Galapredstavenie jedného hráča: Lukaku strelil štyri góly a ukázal Ronaldovi chrbát

Romelu Lukaku oslavuje gólRomelu Lukaku oslavuje gól Zdroj: SITA/AP/Geert Vanden Wijngaert

BRUSEL - Belgický futbalový útočník Romelu Lukaku strelil v nedeľňajšom zápase proti Azerbajdžanu štyri góly, ktorými zvýšil svoj náskok na čele najlepších strelcov kvalifikácie ME 2024.

Po záverečnom zápase Belgicka mal so 14 presnými zásahmi štvorgólový náskok na druhého v poradí Cristiana Ronalda z Portugalska, ktorého čakal v nedeľu večer zápas proti Islandu. Lukaku strelil všetky štyri góly už v prvom polčase a pomohol nimi Belgicku k víťazstvu 5:0 a k prvému miestu v F-skupine.

Pred záverečným 10. kolom už bolo rozhodnuté o dvoch tímoch, ktoré priamo postúpia z F-skupiny. Belgičanom išlo o postup z prvej priečky, na ktorej bolo po odohratí všetkých zápasov Rakúsko. Proti Azerbajdžanu potvrdili úlohu favorita a aj zásluhou štvorgólového Lukakua zaokrúhlili svoj bodový súčet na 20. Zároveň sa zaradili k tímom, ktoré v kvalifikácii ani raz neprehrali.

Romelu Lukaku oslavuje gól Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/AP/Geert Vanden Wijngaert

Tretie miesto v F-skupine obsadili Švédi. S kvalifikáciou sa rozlúčili domácim víťazstvom nad Estónskom 2:0. V prvom polčase ich poslal do vedenia Viktor Claesson, v druhom sa gólovo presadil Emil Forsberg.

Srbi to mali vo svojich rukách

Účasť na ME si v nedeľu vybojovali reprezentanti Srbska, ktorí v zápase G-skupiny remizovali s Bulharskom 2:2. Po poslednom 10. kole sa udržali na druhej postupovej priečke za Maďarskom. Pred nedeľňajšími zápasmi mohli na postup pomýšľať aj reprezentanti Čiernej Hory, no potrebovali prehru Srbov a zároveň museli zdolať domácich Maďarov, ktorým však podľahli 1:3.

Srbi mali postupový osud vo svojich rukách a ich šance sa ešte zvýšili v 17. minúte, keď Miloš Veljkovič dorazil loptu do bránky po rohovom kope. Bulhari však túžili po prvom víťazstve v kvalifikácii a v 59. minúte vyrovnali zásluhou krížnej strely Georgiho Ruseva.

O desať minút už Bulhari viedli 2:1 po tom, čo Kiril Despodov unikol dvojici protihráčov a prekonal brankára Milinkoviča-Saviča. Domácich fanúšikov rozjasal v 77. minúte Srdjan Babič, ktorý skóroval hlavou po rohovom kope - 2:2. Tento výsledok domácim stačil a nemuseli sa spoliehať na pomoc Maďarov. Srbi sa na ME prebojovali prvýkrát od roku 2008.

Čierna Hora mala Maďarov na lopate

Hráči Čiernej Hory mohli byť prví, kto v kvalifikácii ME 2024 zdolá Maďarov, no napokon sa im to nepodarilo. Od 36. minúty viedli gólom Slobodana Rubežiča, ktorý vyťažil z prihrávky Stefana Jovetiča. Nádejné skóre im vydržalo do 67. minúty. Maďari postupne prevzali iniciatívu a Dominik Szoboszlai gólom zakončil individuálny prienik - 1:1.

Na snímke gólová radosť Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ten istý hráč si krátko nato vymenil loptu s Martinom Ádámom a domáci viedli - 2:1. Reprezentanti Čiernej Hory už nedokázali zvrátiť skóre a v nadstavenom čase inkasovali tretíkrát. Szoboszlaiov priamy kop vyrazil brankár Mijatovič pred Ádáma a ten poslal loptu do siete - 3:1.

10. kolo kvalifikácie ME 2024

A-skupina:
Španielsko - Gruzínsko 3:1 (1:1)
Góly: 4. Le Normand, 55. Torres, 72. Lochošvili (vl.) - 10. Kvaratšelija

Škótsko - Nórsko 3:3 (2:2)
Góly: 13. McGinn (11 m), 33. Ostigard (vl.), 59. Armstrong - 3. Donnum, 20. Larsen, 86. Elyounoussi

Belgicko - Azerbajdžan 5:0 (4:0)
Góly: 17., 26., 30. a 37. Lukaku, 90. Trossard. ČK: 24. Israfilov (Azer.) po 2. ŽK

Švédsko - Estónsko 2:0 (1:0)
Góly: 22. Claesson, 55. Forsberg