Infarktový zápas v Aténach: Bystrica si išla za prvým triumfom, duel nabral úplne iný smer

Božica Mujovčová (Banská Bystrica) Božica Mujovčová (Banská Bystrica) Zdroj: TASR/Ján Krošlák

ATÉNY - Basketbalistky Slávie Banská Bystrica pokračujú v E-skupine Európskeho pohára (Eurocup) v čakaní na prvé víťazstvo.

Vo štvrtok prehrali na palubovke gréckeho Panathinaikosu A.C. 64:66 a tento výsledok im zobral už aj teoretickú šancu na účinkovanie v play off. So súťažou sa tak aktuálny vicemajster Slovenska rozlúči vo štvrtok 30. novembra o 20.00 h zápasom proti belgickému Kangoeroes Mechelen.

Slávia nastúpila v Aténach s odhodlaním vykresať postupovú nádej v Eurocupe a podľa toho vyzerala prvá štvrtina. V ofenzíve sa opierala o kolektívnu hru, v obrane minimalizovala chyby a doskoky pre súpera. Výsledkom bol koncentrovaný výkon a najmä zaslúžené vedenie 20:12 po 10 minútach čistého času.

Druhá štvrtina bola v podobnom duchu, Banská Bystrica si sebavedomo išla za prvým víťazstvom v skupine a keď už domáci Panathinaikos mal nejaký tlak, tak zo strany slovenského tímu prišla bodová odpoveď. Dobrá a kolektívna hra Slávie priniesla dvojciferné vedenie, na polčasovú prestávku sa išlo za stavu 42:30.

Odlišný scenár

Začiatok druhého polčasu už však priniesol odlišný scenár, Panathinaikos nechal zabudnúť na nevydarený výkon a pustil sa do úspešnej stíhacej jazdy. Banská Bystrica sa naproti tomu púšťala do individuálnych akcií, čo pre súpera znamenalo postupné znižovanie manka.

Domáca dvojica Alleyneová a Jonesová sa vo veľkej miere postarala o to, že v 8. minúte bolo skóre vyrovnané - 50:50. Bogičevičovej trojka však udržala Sláviu v tesnom vedení pred poslednou 10-minútovkou – 53:50. Grécky tím úspešne otáčal duel na svoju stranu, aj keď Banská Bystrica vzdorovala, čo bolo v jej silách.

V štvrtej štvrtine bola dôležitá každá lopta, nasadenie tímov bolo na vysokej úrovni, keďže v hre boli šance na účasť v play off. Na začiatku poslednej minúty domáca Alleynová premenila oba trestné hody, ale hneď na to odpovedala úspešným pokusom Mujovičová. Panathinaikos premenil ďalšie trestné hody a Slávia mohla vyrovnať, ale Mujovičová nepremenila ponúknuté trestné hody a domáci tím si následným doskokom postrážil tesnú výhru.

Európsky pohár, ženy – E-skupina:

Panathinaikos A.C. – Slávia Banská Bystrica 66:64 (30:42)
najviac bodov Panathinaikosu: Alleynová 20, Jonesová 14, Pavlopoulouová 12 - zostava a body Banskej Bystrice: Mujovičová 25, Bogičevičová 14, Burová 12, Holíková 4, Brabencová 3 (Martišková a Pulliamová po 3)

TH: 24/19 – 10/6, fauly: 15 - 19, trojky: 3 - 8, rozhodovali: Eger (Rak.), Vartanov (Gruz.), Zdravkovič (Srb.), štvrtiny: 12:20, 18:22, 20:11, 16:11.

hlasy po zápase (zdroj: slaviabb.sk):

Zuzana Žirková, trénerka Banskej Bystrice: "Možno sme si ešte nezaslúžili vyhrať, ja neviem, ťažko povedať, asi to takto malo byť... Súperky do druhého polčasu zmenili obranu, nevedeli sme sa s tým vyrovnať. Máme jednu rotujúcu päťku, ony hrali v troch. Prišla im nová Američanka, ktorá bola na konci kľúčová, keď získala tie šestky a dala koše po doskokoch.

V zásade hráme s jedným pivotom, takže pri tej rotácii, ktorú sme mali, to bol vynikajúci zápas. Baby sa s tou fyzičnosťou vyrovnali veľmi fajn. Naozaj sa na to dalo pozerať. Musíme len pokračovať a verím, že to príde, všetko má svoj čas."

Božica Mujovičová, hráčka Banskej Bystrice: "V prvom polčase sme hrali na veľmi vysokom leveli, boli sme silné v defenzíve a koncentrované v útoku. Všetky sme hrali dobrý basketbal. V druhom polčase sa zmenila naša hra, nie ich. Veľmi rýchlo, za pár minút, sme im dovolili úplne sa vrátiť do zápasu. Naša obrana začala kolísať, boli sme menej sústredené, a to viedlo k tomu, že zápas nabral úplne iný smer.

Posledné minúty boli veľmi napínavé, aj tá najmenšia chyba mohla rozhodnúť o výsledku. Myslím si, že fanúšikovia si zápas užili. Robila som, čo som mohla. Ak mám byť úprimná, cítila som na sebe veľký tlak, ale podarilo sa mi skórovať. Musíme zobrať do úvahy aj to, že Panathinaikos je vynikajúci tím. Úplne na konci nebolo šťastie na mojej strane, ale to patrí k basketbalu. Teším sa z mojej aktuálnej formy. Šťastie bude nabudúce na mojej strane."

tabuľka E-skupiny:

1. Besiktas 5 4 1 422:336 9
2. Mechelen 5 3 2 429:398 8
3. Panathinaikos 5 3 2 366:369 8
4. B. BYSTRICA 5 0 5 299:413 5

Viac o téme: Zuzana Žirková Eurocup Európsky pohár Slávia Banská Bystrica Božica Mujovičová Panathinaikos A.C.