Debakel, o akom sa im nesnívalo ani v najhoršom sne: Francúzi potupili súpera historickým rekordom

Kylian Mbappé a gólové oslavy futbalistov FrancúzskaKylian Mbappé a gólové oslavy futbalistov Francúzska Zdroj: SITA/AP/Daniel Cole

BRATISLAVA - Futbalisti Holandska, Švajčiarska a Rumunska budú hrať na európskom šampionáte 2024. Holanďania postúpili z kvalifikačnej B-skupiny po triumfe nad Írskom 1:0.

Švajčiari remizovali s Kosovom 1:1 a idú ďalej z I-skupiny rovnako ako Rumuni, ktorí zvíťazili v maďarskom Felcsúte nad Izraelom 2:1.

Holanďania obsadia v B-skupine 2. priečku. Gréci na tretej s mankom troch bodov ich už nemôžu preskočiť, pretože obe vzájomné merania síl prehrali. Súboj v Amsterdame rozhodol v 12. minúte gólom z rýchleho protiútoku Wout Weghost. V druhom stretnutí už istí víťazi skupiny Francúzi rozstrieľali Gibraltár 14:0 a postarali sa o historicky najvyššiu výhru svojho tímu v európskej kvalifikácii.

Francúzi deklasovali Gibraltár štrnástimi Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/AP/Daniel Cole

Rumuni sa po výhre nad Izraelom dostali aj do čela skupiny. Duel rozhodol v 63. minúte Ianis Hage. Švajčiari sa tešia z postupu, hoci uvoľnili prvú priečku v tabuľke, keď si v 82. minúte nechali dať gól od Muhameta Hyseniho.

Chorváti bližšie k postupu

K postupu na šampionát sa priblížili Chorváti, ktorí zvíťazili v Lotyšsku 2:0. V tabuľke D-skupiny poskočili na 2. priečku o dva body pred Wales, ktorý remizoval na pôde Arménska 1:1.

Gólové oslavy futbalistov Chorvátska Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/AP/Roman Koksarov

Chorváti potvrdili úlohu favorita a od úvodu si išli po tri body. Už v úvodnej dvadsaťminútovke skórovali Lovro Majer a Andrej Kramarič. Chorváti nastúpia na záver kvalifikácie doma proti Arménom. Pre istotu postupu potrebujú zvíťaziť, keďže majú horšie vzájomné zápasy s Walesom. Mužstvo z Britských ostrovov v utorok hostí lídra skupiny a už istého účastníka šampionátu Turecko.

Arméni mohli v prípade triumfu nad Walesom zostať v hre o účasť na šampionáte a vyzvať Chorvátov v priamom súboji o postup, no nestane sa tak. Domáci sa v Jerevane rýchlo dostali do vedenia, keď sa v 5. minúte po rohovom kope presadil argentínsky rodák Lucas Zelarayan. Tesne pred prestávkou však Wales vyrovnal, keď si po dlhom aute do šestnástky zrazil loptu do vlastnej siete Nair Tiknizjan.

B-skupina:

Francúzsko - Gibraltár 14:0 (7:0)
Góly: 30., 74. a 82. Mbappé (prvý z 11 m), 36. a 66. Coman, 89. a 90.+1. Giroud, 3. Santos (vlastný), 4. Thuram, 16. Zaire-Emery, 34. Clauss, 37. Fofana, 63. Rabiot, 73. Dembele,  ČK: 18. Santos (Gibraltár)

Holandsko - Írsko 1:0 (1:0)
Gól: 12. Weghorst