Na Slovensku zanechal veľkú stopu: Nečakane opustil reprezentáciu a zamieril do Ruska

Pavel VrbaPavel Vrba Zdroj: Profimedia

PRAHA - Futbalový tréner Pavel Vrba, ktorý sa narodil 6. decembra 1963, je jedným z najúspešnejších českých trénerov.

Zástanca ofenzívneho futbalu slávil najväčšie úspechy počas dvoch angažmánov v Plzni, s ktorou získal v rokoch 2011, 2013 a 2018 tri ligové tituly a doviedol ju trikrát do základnej skupiny Ligy majstrov.

Najvyššiu súťaž ovládol aj na Slovensku so Žilinou v roku 2008 a v Bulharsku s Ludogorcom Razgrad v roku 2020. Tento rok v októbri skončil Vrba v tíme Zlína. Po necelom roku tak druhýkrát za sebou skončil vo funkcii, pred príchodom do Zlína vydržal v Baníku Ostrava iba tri a pol mesiaca. Predtým viedol pražskú Spartu, ruskú Machačkalu a medzi rokmi 2014 až 2016 českú reprezentáciu.

Množstvo zranení 

Rodák z Přerova prešiel ako hráč všetkými mládežníckymi reprezentáciami, väčšinou nastupoval ako stredopoliar. V najvyššej súťaži sa vo farbách Baníka Ostrava či RH Cheb aj kvôli opakovaným problémom s kolenom výraznejšie nepresadil.

S trénovaním začal v Přerove, v roku 1996 prešiel do Ostravy, kde potom dlho viedol mládežnícke tímy Baníka. V sezóne 2003/04 sa ako asistent Františka Komňackého podieľal na titule Baníka, potom odišiel na Slovensko. V októbri 2008 nastúpil do Plzne a z podpriemerného klubu postupne vybudoval popredný domáci celok, ktorý sa presadil aj v európskych pohároch.

Pavel Vrba Galéria fotiek (2) Pavel Vrba Zdroj: Profimedia

V decembri 2013 ale Vrba využil výstupnú klauzulu a prijal ponuku predsedu FAČR Miroslava Peltu na post reprezentačného trénera; s tímom postúpil až na majstrovstvá Európy, na záverečnom turnaji vo Francúzsku ale Česi získali z troch zápasov jediný bod a skončili v skupine na poslednom mieste.

Nečakane opustil reprezentáciu

Po Eure Vrba reprezentáciu, s ktorou mal bilanciu 10 výhier, päť remíz a 10 porážok, nečakane opustil a podpísal zmluvu s Machačkalou. S dagestánskym tímom skončil po jeseni na 11. mieste šestnásťčlennej tabuľky, po zmene majiteľa bol v decembri odvolaný.

V máji 2017 druhýkrát prevzal plzenský tím a hneď doviedol Západočechov k domácemu titulu, ktorý znamenal priamy postup do skupiny Ligy majstrov. V Sparte bol Vrba od februára 2021, sezónu s ňou dokončil na druhom mieste a v tomto ročníku sa s ňou prebojoval do základnej skupiny Európskej ligy a následne do 2. kola Európskej konferenčnej ligy.

Pražanov doviedol aj do finále domáceho pohára, cieľ v podobe zisku prvého titulu po ôsmich rokoch ale nesplnil a v máji 2022 bol odvolaný.

Vrba je ženatý a má dve dcéry.

Viac o téme: Pavel Vrba
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy