Česi nechcú ísť slovenskou cestou: Jasný dôvod, prečo nepreferujú vlastného Calzonu

Bývalý tréner českej reprezentácie Jaroslav ŠilhavýBývalý tréner českej reprezentácie Jaroslav Šilhavý Zdroj: SITA/AP/Denes Erdos

OLOMOUC - Výkonný výbor Futbalovej asociácie ČR poveril päťčlennú skupinu pod vedením predsedu Petra Fouska, aby predložila návrh na nového trénera českej reprezentácie po Jaroslavovi Šilhavom.

FAČR nechcel prezradiť mená možných kandidátov, zahraničný kouč je podľa neho iba okrajovým variantom. Jasno o novom trénerovi by chcel mať čo najskôr v novom roku, aby kouč dostal čas na prípravu na marcový zraz. Fousek to povedal na tlačovej konferencii po mimoriadnom zasadnutí výkonného výboru v Olomouci, kde reprezentácia po pondelňajšej výhre 3:0 nad Moldavskom postúpila na majstrovstvá Európy v Nemecku.

V päťčlennej skupine okrem Fouska budú obaja podpredsedovia asociácie Jiří Šidliák a Jan Richter, člen výkonného výboru a šéf prvoligovej Viktórie Plzeň Adolf Šádek a nový technický riaditeľ asociácie Erich Brabec.

"Myslím, že tá skupina je zložená dobre. Sú v nej traja štatutárni zástupcovia Futbalovej asociácie ČR - ja a moji podpredsedovia. Člen výkonného výboru za profesionálny futbal, pretože predpokladáme, že sa v realizačnom tíme objavia ľudia z profesionálneho futbalu. Pochopiteľne technický riaditeľ, ktorý bude veci konzultovať aj so športovou radou," povedal Fousek.

Fousek nechce špekulovať o menách

Nechcel prezradiť, o ktorých tréneroch FAČR uvažuje. "Teraz nechcem vôbec špekulovať o menách. Tomu by som sa rád vyhol nielen dnes, ale aj v ďalších týždňoch. Zaznamenali sme celý rad špekulácií, kto by mal prísť, kto je vhodný kandidát, kto nie. O tom nechceme hovoriť do doby, než pracovná skupina zostaví návrh na výber trénera, realizačného tímu aj nového manažéra," uviedol Fousek.

V zákulisí sa špekuluje o bývalom trénerovi reprezentačnej dvadsaťjedenky Vítězslavovi Lavičkovi, niekdajšom zväzovom predsedovi Ivanovi Haškovi, koučovi Slovácka Martinovi Svedíkovi či skúsenom Miroslavovi Koubkovi, ktorý vedie Viktóriu Plzeň.

Predseda FAČR Peter Fousek Galéria fotiek (3) Predseda ČFZ Petr Fousek Zdroj: Profimedia

"Máme svoju stratégiu, čo sa týka postupu, ale zatiaľ si ju necháme interne. Najdôležitejší je výsledok. Aby sme sa zhodli, vybrali dobre a tréner, ktorý povedie reprezentáciu, bol úspešný. Chcem zdôrazniť, že to bude koncepčné riešenie, nejde o nejakú krátkodobú improvizáciu do Eura," poznamenal Fousek.

Variant so zahraničným trénerom podľa neho nie je pravdepodobný. "Túto záležitosť sme diskutovali. Vo futbale je všetko možné, ale považujem to za okrajovú možnosť. Sme si vedomí, že český futbal najmä v kabíne má svoje kultúrne prostredie. Český tím má určité pravidlá, ktoré vychádzajú z našej národnej povahy, našich určitých zvyklostí.

To neznamená, že by zahraničný tréner nemohol byť úspešný. Máme príklady v poslednej dobe, ktoré to dokazujú. Ale, pochopiteľne, svoju úlohu hrá aj ekonomická stránka veci," povedal Fousek.

O nástupcovi Šilhavého by chcel mať jasno čo najskôr v novom roku. Najbližší program čaká reprezentáciu na konci marca, kedy odohrá dva prípravné zápasy.

"Sme si vedomí, že Euru predchádzajú marcové prípravné zápasy. Chceme, aby ešte pred nimi mal tréner možnosť pracovať na príprave, komunikovať s hráčmi. Naplánovať si sústredenie pred Eurom a celý rad všetkých vecí, ktoré k príprave na takýto turnaj patria," podotkol. 

Bittengel má iný názor, preferuje zahraničného kouča

Podľa bývalého českého futbalového reprezentanta Güntera Bittengela by mal po rezignácii Jaroslava Šilhavého prevziať národný tím zahraničný tréner, z českých kandidátov by preferoval Ivana Haška. Uviedol to v rozhovore s ČTK. Bittengel zhodnotil päťročnú éru reprezentácie pod Šilhavým ako skôr úspešnú, šesťdesiatdvaročný kouč podľa neho odstúpil v pravý moment.

