Igraj moja Hrvatska! Od Záhrebu po Dubrovník vybuchol šachovnicový postupový jasot a krik

Chorvátsky hráč Ante Budimir (vpravo) oslavuje so spoluhráčom Bornom Sosom po tom, ako skóroval proti ArménskuChorvátsky hráč Ante Budimir (vpravo) oslavuje so spoluhráčom Bornom Sosom po tom, ako skóroval proti Arménsku Zdroj: TASR/AP/Darko Bandic

ZÁHREB - Futbalisti Chorvátska sa prebojovali na ME 2024 v Nemecku. Vo svojom záverečnom zápase v kvalifikačnej D-skupine zdolali Arménsko 1:0 a udržali si druhé postupové miesto.

V tabuľke skončili štyri body pred tretím Walesom, ktorému nestačila v utorok remíza 1:1 s víťazom skupiny Tureckom, o EURO bude bojovať v play-off.

Francúzi, ktorí mali už dávnejšie isté prvenstvo v B-skupine, stratili na záver kvalifikácie prvé body, keď remizovali v Grécku 2:2.

"Les Bleus" poslal na konci prvého polčasu do vedenia Randal Kolo Muani, domáci však po prestávke v priebehu piatich minút otočili skóre. Najprv vyrovnal Anastasios Bakasetas a následne strelil druhý gól Grékov Fotis Ioannidis. Tréner hostí Dider Deschamps vynechal zo základnej zostavy Kyliana Mbappého, ktoré nechal oddychovať na lavičke.

Do hry ho poslal až v 64. minúte a už po desaťminútovom pobyte na trávniku prihral Youssoufovi Fofanovi na gól, ktorý znamenal deľbu bodov. Druhé postupové miesto potvrdili Holanďania triumfom 6:0 na pôde posledného Gibraltáru, hetrikom k nemu prispel Calvin Stengs.

Radosť futbalistov Holandska Galéria fotiek (17) Radosť holandských futbalistov Zdroj: TASR/AP/Joao Matos

V I-skupine bolo pred záverečnými stretnutiami taktiež rozhodnuté o postupujúcich, v šlágri medzi Rumunskom a Švajčiarskom tak už išlo iba o to, kto z dvojice sa stane víťazom skupiny. Zápas lepšie zvládli domáci, o ich triumfe rozhodol v 50. minúte Denis Alibec. Rumuni vyhrali skupinu s päťbodovým náskokom pred súperom, tretí skončil Izrael, ktorý na záver zvíťazil v Andorre 2:0. V ďalšom stretnutí skupiny si Bielorusko poradilo v Prištine s domácim Kosovom 1:0.

Chorváti vstupovali do duelu v Záhrebe s vedomím, že akékoľvek víťazstvo ich posunie na šampionát. Bronzoví medailisti z MS 2022 v Katare začali svoje ciele napĺňať v 43. minúte, keď sa po centri Bornu Sosu presadil hlavičkou Ante Budimir. Ten istý hráč po prestávke dokázal dostať loptu opäť do siete, ale predtým fauloval brankára a tak gól neplatil.

Chorvátsky hráč Andrej Kramarič Galéria fotiek (17) Chorvátsky hráč Andrej Kramarič (vpravo) v súboji s Arméncom Hovhannesom Harutjunjanom Zdroj: TASR/AP/Darko Bandic

Domáci už ďalšie šance nevyužili, triumf 1:0 im však stačil na postup. Zápas viedol slovenský rozhodca Ivan Kružliak, ktorému na čiarach asistovali krajania Branislav Hancko a Ján Pozor, štvrtým rozhodcom bol Martin Dohál. V druhom zápase "déčka" Wales remizoval s Tureckom 1:1. Nádeje domácich na zisk druhej priečky posilnil v 7. minúte Neco Williams, no v 70. minúte zachránil bod pre hostí Yusuf Yazici, ktorý premenil pokutový kop.

"Vatreni" skompletizovali zoznam tímov priamo postupujúcich z kvalifikácie, o zvyšné tri miestenky na EURO sa bude bojovať v play off. Wales narazí v A-vetve na jedného z trojice Fínsko, Ukrajina, Island, súpera určí žreb, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 23. novembra. Semifinále play off je na programe 21. marca, finále o päť dní neskôr.