Spečatili postup na EURO a pomohli Čechom: Obrovský úspech albánskeho futbalu!

Postupové oslavy AlbánskaPostupové oslavy Albánska Zdroj: Profimedia

ASTANA - Futbalisti Albánska postúpili na ME 2024. V piatkovom kvalifikačnom zápase remizovali v Kišiňove s domácim Moldavskom 1:1 a na prvom mieste tabuľky E-skupiny majú 14 bodov. Bude to pre nich druhá účasť na európskom šampionáte.

Albánci viedli od 25. minúty po tom, čo Sokol Cikalleši skóroval z penalty po faule domácich. V herne vyrovnanom stretnutí sa Moldavci dočkali vyrovnania v 87. minúte. Hostia nedostali loptu von z pokutového územia a Vladislav Baboglo zblízka rozhodol o deľbe bodov.

Albánci sa na ME predstavia po ôsmich rokoch, na európskom šampionáte v roku 2016 obsadili 18. miesto. Šancu na postup živia aj Moldavci, ktorí sú pred posledným 10. kolom na 3. mieste, no pre účasť na ME potrebovali zhodu viacerých výsledkov vrátane svojho víťazstva nad Českom.

Kazachstan živí postupové šance

V H-skupine zvíťazili hráči Kazachstanu nad San Marínom 3:1 a na priebežnej tretej priečke majú naďalej šancu na postup. Tímy Slovinska a Dánska, ktoré sú o bod pred nimi a získali zhodne po 19 bodov, čakal v piatok večer vzájomný zápas. Kazachovia uzavrú účinkovanie v skupine v pondelok 20. novembra zápasom v Slovinsku.

Hráči San Marína sú naďalej bez bodu a so skóre 2:29 na poslednej 6. priečke. Kvalifikácia sa pre nich skončí pondelňajším domácim duelom proti Fínsku. Fíni v piatok zdolali Severné Írsko 4:0 a zabodovali naplno po troch prehrách. Oba tímy už nastúpili bez šance na postup.

Dáni postúpili z prvého miesta

Futbalisti Dánska postúpili na ME 2024. Rozhodli o tom víťazstvom nad Slovinskom 2:1 v piatkovom zápase kvalifikačnej H-skupiny. Zároveň si zabezpečili istotu prvého miesta v skupine, o druhé sa vo vzájomnom zápase popasujú Slovinci a Kazachstan. Pre Dánov to bude jubilejná 10. účasť na ME.

Domáci viedli od 26. minúty gólom Joakima Maehleho, no Slovinci odpovedali už o štyri minúty po priamom kope Erika Janžu. Postupový gól domácich strelil v 54. minúte Thomas Delaney, keď sa zorientoval v šestnástke.

Angličania, ktorí už mali istotu prvého miesta, nezaváhali proti Malte a po výsledku 2:0 majú 19 bodov. Za nimi sú v C-skupine Taliani, ktorí zdolali Severné Macedónsko 5:2. Taliani majú rovnaký počet bodov ako tretia Ukrajina a o tom, kto z nich dvoch pocestuje na ME, sa rozhodne v pondelňajšom vzájomnom zápase v Leverkusene.

9. kolo kvalifikácie ME 2024:

C-skupina:

Taliansko - Severné Macedónsko 5:2 (3:0)
Góly: 17. Darmian, 41. a 45.+2 Chiesa, 81. Raspadori, 90.+3 El Shaarawy - 52. a 74 Atanasov

Anglicko - Malta 2:0 (1:0)
Góly: 8. Pepe (vl.), 75. Kane