Správna odpoveď na debakel 3:20: Slovenky zapli motor, náš sused sa musel skloniť

Slovenské florbalistky Slovenské florbalistky Zdroj: flickr/IFF

SINGAPUR - Slovenské florbalistky si na MS v Singapure pripísali prvé víťazstvo. Vo svojom druhom zápase v B-skupine zdolali Poľsko 5:3 a posunuli sa pred súpera na tretie miesto v tabuľke.

O päť gólov SR sa postaralo päť rôznych hráčok. Družstvo viackrát podržala brankárka Radka Mládenková, ktorá predviedla 39 úspešných zákrokov. Za najlepšiu hráčku na slovenskej strane vyhlásili Dominique Schnetzerovú. V druhom pondelkovom zápase "béčka" si Švédky poradili s Češkami 6:1 a v predstihu si zabezpečili prvenstvo v skupine.

Zverenky trénera Michala Jedličku už v sobotu podľahli  obhajkyniam titulu Švédkam vysoko 3:20. Účinkovanie v základnej skupine uzavrú v utorok o 12.00 SEČ federálnym derby s Českom. Kľúčové však budú až duely vyraďovacej fázy.

V prípade, že by Slovenky s favorizovanými Češkami prehrali, budú do vyraďovačky zrejme vstupovať z pozície tretieho tímu B-skupiny a v stredajšom predkole play-off narazia na druhé družstvo z výkonnostne slabšej C-skupiny. Tým bude Nemecko alebo domáci Singapur.

MS florbalistiek - B-skupina:

Poľsko - SLOVENSKO 3:5 (0:2, 1:2, 2:1)
Góly: 25. Wojcikova (Buczeková), 42. Rajská (Helmanová), 51. Zagorská (Buczeková) - 2. Belicová (Pudišová), 8. Hudáková (z tr. strieľania), 34. Schnetzerová (Sabolová), 40. Chúpeková (Červená), 53. Trošková (Šponiarová). Rozhodovali: Kostinek, Reichelt (obaja ČR), vylúčené: 2:2, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0.

Zostava SR: Mládenková - Pudišová, Červená, Chúpeková, Belicová, P. Hudáková - Ďuríková, Klapitová, K. Hudáková, Šponiarová, Faktorová - Dobošová, Trošková, Sabolová, Grossová, Schnetzerová - Kocúrová, Mrázová

Slovenkám vyšiel vstup do zápasu, v 2. minúte predviedli rýchly prechod do útoku a Belicová v 100. sekunde otvorila skóre. V 8. minúte bola faulovaná v úniku Šponiarová a P. Hudáková premenila trestné strieľanie - 0:2. Zverenky Michala Jedličku vyhrávali osobné súboje, boli v útoku nebezpečnejšie, ale Poľky si vedeli tiež vypracovať šance, Mládenková však predviedla viacero dôležitých zákrokov.

Čisté konto si držala až do 25. minúty, keď ju prekonala Wojciková. Slovenky znervózneli a mali chvíľu problémy dostať sa späť do tempa, pomohli im až góly Schnetzerovej a Chúpekovej, ktorými opäť odskočili súperkám. Vonkoncom však nebolo rozhodnuté. Poľky hrýzli, narozdiel od Sloveniek využili ponúknutú presilovku a podarilo sa im znížiť na 3:4.

Reprezentantky SR sa v týchto chvíľach spoliehali na rýchle kontry, v 53. minúte jednu z nich využila Trošková. O záverečný tlak sa Poľky sami pripravili vylúčením Helmanovej, Slovenky už náskok v pohode udržali a mohli sláviť prvý triumf na MS.

Hlasy po zápase /zdroj: SZFB/:

Michal Jedlička, tréner SR: "Určite panuje spokojnosť. Vyhrali sme, od začiatku zápasu sme viedli, mali sme to vo svojej réžii, takže s tým môžeme byť spokojní. Na druhej strane sa nám náš zápasový plán nepodarilo úplne naplniť. Boli sme trochu nervózni v rozohrávke, neboli sme na loptičke takí dobrí, ako sme si predstavovali, nevytvárali sme si toľko príležitostí, koľko sme chceli, ale máme veľa času, aby sme na tom ešte popracovali a boli na play-off pripravení.

Švédky vo vzájomnom zápase trochu unavili Češky, ktoré hrali dva zápasy v krátkom čase za sebou, tak verím, že vo federálnom derby zápas odohráme dobre a budeme siahať na víťazstvo, aj keď viem, že to bude veľmi ťažké. Budeme sa o to snažiť a uvidíme v priebehu zápasu, kam to bude smerovať. Dievčatá boli proti Poľkám dosť nervózne, chceli veľmi zvíťaziť, teraz by sa už mohli uvoľniť a začať predvádzať florbal, ktorý tu chceme hrať."