpera. "Ten koniec je smutný pre Lucasa aj pre lyžovanie. Bol som v podobnej situácii ako on a tiež som si niekoľkokrát pomyslel na to isté, čo on urobil. Myslím, že niečo sa musí zmeniť, pretože dnešné nastavenie nie je fér pre športovcov," ľutoval.

Zdôraznil, že Nórsko je jediná krajina s výnimkou Švédska, kde lyžiari nemôžu využiť žiadnu reklamnú plochu na oblečení. Môžu mať len svojich dodávateľov materiálu. "Berú nám naše marketingové práva, ale na druhú stranu nedostávame od federácie žiadne peniaze," rozčuľoval sa dvadsaťdeväťročný lyžiar.

Jeho vstup do vrcholového lyžovania financovali rodičia. Tí platili všetko ešte v jeho sedemnástich rokoch, keď v marci 2012 debutoval vo Svetovom pohári. "Až v olympijskej sezóne (2013/14), keď som bol tretí na olympijských hrách, prvýkrát moji rodičia neplatili nič. A potom mi zobrali marketingové práva na všetko okrem vybavenia," poznamenal horko víťaz 30 pretekov vo Svetovom pohári.

Spolupráca s Hirsherom

Do Prahy na otočku dorazil, aby prezentoval lyže značky Van Deer, ktoré budú k dispozícii aj na českom trhu. Pre nového výrobcu, za ktorým stojí osemnásobný víťaz celkového poradia SP Marcel Hirscher, sa rozhodol na jar 2022.

"Tie lyže boli vtedy na trhu rok. A so mnou to bol prvý rok, kedy sa dostali do Svetového pohára," rozprával. Nemal pochybnosti, že robí dobre. "Keď som sa pozrel na ten tím s Marcelom, jeho otcom a ďalšími odborníkmi, tak som si bol pomerne istý od začiatku," spomínal.

Podieľa sa na vývoji lyží, na ktorých v minulej sezóne okrem svetového titulu zapísal jedenásť medailových výsledkov vo Svetovom pohári. Hneď v úvodnom obrovskom slalome v Söldene skončil tretí, jeho maximom boli výhry v slalome v Garmisch-Partenkirchene a Wengene. "Pre úplne nového výrobcu sú tie výsledky skvelé," radoval sa Kristoffersen.

Henrik Kristoffersen Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

Tvrdil, že s niekdajším rivalom Hirscherom mal okrem súťažných svahov dobré vzťahy už v dobách jeho aktívnej kariéry, ktorú rakúsky pretekár ukončil v roku 2019.

"Keď som prišiel do Svetového pohára, Marcel vyhral svoj prvý glóbus. Marcel bol vtedy pre mňa idol. Mali sme toho dosť spoločného, obaja sme vstúpili do Svetového pohára mladí, oboch nás trénoval otec. Mimo svah bol ku mne vždy priateľský," spomínal. Ale súčasná pozícia sa mu páči viac. "Je lepšie byť s Marcelom ako bojovať proti nemu," povedal.

V nadchádzajúcej sezóne sa chce znova koncentrovať predovšetkým na slalom a obrovský slalom. "Viem, že som vyhral viac pretekov v slalome, ale tieto disciplíny sú pre mňa rovnako dôležité. Pestrosť je dôležitá. Obrák mi pomáha do slalomu a naopak," dodal.

Viac o téme: Henrik Kristoffersen Lucas Braathen
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy