VIDEO Športová i životná lekcia, nikdy sa nevzdajte: Úžasný obrat, keď sa všetko zdalo stratené

Scottie Barnes uteká na kôš, za ním Zach CollinsScottie Barnes uteká na kôš, za ním Zach Collins Zdroj: SITA/AP/Darren Abate

SAN ANTONIO - Basketbalisti San Antonia Spurs prehrali v nedeľnom domácom zápase s Torontom 116:123 po predĺžení, hoci ešte v poslednej štvrtine viedli aj o 17 bodov a v zápase i o 22.

Dallas potvrdil dobrý vstup do sezóny a doma porazil Charlotte Hornets 124:118, hoci v zápase prehrával už o 15 bodov. Mavericks si tak pripísali už piatu výhru a sú na druhom mieste Západnej konferencie hneď za Denverom, ktorý im pripravil doteraz jedinú porážku.

Naopak, Golden State Warriors prehrali 104:115 v Clevelande a nevyužili šancu dotiahnuť sa na Denver, keď k piatim výhram pridali druhú porážku. Hviezdou večera bol Kevin Durant, ktorý 41 bodmi riadil výhru Phoenixu 120:106 nad Detroitom.

Scottie Barnes mužom momentu i činu

Veľkú zásluhu na obrate Toronta má Scottie Barnes, ktorý dal vo štvrtej štvrtine 17 zo svojich 30 bodov a pomohol Torontu sa dotiahnuť. Predĺženie potom sekundu pred koncom zariadil OG Anunoby, ktorý dal aj dôležitú trojku v nadstavenej päťminútovke. V nej ale Torontu pomohla hlavne obrana, ktorá Spurs dovolila len tri koše.

Scottie Barnes strojcom obratu Toronta

Dvoch z nich dal jagavý nováčik Victor Wembanyama, ktorý ale inak v druhej polovici nebol príliš vidieť a nepomohol tímu udržať náskok. Navyše v záverečných sekundách normálnej hracej doby neudržal loptu a dovolil tak Anunobymu vyrovnať skóre. Celkom si zapísal 20 bodov a deväť doskokov. Najlepším strelcom Spurs bol s 26 bodmi Keldon Johnson.

"Cez prestávku sme v hre nič nezmenili. Do zápasu sme sa dokázali vrátiť, pretože sme zvýšili úsilie a aktivitu," vysvetlil príčiny obratu kouč Toronta Darko Rajakovič.

Aj Dončičovci predviedli rešpektuhodný obrat

Dallasu sa nepodaril prvý polčas a Charlotte si vybudovalo až pätnásťbodové vedenie. Do druhého polčasu ale nastúpili Mavericks oveľa lepšie a pred poslednou časťou sa priblížili na jediný bod. Štvrtá štvrtina sa potom zmenila na prestrelku, ktorú za hostí riadil LaMelo Ball, ktorý dal za záverečnú dvanásťminútovku 23 zo svojich 30 bodov. Celkom zaznamenal triple-double, keď pridal aj 10 doskokov a 13 asistencií.

Výnimočný výkon LaMela Balla, ktorým prepísal dejiny Hornets

Ale na Dallas to nestačilo. Na strane domácich totiž zabral nielen Luka Dončič, autor 23 bodov, ale z jeho tieňa vystúpilo hneď niekoľko ďalších hráčov vrátane mladého Jadena Hardyho a celkom 41 bodov v poslednej časti Mavericks doviedlo zápas k víťazstvu.

"Robil som, čo som mohol. Ale jednoducho nám to dnes nebolo priané," ľutoval Ball. Jeho tím ešte mohol porážku zvrátiť, lenže osem sekúnd pred koncom stratil loptu a práve Ball následne fauloval súpera ešte pred vyhodením lopty z autu. To je teraz posudzované ako úmyselný faul a Dallas z toho vyťažil štyri body, čím zápas definitívne rozhodol.

