Majster Európy a čarodejník medzi tromi žrďami: Všetko najlepšie, futbalová legenda!

Legenda United Peter Schmeichel Legenda United Peter Schmeichel Zdroj: SITA/AP/Dave Thompson

KODAŇ - Slávny dánsky futbalový brankár Peter Schmeichel, ktorý oslavuje svoje 60. narodeniny 18. novembra, je majstrom Európy v roku 1992.

Svoje najlepšie futbalové roky strávil v Manchestri United. Jeho syn Kasper Schmeichel je tiež futbalový brankár. V apríli 2022 bol uvedený do Siene slávy anglickej Premier League.

Schmeichel sa narodil v Dánsku poľskému otcovi a dánskej matke. Prvý futbalový zápas hral už v ôsmich rokoch. Pôsobil v kluboch Hvidovre a Brøndby Kodaň, odkiaľ v roku 1991 prestúpil do Manchestru United.

Schmeichel prežil svoje najlepšie futbalové roky v Manchestri United, s ktorým vo svojej poslednej sezóne v roku 1999 vybojoval anglický titul, prvenstvo v národnom pohári a víťazstvo v Lige majstrov. Potom sa s anglickým veľkoklubom po ôsmich rokoch rozlúčil a odišiel do Sportingu Lisabon. Potom krátko pôsobil tiež v Aston Ville a v Manchestri City, kde v máji 2003 pre vleklé zdravotné problémy svoju kariéru ukončil.

Tento majster Európy z roku 1992 je aj národným rekordérom v počte reprezentačných zápasov - na konte ich má 129 (v jednom dokonca zaznamenal gól), trikrát bol vyhlásený dánskym futbalistom roka, dvakrát najlepším brankárom sveta a v ankete Medzinárodnej federácie futbalových historikov a štatistikov o najlepšieho gólmana storočia skončil na siedmom mieste.

Po konci futbalovej kariéry bol komentátorom v médiách a investorom. Okrem syna má aj dcéru.

Viac o téme: Peter Schmeichel
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy