VIDEO Skvelý návrat! Po Černákovej strele padol víťazný gól, Slafkovský pri divočine Montrealu

Potýčka medzi Erikom Černákom a Tylerom Johnsonom Potýčka medzi Erikom Černákom a Tylerom Johnsonom Zdroj: SITA/AP/Erin Hooley

CHICAGO - Slovenský obranca Erik Černák zaznamenal asistenciu pri víťaznom góle hokejistov Tampy Bay, ktorá v noci na piatok uspela v NHL na ľade Chicaga 4:2.

O rozhodujúci presný zásah sa v 52. min postaral Černákov kolega z prvej obrannej formácie Victor Hedman. V poslednej minúte ešte Brandon Hagel do prázdnej bránky zavŕšil skóre. Klub z Floridy zabodoval prvýkrát po troch dueloch.

Draftová jednotka 2023 Connor Bedard vyšla bodovo naprázdno. V Štokholme v rámci Globálnej série vyhrala Ottawa nad Detroitom 5:4, parádny víťazný gól dal dve sekundy pred koncom predĺženia Tim Stützle.

Černák sa úspešne vrátil na ľad po jednom stretnutí, ktoré vynechal pre zranenie v hornej časti tela. V sezóne si pripísal štvrtú asistenciu, mal tri plusové body, raz vystrelil na bránku a pripísal si aj dva hity. Na ľade strávil 20 minút a 8 sekúnd.

Na začiatku tretej tretiny vyrovnal na 2:2 bývalý útočník Tampy Corey Perry, ale Lightning napokon strhli víťazstvo na svoju stranu. V 52. minúte zvierali “blesky” prvú formáciu Chicaga s Bedardom v ich obrannom pásme a po dlhom obliehaní bránky napokon udreli.

Gól na 2:2 Tampu nezlomil

Černák vystrelil švihom od modrej čiary, puk sa od zadného mantinelu odrazil pred bránku, kde ho za chrbát Petra Mrázka dorazil Hedman. “Blesky" zastavili sériu troch prehier, gólom a dvoma asistenciami prispel k víťazstvu Brayden Point.

"Vedeli sme, že Chicago má ofenzívny tím a že to budú stále skúšať. Po dvoch tretinách sme viedli len o gól a všetko bolo otvorené. Gól na 2:2 nás nezlomil, hrali sme svoju hru celých 60 minút a boli sme za to odmenení," povedal Černák v rozhovore pre Lightning Audio Network, ktorý uverejnili na sociálnej sieti X. Lightning sa otriasli z troch prehier.

Hokejisti Tampy oslavujú gól Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Erin Hooley

"Mali sme nejaké mítingy, kde sme rozoberali, čo bude ďalej. Boli sme na tento zápas dobre pripravení a ukázali sme to aj na ľade," dodal slovenský obranca. Okrem Hedmana skóroval aj Michail Sergačov, zadáci Tampy spolu nazbierali štyri kanadské body. "Vždy tímu pomôže, keď máte na ľade piatich hráčov, ktorí sa vedia zapojiť do ofenzívy a skórovať. Snažíme sa pomáhať aj v útoku a verím, že to takto pôjde ďalej," uzavrel Černák.

Dominovali sme

Hedman mal bilanciu 1+1, strelil štvrtý gól v sezóne a 147. v kariére, čím vyrovnal na štvrtom mieste histórie spomedzi švédskych obrancov zápis Fredrika Olaussona. "Odohrali sme dobrý zápas, dominovali sme a boli sme lepším tímom," povedal Hedman pre nhl.com. Bedard sa v tomto zápase nepresadil, zaznamenal len jednu strelu.

"Nedali sme mu dnes puk. Je to špeciálny hráč, má 18 rokov a musí nastupovať proti najlepším formáciám. Každý si na neho dáva pozor. V tejto lige nie je ľahké sa presadiť," povedal 33-ročný bývalý držiteľ Norrisovej trofeje Hedman, ktorý hrá v NHL 15. sezónu.

Juraj Slafkovský si v drese Montrealu zahral proti lídrovi ligy Vegas, no Canadiens doma podľahli 5:6 a slovenský útočník nebodoval. Slafkovský nastúpil opäť v druhom útoku, na ľade bol 13 minút a 39 sekúnd.

Juraj Slafkovský počas zápasu Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Christinne Muschi/The Canadian Press

Montreal viedol s obhajcom Stanley Cupu 3:1 a 4:3, ale “zlatí rytieri” napokon našli cestu k štrnástemu víťazstvu v sezóne zo sedemnástich zápasov. Za stavu 4:4 v tretej tretine skórovali v priebehu 44 sekúnd Jack Eichel a Mark Stone, domáci už len skorigovali na 5:6 zásluhou Justina Barrona pri hre bez brankára.

"Myslím, že sme zápas mali pod kontrolou aj keď sme prehrávali. Hrali sme svoju hru a verili sme, že to zlomíme. V tretej tretine mali len päť obrancov a zvalcovali sme ich," povedal Stone (1+2), ktorý reagoval na skutočnosť, že duel pre zranenie nedohral zadák Canadiens Arber Xhekaj. Bodovo zažiaril obranca Shea Theodore (1+3), ktorý zažil druhý štvorbodový zápas v kariére. Za domácich dvakrát skóroval Jesse Ylönen.

Ružička s Pospíšilom nebodovali

Štatistiky kanadského bodovania si nevylepšili ani Adam Ružička s Martinom Pospíšilom, Calgary však dokázalo zdolať v kanadskom derby silný Vancouver 5:2. Ružička za stavu 1:1 trafil žrď, pri jeho vylúčení v prvej tretine dostal Canucks do vedenia Elias Pettersson. Počas desiatich minút na ľade zaznamenal Ružička tri strely.

Pospíšil sa predstavil v druhej formácii, odohral 12 a pol minúty a dvakrát putoval na trestnú lavicu za hrubosť a nedovolené bránenie. Prvýkrát po troch zápasoch nebodoval, ale opäť svojou hrou zanechal dojem.

V zápase si vyšliapol na jedného z ofenzívnych lídrov Canucks J.T. Millera, ktorý po jeho dôraze skončil v bránke Canucks a pozornosť súperových hráčov si vyslúžil aj po otvorenom hite na najproduktívnejšieho obranca NHL Quinna Hughesa. Krátko po tomto zákroku, ktorý sa skončil bez zranení, išiel Hughesa pomstiť český obranca Filip Hronek, ale napokon z toho bola len menšia šarvátka s Pospíšilom.

"Držali sme sa systému, tvrdo sme pracovali a prinieslo to úspech. My sme tímom, ktorý musí pracovať na výsledok, nemôžeme sa spoliehať len na šikovnosť a zručnosti," povedal Elias Lindholm, ktorý dal gól a pridal dve asistencie. Gólové suchoty ukončil Jonathan Huberdeau, ktorý skóroval po 12 zápasoch. "Trvalo to dlho, ale som rád, že to konečne vyšlo," povedal najlepšie platený útočník Flames (10,5 milióna dolárov ročne).

Radosť hokejistov Calgary Flames Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Jeff McIntosh/The Canadian Press

Tim Stützle rozhodol krásnym gólom o víťazstve Ottawy nad Detroitom 5:4. Nemecký útočník dve sekundy pred koncom predĺženia trafil puk letiaci vo vzduchu a prekonal Jamesa Reimera. Zápas sa v rámci Globálnej série hral vo švédskom Štokholme, kde sa v najbližších dňoch predstavia aj Toronto a Minnesota. "Nikdy som nehral bejzbal ako dieťa," smial sa Stützle, ktorý pridal aj dve asistencie.

"Chcel som puk trafiť a mal som šťastie. Výbornú prácu odviedol Drake (pozn.: Batherson)," dodal Stützle. “Senátori” vyhrávali na začiatku druhej tretiny 4:0, ale Red Wings duel v Avicii Aréne dokázali vyrovnať a dostať do predĺženia. "Prehrávali sme o štyri góly, takže ten bod berieme," povedal tréner Detroitu Derek Lalonde.

“Červené krídla” sa v piatok stretnú s Torontom, Ottawa hrá v sobotu s Minnesotou a napokon v nedeľu na záver štokholmskej série sa stretnú Maple Leafs a Wild.

Hokejisti Arizony zdolali Columbus 3:2, keď v tretej tretine skórovali v priebehu 28 sekúnd Logan Cooley a Lawson Crouse. Slovenský útočník Miloš Kelemen nedostal ani v druhom zápase po povolaní z farmy šancu a bol len zdravý náhradník Coyotes. Brankár Connor Ingram chytil 39 striel, Blue Jackets prehrali siedmy zápas za sebou.

NHL - výsledky:

Ottawa Senators - Detroit Red Wings 5:4 pp (3:0, 1:4, 0:0 - 1:0) - hralo sa v Štokholme
Góly: 6. Tkachuk (Batherson, Stützle), 10. Tkachuk (Stützle, Giroux), 14. Sanderson (Tarasenko, Norris), 22. Norris (Joseph, Tarasenko), 65. Stützle (Batherson, Sanderson) - 30. Raymond, 34. Perron (Määttä, Gostisbehere), 37. DeBrincat (Gostisbehere, Compher), 38. Gostisbehere (Compher, Määttä). Brankári: Korpisalo - Reimer, strely na bránku: 34:41.

Pittsburgh Penguins - New Jersey Devils 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)
Góly: 7. Rust (Guentzel), 24. Rust (Karlsson, Crosby) - 14. Lazar (Haula), 24. Bastian (Haula, Hamilton), 43. Bratt (L. Hughes, Lazar), 52. Holtz (Mercer, Palát), 52. Toffoli (Bratt, L. Hughes). Brankári: Jarry - Vaněček, strely na bránku: 23:31.

Montreal Canadiens - Vegas Golden Knights 5:6 (2:0, 2:4, 1:2)
Góly: 7. Newhook (Suzuki, Matheson), 11. Kovacevic (Newhook, Suzuki), 29. Ylönen, 32. Ylönen (Pezzetta, Lindström), 60. Barron (Caufield, Matheson) - 23. Howden (Kolesar), 29. McNabb (Theodore, Eichel), 32. Marchessault (Barbašev, Amadio), 37. Theodore (Eichel, Stone), 59. Eichel (Theodore, Stone), 59. Stone (Karlsson, Theodore). Brankári: Primeau - Hill, strely na bránku: 28:42.

Columbus Blue Jackets - Arizona Coyotes 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Góly: 22. Severson (Voronkov, Provorov), 59. Severson (Werenski, Texier) - 27. Hayton (Kesselring, Dumba), 50.  Cooley (Durzi, Keller), 51. Crouse (Bjugstad). Brankári: Merzlikins - Ingram, strely na bránku: 41:32.

Chicago Blackhawks - Tampa Bay Lightning 2:4 (1:0, 0:2, 1:2)
Góly: 13. Reichel (Kurashev, Korchinski), 43. Perry (Dickinson, Katchouk) - 25. Point (Hedman, Kučerov), 30. Sergačov (Point, Stamkos), 52. Hedman (ČERNÁK, Point), 60. Hagel (Sergačov). Brankári: Mrázek - Johansson, strely na bránku: 15:30.

Calgary Flames - Vancouver Canucks 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)
Góly: 18. Weegar (Greer, Lindholm), 31. Dubé (Mangiapane, Andersson), 40. Hanifin (Coleman, Lindholm), 46. Huberdeau (Backlund, Coleman), 59. Lindholm (Huberdeau) - 10.  Pettersson (Miller, Hughes), 51. Höglander (Myers, Lafferty). Brankári: Markström - DeSmith, strely na bránku: 39:22.

Seattle Kraken - New York Islanders 4:3 pp a sn (2:1, 0:1, 1:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 10. Beniers (Dunn, Yamamoto), 19. Wennberg (Bjorkstrand, Eberle), 45. Yamamoto (Schwartz, Tolvanen), rozh. náj. Yamamoto - 4. Lee (Horvat, Nelson), 35. Cizikas (Barzal, Pulock), 42. Dobson (Barzal, Palmieri). Brankári: Grubauer - Varlamov, strely na bránku: 32:23.

San Jose Sharks - St. Louis Blues 5:1 (1:0, 4:0, 0:1)
Góly: 3. Hoffman (Sturm, Zadina), 21. Eklund (Ochoťuk), 23. Smith (Kunin, Carpenter), 24. Kunin (Smith, Carpenter), 34. Hoffman (Zadina, Ochoťuk) - 54. Bučnevič (Faulk, Thomas). Brankári: Kahkonen - Hofer (24. Binnington), strely na bránku: 35:45.

Los Angeles Kings - Florida Panthers 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Góly: 2. Fiala (Danault, Moore), 34. Kopitar (Fiala, Doughty) - 52. Reinhart (Verhaeghe, Barkov). Brankári: Talbot - Bobrovskij, strely na bránku: 27:31.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 12

Viac o téme: NHL Vancouver Canucks Florida Panthers St. Louis Blues Pittsburgh Penguins Montreal Canadiens Tampa Bay Lightning San Jose Sharks New Jersey Devils Victor Hedman Los Angeles Kings Chicago Blackhawks Columbus Blue Jackets Calgary Flames Erik Černák Arizona Coyotes Adam Ružička Vegas Golden Knights Martin Pospíšil Miloš Kelemen Juraj Slafkovský Seattle Kraken Connor Bedard