VIDEO Haraslín opäť hviezdou: Sparta vygumovala známu španielsku značku, obrat Slavie

Lukáš Haraslín sa raduje z góluLukáš Haraslín sa raduje z gólu Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

PRAHA - Slovenský futbalista Lukáš Haraslín zariadil vo štvrtok gólom víťazstvo Sparty Praha nad Betisom Sevilla 1:0, ktorým český majster oživil nádej na postup do vyraďovacej časti Európskej ligy.

Český majster vďaka nemu oživil šancu  na účasť vo vyraďovacej časti súťaže, pred záverečným kolom má postup vo svojich rukách. Vo štvrtkových zápasoch si postup do jarnej fázy EL definitívne zabezpečili West Ham United, FC Freiburg, Stade Rennes, Sporting Lisabon a Brighton & Hove Albion, neskôr večer ich nasledovali Slavia Praha, AS Rím, Olympique Marseille, FC Liverpool a FC Villarreal.

Haraslín nastúpil v základnej zostave Sparty a v 54. minúte sa postaral o jediný gól duelu s Betisom. Po prihrávke Lukáša Kuchtu si na hranici pokutového územia pripravil loptu na pravačku a zo svojej typickej pozície namieril presne k vzdialenejšej žrdi.

Slovenský reprezentant patril medzi najaktívnejších hráčov zápasu, hral do 74. minúty. "Rudí" zvýšili svoje postupové šance, pomohlo im aj to, že hráči Glasgow Rangers iba remizovali 1:1 s Arisom Solún, za ktorý nastúpil Július Szöke.

Sparte síce momentálne patrí až tretie miesto, ktoré by znamenalo účasť v play off Európskej konferenčnej ligy, no za vedúcim Betisom zaostáva iba dva body a za Rangers o bod. Akékoľvek víťazstvo v záverečnom zápase na pôde Arisu bude Sparte stačiť na postup.

Lukáš Haraslín sa raduje Galéria fotiek (8) Tešiaci sa Lukáš Haraslín Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

Obrat Slavie v Moldavsku

Slavia viedla v Tiraspoľe od 19. minúty gólom Václava Jurečku, no domáci dokázali otočiť skóre. V dramatickom závere však český klub zvrátil zápas vo svoj prospech, v 78. minúte vyrovnal z priameho kopu Christos Zafeiris a v nadstavenom čase rozhodol o triumfe z penalty Muhamed Tijani.

Spolu so Slaviou sa teší z postupu do play off EL aj AS Rím, ktorému stačila remíza 1:1 na ihrisku Servette Ženeva.

Freiburg rozdrvil Olympiakos

V A-skupine majú isté prvé dve priečky West Ham a Freiburg. Účastník anglickej Premier League a minuloročný víťaz Európskej konferenčnej ligy spečatil postup víťazstvom 1:0 na pôde Bačky Topola, o ktorom rozhodol v 89. minúte český stredopoliar Tomáš Souček.

V druhom zápase skupiny Freiburg rozdrvil Olympiakos Pireus 5:0. Nemecký bundesligista položil základ víťazstva už v prvom polčase, v ktorom si vybudoval štvorgólový náskok vďaka čistému hetriku rakúskeho útočníka Michaela Gregoritscha.

Brighton si zabezpečil postup

V B-skupine si zaistil postup Brighton, ktorý triumfoval na ihrisku AEK Atény 1:0 gólom Joaa Pedra z pokutového kopu. Anglický klub večer nasledovalo Olympique Marseille, francúzsky tím vydrel víťazstvo 4:3 nad Ajaxom Amsterdam, hetrikom k nemu prispel Pierre-Emerick Aubameyang.

V "déčku" sa k istej postupujúcej Atalante Bergamo pridal Sporting Lisabon, ktorý uhral na pôde účastníka talianskej Serie A remízu 1:1. Atalanta už má isté aj prvenstvo v tabuľke a postup priamo do osemfinále EL. V E-skupine má istotu prvého miesta Liverpool FC, ktorý si poradil s LASK Linz hladko 4:0.

Hráči Rennes vyhrali na neutrálnej pôde v Budapešti nad Maccabi Haifa 3:0 a v "efku" už tiež nemôžu skončiť horšie ako na druhej priečke. To isté platí o Villarreale, ktorý zdolal Panathinaikos Atény 3:2. V H-skupine mal už dávnejšie istý postup Leverkusen, po štvrtkovej výhre nad BK Häcken (2:0) má bundesligista aj definitívu prvého miesta a priamej účasti v osemfinále EL.

5. kolo skupinovej fázy Európskej ligy 2023/2024:

A-skupina:
SC Freiburg - Olympiakos Pireus 5:0 (4:0)
Góly: 3., 8. a 36. Gregoritsch, 42. Sildillia, 77. Doan

TSC Bačka Topola - West Ham United 0:1 (0:0)

B-skupina:
AEK Atény - Brighton & Hove Albion 0:1 (0:0)
Góly: 55. Joao Pedro (z 11 m), ČK: 65. Gacinovič (AEK)

Olympique Marseille - Ajax Amsterdam 4:3 (2:2)
Góly: 8., 47. a 90.+3 Aubameyang (prvý a tretí z 11 m), 27. Mbemba - 10. a 30. Brobbey, 80. Martha, ČK: 63. Berghuis (Ajax)