Neprijateľné, čo sa stalo v Česku: Facka futbalu, drzosť a dýka do chrbta reprezentačnému trénerovi

Českí futbaloví reprezentanti. Na snímke aj previnilci Jakub Brabec a Vladimír Coufal (prví dvaja zľava)Českí futbaloví reprezentanti. Na snímke aj previnilci Jakub Brabec a Vladimír Coufal (prví dvaja zľava)

PRAHA - Za facku futbalu, drzosť a dýku do chrbta reprezentačnému trénerovi Jaroslavovi Šilhavému označil bývalý kouč národného tímu Petr Rada v rozhovore s ČTK správanie obrancov Jakuba Brabca s Vladimírom Coufalom a útočníka Jána Kuchtu.

Tí v noci na nedeľu zásadne porušili interné pravidlá reprezentácie a pred pondelkovým záverečným zápasom kvalifikácie majstrovstiev Európy proti Moldavsku v Olomouci museli opustiť mužstvo. Tréner druholigovej Dukly Praha nechápal, že Brabec, Coufal a Kuchta sa tak zachovali pred najdôležitejším stretnutím roka.

Vedenie reprezentácie prehrešok nešpecifikovalo, podľa denníka Sport trojica navštívila v hanáckej metropole nočný klub Belmondo, kde popíjala alkohol a vydržala až do ranných hodín.

"Hlava mi to neberie. Počas reprezentačného zrazu, kedy máme za deň a pol najdôležitejší zápas dvojročného cyklu a musíme bodovať, sa stane toto? Pre to nie je ospravedlnenie, vyradenie bolo jediné riešenie. Dúfam, že nie je nikto, kto by to napríklad len percentom ospravedlňoval," povedal Rada.

Silná káva. Dovolil by si to Coufal vo West Hame?

Podľa neho aféra poškodila celý český futbal aj vnímanie národného tímu. "Je to facka futbalu. Škoda, pretože futbal je u nás fenomén, stále šport číslo jeden. Vieme, ako sme prežívali posledné týždne, kedy sa nehralo dobre s Albánskom. Čítal som aj reakcie hráčov, že stoja za trénerom a sú jeden tím. A za mesiac sa stane toto? To je aj rana pre trénera od hráčov," vyhlásil šesťdesiatpäťročný kouč.

"Jarda (Šilhavý), ako ho poznám, je lojálny. V poslednej dobe sa naňho znášala veľká kritika. Nezávidím mu to. O to viac ma mrzí, že mu hráči takto vrazia dýku do chrbta," doplnil Rada.

Nedokázal pochopiť, že pravidlá porušili aj skúsení Brabec s Coufalom, ktorí majú na konte 41, respektíve 40 reprezentačných štartov a patrili ku kľúčovým hráčom Šilhavého.

"Prešli kvalifikáciou prakticky každý zápas ako ústredné postavy a hrali dobre. A teraz urobia toto. Veď pôsobia vonku - Coufal vo West Hame, Brabec v Arise Solún, Kuchta je síce v Sparte, ale hral v Rusku (Lokomotív Moskva). Nechápem to. Dovolil by si to Coufal vo West Hame? Asi nie,“ podotkol bývalý tréner Sparty, Slavie, Jablonca alebo Teplíc.

Podľa neho futbalisti musia počítať s tým, že ich v spoločnosti niekto vyfotí. "Dnes majú všetci mobily, je to veľmi ošemetné. Ale to už hráči vedia. Deň a pol pred zápasom, to je veľká drzosť. Nie sú to mladíci, Coufal a Brabec majú cez tridsať. Niečo majú za sebou, niečím si prešli. O to viac ma to mrzí. Nehovorím, že sa to nestáva, ale deň a pol pred zápasom, to je silná káva," uviedol Rada.

Domnieva sa, že reprezentácia by sa teraz mala maximálne sústrediť na duel s Moldavskom, v ktorom Česku stačí bod na istotu postupu na nemecký šampionát, a problémy riešiť až po ňom.

"Počkal by som, až ako dopadne zápas. Ja verím, že postúpime. Potom by malo zasadnúť vedenie, tréneri a vyhodnotiť situáciu. Alternatíva, že by tí traja hráči napríklad nešli na prípadné Euro, tam môže byť," dodal Rada.

Sklamanie a komplikácia

Tréner českej futbalovej reprezentácie Jaroslav Šilhavý je sklamaný zo správania svojich zverencov Vladimíra Coufala, Jakuba Brabca a Jana Kuchtu. Trojica hráčov porušila interné pravidlá národného tímu, keď v sobotu navštívila nočný klub v Olomouci.

Tím už skôr avizoval, že menované trio opustilo zraz a na pondelkové rozhodujúce stretnutie kvalifikácie ME 2024 proti Moldavsku nebude k dispozícii.

"Keď som sa to dozvedel, bolo to pre mňa veľké sklamanie a komplikácia. Hráči si uvedomili, čo urobili, mrzelo ich to, ospravedlnili sa tímu, ale to je málo. Nedalo sa rozhodnúť inak. Už sa stalo a musia za to niesť následky. Verím, že to neovplyvní našu prípravu na dôležitý zápas," uviedol Šilhavý na nedeľnej tlačovej konferencii.

Tréner českej reprezentácie Jaroslav Galéria fotiek (2) Zdroj: Profimedia

Hráči navyše svoje konanie nijako neobjasnili. "Nemám k tomu viac čo povedať. Pýtali sme sa ich, kde vôbec vznikol ten impulz, ale vysvetlenie momentálne nemáme. Je to celé dosť nešťastné. Zo svojej pozície cítim určitú zodpovednosť. Nemáme to tu postavené tak, že chodíme hráčom o desiatej večer zhasínať, ale viem, že toto je aj moja zodpovednosť," dodal manažér tímu Tomáš Pešír.

V klube bol aj jeden z členov Výkonného výboru

Na fotografiách z klubu bol podľa portálu idnes.cz zachytený aj jeden z členov Výkonného výboru Futbalovej asociácie Českej republiky Tomáš Neumann. Podľa vlastných slov však bol na večeri s ďalším členom výboru Pavlom Nezvalom a so svojou dcérou.

S ňou sa potom údajne presunul do spomínaného klubu, kde stretol aj futbalistov: "Vylučujem a v žiadnom prípade nie je pravda, že by som ich sprevádzal na ich večernej akcii alebo sa na organizácii tejto akcie akokoľvek podieľal. Uvedomujem si, že spoločná fotka s jedným z hráčov nepôsobí pre verejnosť dôveryhodne, ale sám som inicioval odchod futbalistov na hotel. Celá situácia je súhrou vyššie uvedených okolností a samozrejme, že si ako člen VV FAČR uvedomujem ich závažnosť."

Česi potrebujú v poslednom zápase kvalifikácie vybojovať aspoň bod, aby si zabezpečili priamy postup na budúcoročné ME.

Viac o téme: Česko Kvalifikácia Petr Rada Moldavsko Jakub Brabec EURO 2024 Jaroslav Šilhavý Vladimír Coufal Jan Kuchta
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK, TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy