VIDEO Stačilo len dopodávať: Česi kompletne vypustili senzačné víťazstvo, Austráliu mali na lopate

Tomáš Macháč si vydýchol po víťazstveTomáš Macháč si vydýchol po víťazstve Zdroj: SITA/AP/Manu Fernandez

MÁLAGA - Tenisti Austrálie postúpili do semifinále finálového turnaja Davisovho pohára, keď zdolali Čechov 2:1.

Výber kapitána Jaroslava Navrátila tak nedotiahol v Málage nádejne rozohrané štvrťfinále. V rozhodujúcej štvorhre podľahli Jiří Lehečka a Adam Pavlásek favorizovanej dvojici Matthew Ebden, Max Purcell 4:6, 5:7. Minuloroční finalisti Austrálčania sa stretnú v piatkovom semifinále s Fínskom.

Česko poslal na tvrdom povrchu do vedenia Tomáš Macháč, ktorý zdolal Jordana Thompsona 6:4, 7:5. Po ňom ale neuspel Lehečka, ktorý v súboji tímových jednotiek nedopodával súboj s dvanástym hráčom sveta Alexom de Minaurom a prehral 6:4, 6:7, 5:7. Štvorhru pre seba zohrané austrálske duo rozhodlo za hodinu a 14 minút.

Austrálske duo Matthew Ebden Galéria fotiek (31) Duo Ebden - Purcell Zdroj: SITA/AP/Manu Fernandez

"V nej už boli Austrálčania aktívnejší. Výborne servírovali. Boli deblovejší ako naši chlapci. Jirkovi ako singlistovi odišiel return. Skôr to bolo únavou. Adam returnoval oveľa lepšie, ale nedostali sa k žiadnemu brejkbalu. Austrálčania tam vyhrali zaslúžene," uviedol Navrátil.

Nezlomili deväťročné čakanie

Jeho tím neukončil v Davis Cupe deväťročné čakanie na postup do semifinále. Česi prehrali s Austráliou v deviatom z desiatich vzájomných zápasov, uspeli len v roku 1975. Vyraďovaciu fázu v novom formáte, ktorý platí od roku 2019, hrali tento rok prvýkrát. Austrálčania ďalej živia šancu na zisk 29. titulu.

Do záverečnej štvorhry bol pôvodne s Pavláskom nominovaný Jakub Menšík. Prednosť ale dostal Lehečka, ktorý mal za sebou dve a pol hodiny dlhý duel s De Minaurom. Obaja Česi nastúpili vedľa seba v debli prvýkrát, naopak, ich súperi spolu vyhrali vlani Wimbledon.

Austrálska dvojica sa mohla oprieť o silnú hru na servise. Lehečka s Pavláskom s nimi v prvom sete držali krok do siedmej hry, kedy súperi získali brejk a potom sadu dopodávali.

Česká dvojica Jiří Lehečka Galéria fotiek (31) Česká dvojica Jiří Lehečka - Adam Pavlásek Zdroj: SITA/AP/Manu Fernandez

Ani v druhom sete sa Česi neprepracovali k brejkbalu. V jedenástej hre za stavu 5:5 pri servise Pavláska navyše Purcell s Ebdenom získali kľúčový brejk a mohli po ďalšej úspešnej hre na servise oslavovať.

Do zápasu s De Minaurom predtým vstúpil dvadsaťdvaročný Lehečka dobre a v piatej hre získal súperov servis. V dramatickom závere sa mu nedarilo set dlho dopodávať. Čelil piatim brejkbolom, všetky ale odvrátil a zakončil dejstvo využitím štvrtého setbolu.

Aj v druhom sete mal Lehečka dlho navrch. Po brejku v tretej hre utiekol do vedenia a servíroval za stavu 5:4 na ukončenie zápasu. Záver mu ale nevyšiel. Na servise najskôr neuhral ani fiftín a De Minaur si potom vynútil skrátenú hru. V nej Austrálčan zvíťazil 7:2.

Lehečkovi zobrala krídla strata setu

Strata setu sa na Lehečkovi prejavila aj v úvode rozhodujúceho setu, keď hneď prehral servis. Vo štvrtej hre síce vyrovnal, za stavu 3:2 ale nevyužil tri brejkbaly a ďalšiu možnosť už nedostal. Za stavu 5:5 De Minaur udrel, zobral Lehečkovi podanie a po viac ako dvoch a pol hodinách zakončil stretnutie čistou hrou. Lehečka doplatil okrem iného na 63 nevynútených chýb.

"Teraz sa mi to ťažko hodnotí, ale som rád, že po tej pauze, čo som bol zranený, som bol schopný s dvanástym hráčom na svete odohrať veľmi slušné tri sety. Väčšinu času som mal herne navrch, ale potom tam boli dva momenty, keď sa ukázalo, že ja som tridsiaty a on dvanásty.

Keď som mohol doservírovať zápas, tak som hroznou chybou pokazil prvú loptičku a potom on zahral veľmi slušne. A následne tri brejkbaly za stavu 3:2 v treťom sete, to boli tie momenty, kde sa ukázalo, kto je skúsenejší. Inak to bol super zápas. Obaja sme hrali na slušnej úrovni, naozaj dobrý tenis. ale výhru nepriniesol," ľutoval Lehečka.

Nestačilo ani Macháčovo víťazstvo

Macháč zvíťazil nad Thompsonom prvýkrát a oplatil mu tohtoročnú porážku z kvalifikácie turnaja v Miami. Berounský rodák prišiel len raz o servis a predčil o šesť rokov staršieho Austrálčana v počte víťazných loptičiek 26:19.

"Do zápasu som šiel s určitou taktikou. Proti Jordanovi som hral v Miami a prehral som. Je to veľmi ťažký hráč. Hlavné bolo udržať bojovného ducha," povedal Macháč. "Servíroval som dobre, ale tiež som dobre hral od základnej čiary. Určite mal (súper) aj svoje šance, ale som rád, že som to zvládol," doplnil český tenista.

78. hráč sveta rozhodol o zisku prvého setu hneď v úvodnej hre, kedy prelomil súperovo podanie a výhodu brejku dotiahol do konca. Za stavu 4:3 odvrátil dva brejkbaly a dostal sa z manka 15:40. V desiatej hre zmazal stratu 0:30 a ujal sa po 48 minútach vedenia.

V druhom sete si obaja hráči držali podanie do deviatej hry. Macháč využil za stavu 4:4 piaty brejkbal a podával na víťazstvo. Thompson ale ešte záver zdramatizoval. Nepustil Macháča k mečbalu a po využitom treťom brejkboli zrovnal.

Rozhodli nasledujúce dve hry. Macháč zareagoval na stratené podanie ďalším brejkom a potom už na druhý pokus stretnutie dotiahol do víťazného konca. Po využití prvého mečbalu padol radosťou na kolená. "Bolo to veľmi silné. Spadlo to zo mňa, že už je fakt koniec. Bol to psychicky aj fyzicky dosť náročný zápas," uviedol Macháč.

Každý zápas vyraďovacej časti pozostáva z dvoch dvojhier a prípadnej rozhodujúcej štvorhry. Finále je na programe v nedeľu od 16.00 h.

Porážka so cťou

Ako porážku so cťou, ale aj veľkú škodu, hodnotil kapitán českých tenistov Jaroslav Navrátil stredajší neúspech vo štvrťfinále Davisovho pohára. Česi nedotiahli dobre rozohraný duel s Austráliou, prehrali na tvrdom povrchu v Málage 1:2 na zápasy a prišli o šancu na postup do semifinále, kde by narazili na Fínsko. Skúsený kapitán bol napriek tomu v rozhovore s novinármi na hráčov hrdý a rád by v budúcnosti posilnil tím o druhého deblistu.

"Je to ťažká prehra, ale bolo to so cťou. Chalani predviedli výkon, ktorý ukázali aj počas predchádzajúcej fázy vo Valencii. Hrali sme však s veľmi kvalitným súperom. Bolo to veľmi tesné, ale nakoniec sme prehrali," uviedol Navrátil.

Český tenista Tomáš Macháč Galéria fotiek (31) Český tenista Tomáš Macháč Zdroj: SITA/AP/Manu Fernandez

Česi sa ujali po úvodnej dvojhre nad minuloročnými finalistami vedenia. Prvý bod zaistil Tomáš Macháč, ktorý porazil Jordana Thompsona 6:4, 7:5. "Aj keď bol Tomáš unavený, pretože mal predtým antibiotiká a jeho nohy neboli úplne ideálne, urobil veľmi dôležitý bod. Mali sme Austrálčanov trochu pod tlakom," podotkol šesťdesiatšesťročný kapitán.

Najlepší zápas Lehečku od US Open

Spečatiť český postup mohol 31. hráč sveta Lehečka, ten ale v súboji tímových jednotiek prehral s Alexom de Minaurom 6:4, 6:7, 5:7. "Jirka zahral najlepší zápas od US Open. Boli tam aj chyby, ale zápas sa vyvíjal dobre," vravel Navrátil. Ľutoval však situáciu, keď Lehečka v druhom sete zápasu nedopodával a v treťom sete nevyužil za stavu 3:2 tri brejkbaly. "V závere už De Minaur dobre servíroval," uviedol Navrátil.

Rodák z Přerova nasadil potom Lehečku aj do záverečnej štvorhry s Pavláskom. V nej už ale dominovali Austrálčania Matthew Ebden, Max Purcell. Minuloroční víťazi Wimbledonu porazili český pár 6:4, 7:5.

"Australčania boli od začiatku aktívnejší a výborne servírovali. Boli deblovejší ako naši chlapci. Jirkovi ako singlistovi navyše odišiel return. Asi to bolo únavou, ale Adam returnoval oveľa lepšie. Nedostali sme sa k žiadnemu brejkbalu. Aj keď výsledok nevyzerá tak zle, Austrálčania boli od prvej do poslednej lopty lepší a zaslúžene tú štvorhru vyhrali," doplnil Navrátil.

Tréner, som pripravený hrať, postavte ma do hry!

Kapitán tiež zvažoval, že by v nominácii ponechal pôvodne nahláseného Jakuba Menšíka. Rozhodlo ale, keď Lehečka uistil Navrátila, že je aj po viac ako dva a polhodinovom zápase s De Minaurom pripravený.

"Celý týždeň som ho tu videl a myslel si, že bude dobre returnovať a Adamovi pomáhať. Po bitke je každý generál, ale Jirka bol na returne zlý. Skrátka to nevyšlo," povedal Navrátil. "Kuba je inak veľmi sebavedomý, a pokiaľ sa ešte zlepší, som do budúcna otvorený tomu, že pokojne budú hrať Macháč a Lehečka single a Pavlásek a Menšík debly," uviedol Navrátil.

Dlhoročný kapitán by rád v budúcnosti nominoval päť hráčov, v hľadáčiku má napríklad Dalibora Svrčinu, alebo Víta Kopřivu. Najradšej by ale našiel ďalšieho deblistu. "S Kopřivom a Svrčinom do budúcnosti počítam - určite budem chcieť vziať päť hráčov. A ešte dôležitejšie je pre mňa nájsť ďalšieho deblistu," uviedol Navrátil a dúfal napríklad v posun Andrewa Paulsona či Petra Nouzu.

Na súčasný tím, ktorý sa prebojoval v novom formáte Davis Cupu do vyraďovacej po prvýkrát a usiloval sa o prvé semifinále od roku 2014, bol hrdý. "Myslím, že tím sa veľmi posunul. Chalani urobili za rok a pol kus práce. Navyše, sú mladí a myslím, že to majú pred sebou. A každá prehra vás trochu ponaučí. Štvrťfinále je úspech, ale je to aj škoda. Myslím, že s tou kvalitou, čo máme, a ako sa tu chlapci prezentovali, sme mohli ísť do finále," dodal Navrátil.