Cleveland uťal chlpatú sériu proti Golden State

Clevelandu sa podarilo po siedmich rokoch a 16 zápasoch zvíťaziť nad Golden State. Od decembra 2016 s nimi prehrali 12 zápasov základnej časti a štyri duely play-off v rade. Tentokrát ale dobrým tímovým výkonom uspeli. "Je to skvelý pocit. Viem, že to bolo už veľmi dávno, čo sa toto Clevelandu podarilo, a ako veľmi dôležité je to pre fanúšikov," povedal Donovan Mitchell, ktorý k výhre pomohol 31 bodmi.

Rozohrávačský súboj Donovan Mitchell vs. Stephen Curry

"Dnes to od nás nebol dobrý výkon, aby sme mohli pomýšľať na výhru. Musíme hlavne lepšie doskakovať a nedovoliť súperovi toľko druhých šancí," hodnotil porážku Klay Thompson, ktorý dal za Warriors 15 bodov, keď trafil len tretinu svojich striel. Stephen Curry mal 28 bodov.

Správny líder Durant berie ťarchu na svoje plecia

Kevin Durant vzal zodpovednosť na seba pri absencii ďalších dvoch hlavných hviezd Phoenixu Bradleyho Beala a Devina Bookera a 41 bodmi doviedol Suns k výhre nad Detroitom. Predovšetkým v druhej polovici bol takmer neomylný a pomohol tímu udržať náskok z druhej štvrtiny. "Sme nadšení, pretože po troch porážkach v rade máme konečne výhru," radoval sa Durant.

417 bodov v prvých 15 zápasoch = rekord Kevina Duranta za Phoenix

Ešte väčšia radosť zavládla v Memphise, ktorý po šiestich porážkach konečne prvýkrát v sezóne vyhral, a to 112:100 na ihrisku Portlandu. Ukončil tak svoj najhorší štart do sezóny od roku 2002, ked Grizzlies prehrali 13 zápasov v rade. Desmond Bane dal 30 bodov, Jaren jackson pridal 27 bodov.

30 bodov Desmonda Banea

výsledky:

Detroit Pistons - Phoenix Suns 106:120 (27:28, 22:30, 31:34, 26:28)
najviac bodov: Cunningham 26, Sasser 22, A. Thompson 14 - Durant 41, Gordon 21, Allen 14

San Antonio Spurs - Toronto Raptors 116:123 pp (26:22, 28:13, 32:36, 24:39 - 6:13)
najviac bodov: Johnson 26, Collins 21 (11 doskokov), Wembanyama 20 - Barnes 30 (11 doskokov), Anunoby a Schröder po 24

Cleveland Cavaliers - Golden State Warriors 115:104 (29:30, 28:15, 29:32, 29:27)
najviac bodov: Mitchell 31, Garland 24, Strus 15 - Curry 28, Green 18, K. Thompson a Kuminga po 15

Dallas Mavericks - Charlotte Hornets 124:118 (26:31, 24:31, 33:22, 41:34)
najviac bodov: Dončič 23 (12 doskokov), Williams a Irving (10 asistencií) po 18 - Ball 30 (13 asistencií, 10 doskokov), Washington a Hayward po 20

Portland Trail Blazers - Memphis Grizzlies 100:112 (32:30, 23:33, 31:19, 14:30)
najviac bodov: Grant 27, Brogdon (11 asistencií) a Sharpe po 18 - Bane 30, Jackson 27, Kennard 15

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 31

Viac o téme: Kevin Durant Golden State Warriors Toronto Raptors Memphis Grizzlies San Antonio Spurs Phoenix Suns Detroit Pistons Portland Trail Blazers Cleveland Cavaliers Charlotte Hornets Dallas Mavericks Lonzo Ball Dennis Schröder Donovan Mitchell Luka Dončič Steph Curry Jerami Grant OG Anunoby Keldon Johnson Desmond Bane Scottie Barnes Victor Wembanyama
  • Zdroj: TASR, ČTK, Športky