"Na poslednom Eure došiel do štvrťfinále, pod jeho vedením sa odohrali aj slušné zápasy, najmä v Lige národov, kde nás doviedol do elitnej skupiny. Za jeho pôsobenia prevažovali úspechy. Splnil aj ten posledný cieľ, odišiel, dá sa povedať, na vrchole," povedal Bittengel.

"Avšak, Jarda Šilhavý bol pri národnom tíme pomerne dlho. Je to tak aj na klubovej úrovni, za určitú dobu sa štýl každého kouča opozerá a nie je tak efektívny, ľúbivý. Tím mal v poslednej dobe výkonnostnú krivku smerom dole a tlak na neho bol stále väčší. Bolo to dané aj obmedzeným výberom hráčov, máme stále menej futbalistov v elitných európskych ligách," podotkol 57-ročný bývalý dlhoročný ligový hráč aj tréner a v súčasnosti manažér mládeže v pražskej Dukle.

Tréner českej futbalovej reprezentácie Galéria fotiek (3) Jaroslav Šilhavý Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

Šilhavý sa napriek postupu na šampionát rozhodol skončiť pri mužstve aj z toho dôvodu, že bol v poslednej dobe pod veľkým tlakom verejnosti. "Myslím si, že si to postupne vyhodnocoval. Len málo trénerov toto ustojí, navyše musí mať podporu všetkých ľudí, fanúšikov alebo aj médií. Bolo cítiť, že takúto podporu v poslednej dobe už nemá. Je to slušný človek, má za sebou výbornú kariéru ako hráč aj ako tréner. Urobil chlapské rozhodnutie v pravý čas," ocenil Bittengel.

Podľa päťnásobného československého a neskôr českého reprezentanta by sa mal národný tím vydať cestou zahraničného kouča. Výkonný výbor Futbalovej asociácie ČR dnes poveril výberom Šilhavého nástupcu päťčlennú skupinu pod vedením predsedu Petra Fouska.

"Hovorí sa o veľa menách: Martin Svědík, Michal Bílek, Ivan Hašek. Osobne by som preferoval zahraničného trénera, ktorý by priniesol úplne iný spôsob práce aj komunikácie. Už Karel Jarolím alebo Pavel Vrba sa sťažovali na vonkajšie tlaky.

Bolo by to pestrou zmenou aj pre hráčov, zahraničný tréner by prišiel z inej kultúry, s novými myšlienkami. To občas pomôže vyčistiť prostredie, čo náš národák teraz potrebuje najviac," myslí si Bittengel napriek tomu, že Fousek označil príchod kouča zo zahraničia za okrajový variant.

"Je to, samozrejme, na zvážení výkonného výboru. Nevidím ale problém ani v tom, že by prišiel pred veľkým turnajom, Euro je až v júni. Aj zahraničný tréner by sa aj tak musel odraziť od súčasnej kostry tímu, ale mohol by byť odvážnejší napríklad v nominácii, brať hráčov vo forme, nebáť sa skúšať.

Napríklad v Španielsku tiež nehrajú len hráči Realu Madrid a Barcelony, ale aj Espaňolu, San Sebastianu, Girony... Toto mi u nás trochu chýbalo, často to bolo zakonzervované," uviedol.

Z českých koučov by Bittengel dal prednosť bývalému predsedovi zväzu Ivanovi Haškovi, ktorý národný tím v roku 2009 už viedol ako dočasný tréner.

"Jindřich Trpišovský alebo Svědík sú viazaní v kluboch, takže by som skúsil osloviť jeho. Pracoval v zahraničí, má rešpekt, renomé. Je to inteligentný človek s manažérskymi schopnosťami, niečo dokázal ako hráč aj ako tréner. Ak by dostal voľnú ruku a poskladal si dobrý realizačný tím, tak si viem predstaviť, že by to mohla byť pre reprezentáciu správna voľba," dodal Bittengel.

Koniec Šilhavého

FAČR hľadá nového trénera po tom, čo sa napriek postupu na šampionát rozhodol skončiť pri mužstve Šilhavý, pretože bol v poslednej dobe pod veľkým tlakom. Zmluva by mu oficiálne vypršala 30. novembra a na jej predĺženie by bolo potrebné uplatniť obojstrannú opciu. Chcieť pokračovať by teda musela nielen FAČR, ale aj tréner. Pri mužstve končí aj reprezentačný manažér Tomáš Pešír, jeho nástupca na návrh pracovnej skupiny schváli výkonný výbor.

Šilhavý ako hlavný dôvod svojho konca označil enormný tlak, ktorému v poslednej dobe musel čeliť. Zároveň pripustil, že k jeho rozhodnutiu prispela aj aféra v Olomouci. Traja skúsení hráči - obrancovia Jakub Brabec s Vladimírom Coufalom a útočník Ján Kuchta - navštívili v noci zo soboty na nedeľu diskotéku a boli za to pred stretnutím s Moldavskom vyradení z tímu.

Viac o téme: Vítězslav Lavička Česko Kvalifikácia Miroslav Koubek EURO 2024 Jaroslav Šilhavý Petr Fousek Ivan Hašek
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy