Najúspešnejší tím českej a československej histórie oslavuje: Krásny príbeh pražskej Sparty

Na snímke fanúšikovia AC Sparta PrahaNa snímke fanúšikovia AC Sparta Praha Zdroj: Profimedia

PRAHA - Rekordný počet domácich titulov, množstvo úspechov v európskych pohároch či dlhý zoznam hviezd, ktoré obliekli červený dres - vďaka všetkým týmto faktorom je futbalový klub Sparta Praha najúspešnejším tímom českej i československej histórie.

V najvyššej domácej súťaži má letenský celok na konte 37 triumfov, tým tohtoročným s predstihom štýlovo oslávil 130. výročie založenia, ktoré pripadá na 16. novembra. Za vznikom klubu stálo koncom roku 1893 niekoľko mladých ľudí na čele s bratmi Václavom, Bohumilom a Rudolfom Rudlovými, ktorí ho nazvali Athletic Club Královské Vinohrady.

Na Spartu sa premenoval už o necelý rok neskôr, dôvodom bola inšpirácia bojovníkmi z bájneho starogréckeho štátu. Onedlho potom prešla Sparta k trojfarebnej vlajke - modrá bola symbolom Európy, červená kráľovského mesta a dôvody žltej farby sa nezachovali.

Čierne a neskôr čiernobiele dresy vystriedala roku 1906 podľa vzoru londýnskeho Arsenalu červená, ktorej sparťania zostali verní dodnes. O šesť rokov neskôr sa Sparta stala premiérovým právoplatným domácim šampiónom, keď za sebou nechala aj budúceho odvekého mestského rivala Slaviu.

Sparta si vyslúžila prezývku "železná"

Prvé slávne obdobie klubu nastalo v medzivojnových rokoch, kedy si Sparta pre svoju suverenitu vyslúžila prezývku "železná". Na siedmich domácich tituloch aj dvoch triumfoch v prestížnom Stredoeurópskom pohári sa podieľali opory úspešného národného mužstva ako Karel Pešek-Káďa, Antonín Hojer, Jaroslav Burgr, Josef Čtyřoký, Josef Silný či Oldřich Nejedlý.

Domáce tituly vybojoval letenský celok v 40. a 50. rokoch aj pod názvami Sokol Bratství či Spartak Praha Sokolovo. Po ďalšej slávnej ére v polovici 60. rokov, keď dres Sparty obliekali napríklad Andrej Kvašňák, Václav Mašek alebo Jiří Tichý, však nastal dlhý pôst. Sparťanská kríza vyvrcholila v roku 1975 doteraz jediným zostupom do druhej ligy, medzi elitou však letenskí chýbali jedinú sezónu.

80. roky priniesli absolútnu dominanciu

Sedemnásťročné čakanie na titul vystriedala v polovici 80. rokov nová víťazná vlna, ktorá je spätá s menom legendárneho trénera Václava Ježka. Káder nabitý osobnosťami typu Jána Bergra, Ivana Haška, Jozefa Chovanca alebo Tomáša Skuhravého prenechal od roku 1984 až do posledného ročníka federálnej ligy prvú priečku svojim súperom len dvakrát. Československý pohár zdvihli sparťania nad hlavu celkom osemkrát.

Dominancia Sparty pokračovala aj po rozdelení Československa, od roku 1994 pribudlo do klubovej siene slávy ďalších 13 ligových titulov a sedem výhier v domácom pohári. Dlhodobo najväčšiemu dodávateľovi reprezentácie sa darilo aj na medzinárodnej scéne, k úspešným zahraničným angažmánom vyrazili z Letnej Jiří Nemec, Pavel Nedvěd, Tomáš Řepka, Ján Koller, Petr Čech, Tomáš Rosický a ďalší.

V posledných rokoch začala suverenita klubu, ktorý vlastní Daniel Křetínský, upadať. Sparta prepustila domácu nadvládu Plzni a Slavii, ale tento rok pod vedením dánskeho trénera Briana Priskeho po deviatich rokoch ukončila majstrovský pôst.

Viac o téme: AC Sparta Praha Česko Václav Rudl Bohumil Rudl Rudolf Rudl Athletic Club Královské Vinohrady
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy