VIDEO Excelentná a grandiózna Petra Vlhová: Famózne druhé kolo, dráma do poslednej jazdy!

Petra Vlhová počas prvého kola obrovského slalomu v kanadskom TremblantPetra Vlhová počas prvého kola obrovského slalomu v kanadskom Tremblant Zdroj: SITA/AP/Sean Kilpatrick/The Canadian Press

TREMBLANT - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v sobotňajšom obrovskom slalome Svetlového pohára na druhom mieste.

V kanadskom stredisku Tremblant nestačila iba na Talianku Federicu Brignoneovú, za ktorou zaostala o 21 stotín sekundy. V 2. kole zašla najlepší čas zo všetkých pretekárok. Pódium doplnila tretia Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,29).

Vlhová dosiahla jubilejné 70. pódiové umiestenie v prestížnom seriáli. V tejto sezóne sa postavila už štvrtýkrát na pódium, v obrovskom slalome druhýkrát, keď predtým skončila tretia v ľadovcovej ouvertúre v Söldene.

Seriál SP zavítal prvýkrát do Tremblantu a organizátori sa museli vyrovnávať s náročnými podmienkami. V hornej časti svahu panovala hmla, pre ktorú jury odložila štart 1. kola o 15 minút. Pretekom však dala zelenú, i keď bolo vidno, že znížená viditeľnosť lyžiarky limituje a ich reakcie na bránky sú pomalšie.

Vlhová so štartovým číslom šesť zašla v 1. kole štvrtý najlepší čas. V hmlistej pasáži si udržala odstup v prijateľných medziach (+0,11 s) a potom začala aktívnejšie pracovať. V porovnaní s predošlým obrovským slalomom v Killingtone predviedla živší výkon, v tretej pasáži bola najrýchlejšia zo všetkých a na treťom medzičase mala náskok šiestich stotín na priebežnú líderku Federicu Brignoneovú.

V plochej dolnej časti, ktorá sa Talianke vydarila, však stratila a v cieli mala manko 0,40 s. Brignoneová bola po prvej jazde na čele, lebo na členitom svahu urobila najmenej chýb a dolu dokázala nabrať najvyššiu rýchlosť.

Druhá Švédka Sara Hectorová na ňu stratila 11 stotín, tretia bola víťazka úvodných dvoch "obrákov" sezóny Lara Gutová-Behramiová zo Švajčiarska (+0,35). Tesne za Vlhovú sa zaradila obhajkyňa veľkého glóbusu a líderka SP Mikaela Shiffrinová (+0,47).

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová Galéria fotiek (19) Zdroj: SITA/AP/Sean Kilpatrick/The Canadian Press

V 2. kole hmla v hornej časti mierne ustúpila, väčšie problémy robila pretekárkam kritická ľavotočivá modrá bránka na zlome vo vrchnej strmine, kde si museli postrážiť nájazd. Profil trate "sedel" špecialistke na rýchlostné disciplíny Sofii Goggiovej, Talianka ukázala v dolnej polovici perfektný sklz a poskočila z deviatej pozície na konečnú siedmu.

Najlepšia jazda druhého kola

Top päťku odštartovala Shiffrinová, ktorej sa jazda vydarila a dostala sa priebežne na čelnú pozíciu. Vlhová zdvihla hodenú rukavicu, hore si postrážila kritickú modrú bránku a držala si tesný náskok pred rivalkou. V plochejšej časti mierne zaváhala, lenže to predtým aj Američanka, takže v cieli z toho bola najlepšia jazda 2. kola a s osemstotinovým náskokom išla do vedenia.

Gutová-Behramiová nešla podľa predstáv a na Slovenku nestačila, zaradila sa až za Shiffrinovú, rovnako ako aj Hectorová. Brignoneová v kľúčovej pasáži skĺzla príliš nízko, ale išla agresívne a potom si už držala dobrú stopu. V cieli mala na Vlhovú k dobru 21 stotín a mohla oslavovať.

Pretekárky čaká druhý obrák v Tremblante v nedeľu (17.00/20.00).

Výsledky sobotného obrovského slalomu SP v Tremblante: 1. Federica Brignoneová (Tal.) 2:14,95 min., 2. Petra VLHOVÁ (SR) +0,21 s, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,29, 4. Sara Hectorová (Švéd.) +0,56, 5. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +0,59, 6. Marta Bassinová +1,04, 7. Sofia Goggiová (obe Tal.) +1,62, 8. Valerie Grenierová (Kan.) +1,85, 9. Thea Louise Stjernesundová (Nór.) +2,24, 10. Clara Direzová (Fr.) +2,35

celkové poradie SP (po 6 zo 43 súťaží): 1. Shiffrinová (USA) 410 b., 2. VLHOVÁ 346, 3. Hectorová 274, 4. Gutová-Behramiová 245, 5. Brignoneová 220, 6. Lena Dürrová (Nem.) 190

poradie v obr. slalome (3 z 11): 1. Gutová-Behramiová 245, 2. Brignoneová 220, 3. VLHOVÁ 166, 4. Shiffrinová 160, 5. Hectorová 150, 6. Alice Robinsonová (N.Zél.) 131

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 19

Viac o téme: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová Federica Brignoneová
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: Facebook/Šport v RTVS
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy