VIDEO Ružička bodoval, Kelemen vyhral: Nešťastný večer Slovákov a strašidelný debakel Černáka

Martin Pospíšil v šanci, zasahuje brankár Thatcher DemkoMartin Pospíšil v šanci, zasahuje brankár Thatcher Demko Zdroj: SITA/Jeff McIntosh/The Canadian Press via AP

MONTREAL - Slovenský hokejista Adam Ružička si pripísal asistenciu, no Calgary prehralo v NHL v noci na nedeľu doma s Vancouverom 3:4. Druhý zo slovenských útočníkov v drese Flames Martin Pospíšil sa do kanadského bodovania nezapísal.

Z ôsmich Slovákov v akcii okrem Ružičku nikto ďalší nebodoval a z víťazstva sa tešil len Miloš Kelemen (Arizona). Pri debakli Tampy Bay v Dallase (1:8) mal štyri mínusové body Erik Černák.

Ružička asistoval pri presnom zásahu Mikaela Backlunda, ktorý v presilovke v 13. minúte znížil na 1:2. Slovenský center zaznamenal štvrtú asistenciu a siedmy bod v sezóne. Na ľade bol len 8 minút a 58 sekúnd, ale tréner Ryan Huska ho v záverečnej tretine nasadzoval aj po redukcii na tri formácie.

Naopak značnú časť poslednej tretiny len presedel na lavičke Pospíšil, ktorý sa po výbornom štarte do NHL “zasekol” a nebodoval už v siedmom zápase za sebou. Proti Canucks odohral 8 minút a 37 sekúnd.

Vydarený debut proti donedávna bývalým spoluhráčom zažil v drese Vancouveru obranca Nikita Zadorov, ktorého Flames vymenili len vo štvrtok. Zadorov asistoval pri víťaznom góle Eliasa Petterssona na 4:2 do prázdnej bránky.

"Zažil som tu dva a pol roka a mal som zmiešané pocity pred týmto zápasom. Calgary je krásne mesto, Flames majú skvelých fanúšikov a ďakujem za všetko čo som tu prežil. Diváci ma síce neprivítali s otvorenou náručou, ale Flames budem mať vždy rád," povedal Zadorov pre sportsnet.

Dvadsaťosemročný obranca požiadal o výmenu z Calgary a fanúšikovia Flames ho pri každom dotyku s pukom vypískali. Po Petterssonovom góle do prázdnej bránky ešte znížil 54 sekúnd pred koncom svojim druhým zásahom v zápase na 3:4 Elias Lindholm, ale vyrovnať už “plamene” nedokázali.

Kelemenov tím má výbornú formu

Martin Fehérváry nastúpil za Washington v prvej obrannej formácii, no Capitals prehrali na ľade aktuálneho lídra súťaže Vegas 1:4. Dva góly v drese obhajcov Stanley Cupu strelil Jonathan Marchessault, gól a dve asistencie mal Jack Eichel.

Za Capitals sa presadil len Tom Wilson. Fehérváry bol s “ice-timom” 21:11 druhý najvyťažovanejší obranca Capitals, mal jeden mínusový bod, trikrát vystrelil na bránku a zaznamenal dva hity.

"Využívali sme šance, ktoré sme si vypracovali. Máme svoj systém a toho sa držíme celú sezónu. Preto sa nám darí a preto zbierame víťazstvá," povedal pre nhl.com Mark Stone, ktorý v úvode poslednej časti zvýšil na 3:0.

Z osmičky Slovákov sa z víťazstva tešil iba Miloš Kelemen, ktorého Arizona zdolala St. Louis 4:1. Coyotes sú vo forme, keď vyhrali štvrtý zápas za sebou a počas tejto série zdolali štyroch posledných víťazov Stanley Cupu - Vegas, Colorado, Tampu Bay a St. Louis. Kelemen nastúpil v tejto sezóne NHL na piaty zápas, odohral 9:07 minúty a zaznamenal štyri hity.

Coyotes začali raketovo, už v 40. sekunde otvoril skóre Michael Carcone a po prvej dvadsaťminútovke viedli 3:0. "Bolo to naša najlepšia prvá tretina v sezóne. O tom niet pochýb," povedal tréner Andre Tourigny. Alex Kerfoot pridal ku gólu dve asistencie, Connor Ingram chytil 31 striel, prekonal ho len Brandon Saad.

Torey Krug strieľa na Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP Photo/Ross D. Franklin

Domáca prehra Slafkovského Montrealu

Montreal v zostave aj s Jurajom Slafkovským podľahol doma Detroitu 4:5 po predĺžení, v ktorom rozhodol Jake Walman. Canadiens prehrávali v prvej tretine 0:3, napokon dostali duel aspoň do extračasu a získali bod. Slafkovský hral tentokrát v treťom útoku a na ľade strávil necelých 14 minút.

“Viacerí hráči neboli na začiatku pripravení a po takomto štarte sa hrá ťažko. Sami sme si strelili do nohy,” povedal tréner Canadiens Martin St. Louis. "V tejto lige sa vyhráva ťažko, špeciálne vonku. Som rád, že si napokon odvážame plný počet bodov," doplnil ho kormidelník Red Wings Derek Lalonde.

Útočník “červených krídel” Alex DeBrincat sa stal dvanástym Američanom, ktorý strelil 200 gólov za menej ako 500 zápasov. Tento míľnik dosiahol v 473. dueli. Z aktívnych rodákov z USA to dokázali len Auston Matthews z Toronta Maple Leafs (338 zápasov), Kyle Connor z Winnipegu Jets (429) a Jake Guentzel z Pittsburghu Penguins (463)

Colorado aj s Tomášom Tatarom neuspelo na ľade Anaheimu 3:4 po nájazdoch. V nich bol jediným úspešným exekútorom osemnásťročný švédsky útočník Leo Carlsson, ktorý skóroval aj v riadnom čase a pridal aj asistenciu. Ducks zastavili sériu ôsmich prehier.

Brankár John Gibson nastúpil na 448. zápas v drese Anaheimu a dostal sa na prvé miesto v klubovej histórii pred Jeana-Sebastiana Giguera. Tatar sa počas 8:10 minút na ľade do štatistík nezapísal.

"Potrebovali sme čím skôr zastaviť zlú sériu, nebolo to príjemné. Našli sme cestu ako z toho von, som rád," povedal podľa espn.com Gibson. Zápas nedohral hviezdny obranca Avalanche Cale Makar, ktorý sa na ľade neobjavil v posledných troch minútach riadneho času a ani v predĺžení. "Má nejaké problémy a nebol schopný pokračovať," uviedol tréner “lavín” Jared Bednar.

Hrozivý výprask Tampy

Erik Černák v drese Tampy Bay musel pretrpieť prehru v Dallase 1:8. Lightning sa nedarí, keď prehrali štvrtý zápas za sebou. Černákovi duel vôbec nevyšiel, keď mal až štyri mínusové body. Veterán Stars Joe Pavelski nazbieral tri body (1+2) a do štatistík sa zapísal v deviatom zápase za sebou. Rovnakú sériu si udržal aj Nikita Kučerov, ktorý asistoval pri jedinom góle “bleskov”, o ktorý sa postaral Victor Hedman.

"V 82 zápasovom programe sa nájde aj taký, keď máte pocit, že každá strela súpera skončí v bránke a vaša ani jedna. Nedá sa nič robiť len spáliť pásku, otočiť stranu a sústrediť sa na ďalší duel," povedal tréner Lightning Jon Cooper. Víťazstvo Dallasu vychytal Jake Oettinger, autor 32 zásahov, dvakrát skóroval Jason Robertson.

Hráči Seattlu aj s Mariánom Studeničom prehrali v Ottawe 0:2. Prvé čisté konto v sezóne a štvrté v kariére zaznamenal Anton Forsberg, ktorý zlikvidoval 39 striel. "Hrali sme veľmi dobre, chalani boli obetaví a veľmi sústredení," povedal Forsberg, ktorý mal pred duelom zo všetkých brankárov NHL s mimimálne piatimi zápasmi najhoršiu úspešnosť zásahov (85 percent).

"Bolo to ťažké, dobrý zápas striedal slabší. Dúfam, že budeme konzistentnejší," dodal švédsky brankár. Góly Senators strelili Mathieu Joseph a Drake Batherson. Studenič vo svojom druhom zápase za Seattle odohral len 6 minút a 20 sekúnd, mal jeden mínusový bod a jeden hit. Senators uspeli prvýkrát po troch neúspechoch, naopak hráči Kraken prehrali štvrtý duel za sebou.

Bedard vytvoril nový rekord Blackhawks

Winnipeg zdolal Chicago 3:1, hoci prehrával po góle Connora Bedarda. Prvý muž draftu 2023 otvoril skóre v 5. minúte, keď dorazil strelu Philippa Kurasheva a bodoval v ôsmom zápase vonku za sebou.

Vytvoril tak nový rekord Blackhawks, keď prekonal zápis Darryla Suttera z jeho nováčikovskej sezóny 1980-81. Je to druhá najdlhšia séria osemnásťročného hráča, rekord v tomto smere držia Sidney Crosby, Steve Yzerman, Sylvain Turgeon a Nathan MacKinnon (všetci 16 zápasov).

“Hral excelentne. Škoda, že sme nevyhrali, ale so svojou hrou môže byť spokojný,” povedal na Bedardovu adresu tréner Luke Richardson. V drese Blackhawks debutoval po výmene z Vancouveru útočník Anthony Beauvillier, ale nebodoval. Jets zastavili sériu troch prehier a Blackhawks zdolali v šiestom zápase za sebou. O góly Winnipegu sa postarali Cole Perfetti, Mark Scheifele a Morgan Barron.

Veľký obrat Rangers

Hokejisti New Yorku Rangers otočili v Nashville z 1:3 na 4:3 a dosiahli desiate vonkajšie víťazstvo v sezóne. Potrebovali na to len trinásť zápasov, čo je najmenej v klubovej histórii. Gólom a dvoma asistenciami sa prezentoval Vincent Trocheck.

Duel sa zlomil v druhej tretine. Colton Sissons dostal svojim tretím gólom v oslabení v sezóne “predátorov” do vedenia 3:1, ale potom prišli dva bleskové góly Rangers. Minútu a pol po Sissonsovom zásahu znížil Chris Kreider a na jeho gól nadviazal o 19 sekúnd neskôr Trocheck. O víťazstve Rangers, ktorí sú na čele Východnej konferencie, rozhodol v tretej tretine Ryan Lindgren.

Boston uspel v Toronte

Brad Marchand rozhodol osem sekúnd pred koncom predĺženia o víťazstve Bostonu v Toronte 4:3. Po veľkej chybe Williama Nyladera sa sám na brankára rútil David Pastrňák, ten síce Josepha Wolla neprekonal, ale vrátil puk pred bránku, kde čakal pripravený kapitán Bruins.

Pastrňák strelil gól a mal dve asistencie, brankár Linus Ullmark chytil 37 striel a Boston zastavil sériu troch prehier. Dvakrát skóroval aj domáci útočník Auston Matthews, ktorý šesť sekúnd pred treťou sirénou vyrovnal na 3:3 a poslal duel do predĺženia.

Philadelphia vyhrala v pennsylvánskom derby na ľade Pittsburghu 4:3 po nájazdoch, v ktorých rozhodol Sean Couturier. Tyson Foerster pridal ku gólu aj asistenciu, skóroval aj Owen Tippett a Scott Laughton. Dva góly Penguins strelil Jake Guentzel, druhým zásahom vyrovnal na 3:3 pri hre bez brankára 21 sekúnd pred koncom. “Tučniaci” prehrali štyri z posledných šiestich zápasov.

NHL - výsledky:

Dallas Stars - Tampa Bay Lightning 8:1 (3:1, 3:0, 2:0)
Góly: 2. Seguin (Marchment, Heiskanen), 7. Robertson (Pavelski), 8. Benn (Johnston, Hakanpää), 24. Marchment (Hakanpää, Lindell), 33. Pavelski (Harley, Hintz), 35. Robertson (Benn, Hintz), 54. Harley (Pavelski, Suter), 55. Steel (Faksa, Lindell) - 13. Hedman (Kučerov). Brankári: Oettinger - Vasilevskij (41. Johansson), strely na bránku: 34:33.

Winnipeg Jets - Chicago Blackhawks 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Góly: 11. Scheifele (Vilardi, Morrissey), 27. Barron (Ehlers, DeMelo), 51. Perfetti (Samberg, Chisholm) - 5. Bedard (Kurashev). Brankári: Hellebuyck - Söderblom, strely na bránku: 28:21.

Nashville Predators - New York Rangers 3:4 (2:0, 1:3, 0:1)
Góly: 7. O'Reilly (Foudy, Tomasino), 16. Josi (Nyquist, O'Reilly), 28. Sissons (Trenin) - 21. Trouba (Trocheck, Brodzinski), 29. Kreider (Trocheck, Fox), 30. Trocheck (Zibanejad, Fox), 46. Lindgren (Fox, Brodzinski). Brankári: Lankinen - Šesťorkin, strely na bránku: 41:27.

Florida Panthers - New York Islanders 3:4 (1:1, 1:2, 1:1)
Góly: 14. Reinhart (Rodrigues, Montour), 34. Tkachuk (Verhaeghe), 50. Verhaeghe (Forsling, Ekblad) - 13. Lee (Palmieri, Nelson), 25. Engvall (Romanov, Nelson), 30. Holmström (Gauthier, Horvat), 44. Gauthier (Horvat). Brankári: Stolarz - Sorokin, strely na bránku: 45:27.

