Vydesená česká hviezda prestala vidieť na jedno oko a prišla o MS: Nevedela som, čo sa deje

Česká plavkyňa Kristýna HorskáČeská plavkyňa Kristýna Horská Zdroj: Profimedia

PRAHA - Česká plavkyňa Kristýna Horská prekonala problémy so zrakom, ktoré ju v lete pripravili o majstrovstvá sveta vo Fukuoke.

Na majstrovstvách Európy v krátkom bazéne, ktoré sa uskutočnia budúci týždeň v rumunskej Otopeni, by chcela znovu postúpiť do finále, povedala v stredu novinárom. Pred dvoma rokmi obsadila na 200 metrov prsia štvrtú priečku.

Dvadsaťšesťročnej Horskej sa v lete zhoršili dlhodobé problémy so zrakom, dočasne prestala vidieť na jedno oko. Namiesto účasti na majstrovstvách sveta musela nútene odpočívať. "Celkom ma to vydesilo a sama som nevedela, čo sa deje. Chvíľku som sa s tým vyrovnávala. Nevedela som, či sa vôbec dokážem vrátiť do bazéna," spomínala.

Nakoniec ale pokračovanie vo vrcholovej kariére zvíťazilo. "Veľmi som zmenila svoj prístup. Cítim, že som ešte nepredala, čo vo mne je. Idem do toho na sto percent a verím, že už ma nič nezaskočí a všetko zlé už som si vybrala," povedala plavkyňa, ktorá v minulosti podstúpila operáciu srdca kvôli arytmii.

Na šampionáte v Rumunsku sa bude koncentrovať na dve prsiarske trate. Polohovú dvojstovku, v ktorej pred dvoma rokmi doplávala piata, tentokrát vynechá. Najväčšie ambície má na 200 metrov. "Bola by som veľmi rada za český rekord a, samozrejme, finálové umiestnenie," povedala.

Do Rumunska pôjde prvýkrát, ale veľa o tejto krajine počula. "Môj otec tam jazdil na motorke. Chcel tam ísť na motorke aj teraz, ale kvôli zime to vzdal," prezradila. Krytý plavecký štadión je pri letisku v Otopeni neďaleko Bukurešti. Pretekať sa bude na prepolenom päťdesiatmetrovom bazéne. "Ja to mám radšej, pretože bazén potom vyzerá opticky kratší," poznamenala Horská.

Píše diplomovku, teší sa na Vianoce

Inak v okolí areálu nebude nič zaujímavé, takže sa Horská chystá stráviť voľný čas čítaním aj štúdiom. "Beriem si oddychové knižky, ktoré sú v romantickom prostredí s tématikou Vianoc. Vianoce sa už blížia, tak aby som sa na ne naladila," priblížila.

Predpokladá, že jej veľa času zaberie aj písanie diplomovej práce. "Študujem pedagogickú fakultu v Ústí nad Labem. Témou diplomovky je vplyv vrcholového športu na stratu menštruačného cyklu," povedala. Verí, že jej štúdium pomôže s odreagovaním od pretekov a znížením nervozity.

Majstrovstvá Európy v krátkom bazéne potrvajú od 5. do 10. decembra.

Viac o téme: Kristýna Horská
  • Autor: © Zoznam/
  • Instagram/olympijskytym
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy