Koniec všetkým nádejam: Levice zlyhali v kľúčovom zápase a s postupom sa môžu rozlúčiť

Aaron Wheeler strieľaAaron Wheeler strieľa Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

VARŠAVA - Basketbalisti Patriotov Levice neuspeli v kľúčovom zápase J-skupiny Európskeho pohára FIBA, keď v stredu na palubovke poľskej Legie Varšava prehrali 63:74.

Vzhľadom na víťazstvo Oradey nad Katajou (105:92) zároveň stratili nádej na postup do ďalšej fázy. Aktuálny majster Slovenska tak skončí v tabuľke na tretej priečke a so súťažou sa rozlúči v stredu 22. novembra o 18.30 h v súboji s fínskou Katajou Basket.

Európsky pohár FIBA, muži – J-skupina:
Legia Varšava – Patrioti Levice 74:63 (40:32)
najviac bodov Varšavy: Vital 21, Holman 19, Sobin 10 - zostava a body Levíc: Wheeler 14, Kneževič 11, Kaukiainen 10, Bojanovský 9, Abrhám 4 (Kováč 8, Howard 5, Pažický 2, Chaban, Krajčovič a Solčánsky 0)

TH: 10/8 – 18/12, fauly: 20 - 16, trojky: 10 - 9, rozhodovali: Mitrovski (S. Mac.), Sanchez (Šp.), Theis (Nem.), štvrtiny: 19:14, 21:18, 12:19, 22:12.

Levičania pricestovali do Varšavy bez dlhodobo absentujúceho Bachana, ku ktorému sa pridal aj Adaway. Celkovo predviedli oba tímy dosť pomalý bodový začiatok, vzhľadom na to, čo bolo v hre. Patrioti sa opierali takmer výhradne o streľbu za tri body, Legia mala naproti tomu väčšiu hernú variabilitu a produktívneho Vitala.

Hostia preto prehrávali po prvej štvrtine 14:19. Veľmi podobne to vyzeralo aj v ďalších minútach, dokonca v tretej dostal Bojanovský po dlhom čase svoj tím do vedenia (26:25). Varšava v tejto fáze robila viacero chýb, tie však neboli potrebné. Na opačnej strane boli však domáci efektívni, čo im vynieslo polčasový stav 40:32.

Začiatok druhého polčasu Levičanom úplne nevyšiel, Legii umožnili odskočiť dokonca na 13-bodový rozdiel (32:45). Vtedy zabral Bojanovský a najmä Kaukiainen, výsledkom bol návrat do boja o víťazstvo. Partia bola razom opäť vyrovnaná, Patriotom v tomto smere chýbal aj kúsok šťastia, aby dostali vedenie na svoju stranu. Pred záverečnou 10-minútovkou bolo všetko otvorené, Levice prehrávali len o bod – 51:52.

Wheeler síce odštartoval štvrtú štvrtinu úspešným pokusom, ale Legia na to odpovedala 6 bodmi za sebou a tento úsek sa neskôr ukázal ako kľúčový. Patriotom totiž postupne dochádzali sily, spolu s početnosťou faulov a streleckými suchotami, im súper začal unikať. Dokumentoval to 16-bodový úsek, po ktorom už bolo rozhodnuté o víťazovi zápasu.

hlasy po zápase:
Aaron Wheeler, hráč Levíc: "Myslím si, že sme 30 minút hrali veľmi dobre. V štvrtej štvrtine sme trochu poľavili, ale celkovo som šťastný z toho, ako sme bojovali a hrali."