Carolina Hurricanes – Buffalo Sabres 6:2 (2:0, 3:0, 1:2)
Góly: 16. Aho (Jarvis, Slavin), 17. Drury (Nečas, Chatfield), 22. Aho (Svečnikov, Burns), 35. Noesen (Nečas, Slavin), 39. Teräväinen (Svečnikov, Burns), 49. Skjei (Teräväinen) - 45. Mittelstadt (Tuch, Jokiharju), 50. Jost (Krebs). Brankári: Kočetkov - Comrie, strely na bránku: 35:22.

Montreal Canadiens - Detroit Red Wings 4:5 pp (1:3, 1:1, 2:0 - 0:1)
Góly: 20. Barron (Suzuki), 25. Armia, 45. Suzuki (Matheson), 57. Lindström (Anderson, Evans) - 8. Veleno (Raymond, Walman), 12. Fischer (Rasmussen), 20. Sprong (Seider), 25. DeBrincat (Seider, Sprong), 61. Walman (Larkin, DeBrincat). Brankári: Allen - Husso, strely na bránku: 30:33.

Ottawa Senators - Seattle Kraken 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Góly: 18. Joseph, 34. Batherson (Stützle, Tarasenko). Brankári: Forsberg - Daccord, strely na bránku: 28:39.

Pittsburgh Penguins - Philadelphia Flyers 3:4 pp a sn (0:0, 1:1, 2:2 - 0:0, 0:1)
Góly: 35. Letang, 42. Guentzel (Karlsson, Rust), 60. Guentzel (Rust, Malkin) - 37. Tippett (Foerster), 48. Laughton (Seeler), 54. Foerster (York, Couturier), rozh. náj. Couturier. Brankári: Jarry - Ersson, strely na bránku: 32:34.

Toronto Maple Leafs - Boston Bruins 3:4 pp (0:1, 1:1, 2:1 - 0:1)
Góly: 33. Matthews (Nylander, Knies), 43. Domi (Robertson, Järnkrok), 60. Matthews (Marner, Tavares) - 11. Pastrňák (Carlo, Lindholm), 28. Shattenkirk (Pastrňák, DeBrusk), 54. Frederic (Forbort, Geekie), 65. Marchand (Pastrňák). Brankári: Woll - Ullmark, strely na bránku: 40:37.

Arizona Coyotes - St. Louis Blues 4:1 (3:0, 0:0, 1:1)
Góly: 1. Carcone (Kerfoot), 16. Schmaltz (Kerfoot, Keller), 20. Maccelli (Crouse, Kesselring), 59. Kerfoot (Crouse) - 50. Saad (Sundqvist, Leddy). Brankári: Ingram - Hofer, strely na bránku: 22:32.

Anaheim Ducks - Colorado Avalanche 4:3 pp a sn (1:3, 2:0, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 15. Henrique (Strome, Vatrano), 23. Carlsson (Killorn), 31. Killorn (Carlsson, Mintjukov), rozh. náj. Carlsson - 1. Byram (Wood, Colton), 9. Byram (Olofsson, Manson), 20. Toews (Rantanen, MacKinnon). Brankári: Gibson - Prosvetov, strely na bránku: 37:37.

Calgary Flames - Vancouver Canucks 3:4 (1:2, 0:1, 2:1)
Góly: 13. Backlund (RUŽIČKA, Weegar), 56. Lindholm (Šarangovič, Tanev), 60. Lindholm (Hanifin, Andersson) - 3. Hughes (Boeser, Hronek), 9. Lafferty (Michejev, Hronek), 40. Michejev (Pettersson, Lafferty), 59. Pettersson (Zadorov, Myers). Brankári: Markström - Demko, strely na bránku: 22:22.

Vegas Golden Knights - Washington Capitals 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Góly: 9. Marchessault (Eichel, Thompson), 28. Eichel (Hutton), 41. Stone (Eichel, Barbašov), 59. Marchessault (Cotter, Karlsson) - 57. Wilson (Strome, Carlson). Brankári: Thompson - Kuemper, strely na bránku: 36:21.

Martin Fehérváry (Washington)        21:11 0 0 0 -1 3 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 9

Viac o téme: Washington Capitals NHL Vancouver Canucks Philadelphia Flyers New York Rangers Florida Panthers Detroit Red Wings St. Louis Blues New York Islanders Tomáš Tatar Boston Bruins Winnipeg Jets Pittsburgh Penguins Ottawa Senators Dallas Stars Buffalo Sabres Montreal Canadiens Tampa Bay Lightning Colorado Avalanche Nashville Predators Chicago Blackhawks Anaheim Ducks Carolina Hurricanes Toronto Maple Leafs Calgary Flames Erik Černák Arizona Coyotes Martin Fehérváry Adam Ružička Vegas Golden Knights Martin Pospíšil Juraj Slafkovský Seattle Kraken