Kvalifikačný zápas viedol k vážnemu sporu: Po odpískaní sa rozhorel konflikt medzi krajinami

Fanúšikovia Peru v roztržke s políciou počas zápasu s VenezuelouFanúšikovia Peru v roztržke s políciou počas zápasu s Venezuelou Zdroj: SITA/AP/Martin Mejia

CARACAS - Kvalifikačný zápas MS medzi Peru a Venezuelou (1:1) viedol k diplomatickému sporu medzi oboma juhoamerickými krajinami.

Venezuelský minister zahraničných vecí Yvan Gil obvinil v stredu peruánske úrady, že schválne zdržali spiatočný let národného tímu jeho krajiny z hlavného mesta Lima o niekoľko hodín, pretože lietadlu zakázali dotankovať palivo.

Venezuele patrí v juhoamerickej kvalifikácii štvrté miesto a verí vo svoju prvú účasť na šampionáte. Peru je na poslednej 10. priečke. Gil na sociálnej sieti X napísal, že zo strany Peruáncov išlo "o pomstu." Venezuelský prezident Nicolas Maduro zase obvinil peruánsku stranu z "rasizmu, násilia a agresie" voči národnému tímu.

To, že lietadlo nebolo natankované, nemalo nič spoločné s politickým rozhodnutím. Na stroj sa vzťahovali obmedzenia dodávky od súkromných strán. Vďaka spolupatričnosti lietadlo neskôr natankovali a posádka sa vrátila do krajiny. Venezuelský futbalový zväz (FVF) už predtým obvinil peruánske úrady z diskriminácie svojich hráčov a fanúšikov.

Vzťahy medzi oboma andskými krajinami sú napäté

Podľa neho venezuelských priaznivcov polícia počas vstupu na štadión až príliš dôkladne kontrolovala a správala sa neadekvátne. Bezpečnostné zložky zaútočili aj na hráča Vinotinta na štadióne, keď chcel fanúšikom odovzdať dres.

Mnohí z miliónov Venezuelčanov, ktorí opustili krajinu v dôsledku tamojšej hospodárskej a politickej krízy, teraz žijú v Peru. Vzťahy medzi oboma andskými krajinami sú odvtedy napäté. Informovala agentúra AP.

Viac o téme: Peru Venezuela
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy