VIDEO Slovensko postupuje na EURO 2024! Geniálna otočka s Islandom ukázala našu skutočnú silu

Na snímke gólová radosť hráčov a fanúšikov SlovenskaNa snímke gólová radosť hráčov a fanúšikov Slovenska Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA - Slovenská futbalová reprezentácia postúpila tretíkrát za sebou na majstrovstvá Európy. Účasť na budúcoročnom šampionáte v Nemecku spečatila víťazstvom 4:2 nad Islandom vo štvrtkovom zápase kvalifikačnej J-skupiny, v ktorej obsadila druhé miesto za Portugalskom.

Slovákom stačil na postup jeden bod z novembrového dvojzápasu proti Islandu a Bosne a Hercegovine. Zverenci talianskeho kouča Francesca Calzonu ho získali už na prvý pokus v domácom prostredí pred vypredaným Národným futbalovým štadiónom v Bratislave.

O ich góly sa za nepriaznivého stavu 0:1 postupne postarali Juraj Kucka, z jedenástky Ondrej Duda a po prestávke autor dvoch presných zásahov Lukáš Haraslín. V záverečnom súboji nastúpia v Zenici proti Bosne a Hercegovine (nedeľa 19. novembra o 20.45 h).

Slovensko sa na ME predstaví tretíkrát za sebou. V roku 2016 vo Francúzsku sa prebojovalo do osemfinále, na ME 2020 obsadilo v základnej skupine nepostupové tretie miesto za Švédskom a Španielskom. Bude to už štvrtý veľký turnaj s účasťou slovenských futbalistov.

V roku 2010 štartovali na MS v Juhoafrickej republike, kde vypadli v osemfinále. Súperov v základnej skupine ME (14. júna - 14. júla 2024) sa dozvedia v sobotu 2. decembra o 18.00 h na žrebovaní v Hamburgu.

9. kolo kvalifikácie ME 2024:
J-skupina:
Bratislava
SLOVENSKO - Island 4:2 (2:1)
Góly: 47. a 55. Haraslín, 30. Kucka, 36. Duda (z 11 m) - 17. Oskarsson, 74. Gudjohnsen. ŽK: Dúbravka (SR). Rozhodovali: Pawson - Bennett, Betts (všetci Angl.), 21.548 divákov (vypredané).

SR: Dúbravka - Gyömbér, Vavro, Škriniar, Hancko - Kucka, Lobotka, Duda (79. Bénes) - Schranz (79. Ďuriš), Boženík (89. Polievka), Haraslín (65. Suslov)

Island: Olafsson - Sampsted, Ingason, Palsson, Finnsson - Willumsson (73. Finnbogason), Traustason (25. Thordarson), Hlynsson (46. Johannesson) - Sigurdsson (61. Gunnarsson), Oskarsson (73. Gudjohnsen), Gudmundsson

Slováci nastúpili s Gyömbérom na poste pravého obrancu. Hráč talianskej Salernitany nahradil v základnej jedenástke Pekaríka, ktorý spolu s Hrošovským nemohol hrať pre trest za žlté karty. Z nedorozumenia Sampsteda s Olafssonom mohol vo 4. minúte vyťažiť Boženík, ale v súboji s islandským brankárom neuspel.

O chvíľu neskôr sa po pošmyknutí Dúbravku črtala príležitosť pre hostí, ale slovenský brankár svoju chybu napravil. V 17. minúte však nedočiahol na hlavičku Oskarssona, ktorému posadil loptu na hlavu Palsson - 0:1. Slovákov tento scenár zaskočil, nevedeli sa bezprostredne po inkasovanom góle dostať do tempa.

Súpera skúšali prekvapiť z krídelných priestorov, ale k ohrozeniu Olafssona sa nedostali. Gólovú radosť im priniesol piaty rohový kop v podaní Haraslína, na ktorý si najvyššie vyskočil Kucka a presnou hlavičkou k žrdi vyrovnal - 1:1.

Ešte do konca prvého polčasu sa Slováci dostali do vedenia. Zákrok Hlynssona na Dudu v šestnástke si hlavný rozhodca išiel overiť zo záznamu a po krátkom študovaní ukázal na biely bod. Loptu si postavil Duda, ktorý ju poslal po pravej ruke islandského brankára a druhýkrát rozjasal tribúny Národného futbalového štadióna - 2:1.

Slovákom sa po zmene strán podarilo pridať tretí upokojujúci gól. Haraslín predviedol fantastickú individuálnu akciu, vyškolil Ingasona a rutinérsky prekonal Olafssona - 3:1. Za tohto stavu by už domáci museli inkasovať tri góly, aby im unikol postup na šampionát. Islanďania sa však zdali byť zmierení so svojím osudom a nebyť ofsajdu Boženíka, mohli prehrávať už rozdielom triedy.

Čo sa nepodarilo jemu, vyšlo o chvíľu Haraslínovi. Hráč pražskej Sparty bol pri chuti, z podobnej pozície ako pri treťom góle si pripravil strelu aj v 55. minúte a oslavujúci dav potešil štvrtým kúskom - 4:1.

Zápas sa od tohto momentu už len dohrával, aj keď Islanďania ešte v 74. minúte vystrčili rožky a po rohu striedajúci Gudjohnsen dopravil loptu do siete - 4:2. Slováci si už v závere stretnutia dvojgólový náskok bez problémov ustrážili a mohli sa tešiť z postupu.