Manažéri si sadli za stôl a vyrokovali zmenu: Fanúšikovia NHL sa môžu tešiť, konečne posun vpred

Brad Treliving, generálny manažér Toronta Maple LeafsBrad Treliving, generálny manažér Toronta Maple Leafs Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/Chris Young

SEATTLE - Generálni manažéri tímov NHL sa v tejto dobe nachádzajú v meste Seattle, kde rokujú o rôznych záležitostiach týkajúcich sa zámorskej hokejovej ligy.

Jednou z dôležitých tém je aj platový strop a jeho zvýšenie, ktoré by prijali najmä generálni manažéri z tímov, ktoré majú v tomto ohľade napätú situáciu. Platový strop sa zvyšoval za ostatné roky len minimálne, paseku spôsobila predovšetkým pandémia koronavírusu. Počas nej prišli majitelia klubov o nemalé finančné zisky, bežne získavané z predaja vstupeniek na domáce zápasy a občerstvenia v bufetoch na štadiónoch.

Neistote by malo odzvoniť, NHL totiž od budúceho ročníka plánuje navýšiť vrchný platový limit na 87,7 milióna dolárov, pričom v súčasnosti je nastavená hranica na 83,5 milióna. Táto suma spôsobila komplikácie mnohým tímom s napätou finančnou situáciou, doplatili na predošlé bohaté a nevýhodné kontrakty. Niekoľkokrát došlo dokonca k situácii, že tím nemohol povolať z farmy ďalšieho hráča, pretože by takýmto krokom prekročil platový strop.

Vo fanúšikovských kruhoch sa objavil nejeden názor, že NHL by mala pristúpiť k omnoho ráznejšiemu zdvihnutiu stropu, to však nie je možné, pretože v kolektívnej zmluve je ukotvené, že sa nemôže dvihnúť o viac ako päť percent.

Aj tieto štyri milióny však budú pre mnohé tímy predstavovať čosi ako zlato. A pre generálnych manažérov klubov, ktorých netrápia nočné mory kvôli obmedzeným financiám, zasa ešte výraznejšiu flexibilitu než doteraz. Napríklad Detroit Red Wings by mali mať v lete k dispozícii až 30 miliónov dolárov.

Na druhej strane, v porovnaní s inými zámorskými ligami sú tieto čiastky priam zopár zrnkami v Atlantickom oceáne. Pristúpi NHL v ďalších rokoch k omnoho rozsiahlejšiemu navýšeniu platového stropu a vykoná i ďalšie potrebné zmeny? Napríklad rozumnejšie plánovanie zápasov, neobmedzovanie prenosov na základe lokality či výraznejšia propagácia ligy, duely hviezd v najlepšom čase, pričom sa nebudú krížiť s inými zápasmi.

Nateraz otázka, ktorú nemožno zodpovedať.

Viac o téme: NHL Platový strop
  • Autor: © Zoznam/Ondrej Herceg
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy