Chýbal kúsoček a bol by dôvod na oslavu: 101-ročný rekord NHL sa otriasal v základoch

Auston Matthews pred brankárom Jonasom JohanssonomAuston Matthews pred brankárom Jonasom Johanssonom Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/Chris Young

TORONTO - Americký hokejista Auston Matthews v zápase s Tampou Bay Lightning (6:5 pp) takmer zopakoval 101-ročný rekordný zápis.

Jeden gól mu chýbal k tomu, aby dosiahol štvrtý hetrik v dvanástom zápase sezóny. Len dvom hokejistom v histórii NHL sa podarilo streliť tri góly štyrikrát v prvých dvanástich stretnutiach.

V sezóne 1916-1917 to dokázal Sea Denneny a Babe Dye v sezóne 1922-1923. Matthews je s tromi hetrikmi na druhom mieste spolu Joeom Maloneom (1917/1918), Newsym Lalondeom (1917/1918) a Audiem Cleghornom (1921/1922).

V drese Tampy, ktorá v prvej tretine strelila domácim štyri góly, zažiaril Nikita Kučerov. Ruský útočník zaznamenal dva góly a dve asistencie a zopakoval klubový rekord Tampy v počte bodov jedného hráča za tretinu. Predtým získali štyri body za tretinu Michail Sergačov (2022),  Martin St. Louis (2009), Vincent Lecavalier (2007), Dan Boyle (2006) a Pavel Kubina (2000).

Toronto v zostávajúcom čase otočilo skóre aj zásluhou Mitcha Marnera, ktorý zaznamenal gól a tri asistencie. Bol to jeho 15. štvorbodový zápas v NHL, čím sa dostal v klubovej historickej tabuľke na druhé miesto vedľa Franka Mahovlicha. Prvý je Darryl Sittler s 26. zápasmi.

Brankár Bostonu Jeremy Swayman pomohol svojmu tímu k triumfu 3:2 na ľade Dallasu, predviedol 35 úspešných zákrokov. V tejto sezóne má bilanciu šesť zápasov a šesť víťazstiev. Rovnaký kúsok sa podaril Tuukkovi Raskovi v sezóne 2016-17 a Tinymu Thompsonovi v rokoch 1937-38). Ide o druhú najdlhšiu víťaznú sériu brankára Bruins. V sezóne 2010/11 mal Tim Thomas sedem víťazných zápasov v sérii.

Viac o téme: NHL Boston Bruins Tampa Bay Lightning Toronto Maple Leafs Nikita Kučerov Auston Matthews Jeremy Swayman