Prekvapivé rozhodnutie, s ktorým sám nepočítal: Česká legenda prehovorila o nečakanom konci

Český útočník David KrejčíČeský útočník David Krejčí Zdroj: SITA/AP/Christine Olsson/TT News Agency

PRAHA - Už bývalý český hokejový útočník David Krejčí v online rozhovore s novinármi priznal, že s piatkovým koncom kariéry ešte pár týždňov späť vôbec nepočítal a stále sa s ním vyrovnáva.

Verí, že na najvyššiu úroveň by stále mal, telo mu ale každé ráno pripomenie, že sa rozhodol dobre. Pre zdravotný stav by sa vraj nemohol pripraviť ani na 50 percent. Pri hokeji chce zostať, ešte ale nevie, v akej úlohe. Za vrcholy kariéry považuje zisk Stanleyho pohára s Bostonom Bruins v roku 2011 a bronz z vlaňajších majstrovstiev sveta.

Rodák zo Šternberka v tejto sezóne nikde nehral. V lete ale uviedol, že uvažuje o neskoršom návrate na ľad, aby sa mohol prípadne predstaviť na májových majstrovstvách sveta v Prahe. V piatok ale oznámil koniec kariéry.

Dúfal, že sa dá dokopy

"Je to trochu zmena, je to iné. Ešte posledných pár týždňov späť som počítal s tým, že sa dám nejako dokopy a že kariéra sa ešte úplne neskončí. Užíval som si rodinu, golf, tenis, tréning. Ale v hlave som ešte mal, že to zvládnem. Ešte to vstrebávam, že už je fakt koniec. Je to dosť ťažké, ako sledujem extraligu, NHL, chlapcov," povedal Krejčí.

"Na druhej strane vždy, keď sa prebudím a nemôžem prvých pár minút chodiť, tak mi to vždy pripomenie, že som sa rozhodol dobre. Aj keď by som chcel byť veľmi na ľade, keď v hlave viem, že by som NHL, extraligu alebo šampionát zvládol.

Teraz som práve v tej fáze, keď sa s tým v hlave snažím vyrovnať, že už je koniec. Samozrejme, nie je to jednoduché," uviedol Krejčí, ktorý počas 16 sezón v NHL odohral 1032 zápasov, v ktorých nazbieral 786 bodov za 231 gólov a 555 asistencií. Všetky štarty si pripísal za Boston.

David Krejčí, český center Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/John Froschauer

Prišli zdravotné komplikácie

Zdravotné komplikácie pri chystanom návrate na ľad sa objavili pred niekoľkými týždňami. "Pripravoval som sa, mal som nachystaných pár polmaratónov. Tri týždne dozadu som bežal len 10 míľ, nech sa pripravím na tú diaľku, ale potom som sa nemohol postaviť z postele a nemohol som chodiť päť dní. Zrušil som tenis, golf. Aj keď môžem na 50 percent, tak do toho idem. Išiel som k doktorovi a bolo jasné, že sa neviem pripraviť na sezónu tak, ako by som chcel," konštatoval Krejčí.

"Nemohol by som sa pripraviť ani na 50 percent. Keby som to po injekciách zvládol a išiel na 80 až 90 percent tréningu, bolo by to zlé. Nechcem rodinu ani sám seba týmito zraneniami mučiť. Chcem tu byť pre decká a trochu si užívať život mimo hokeja," vyhlásil niekdajší hráč Pardubíc či Olomouca.

S koncom kariéry sa stále vyrovnáva. "V hlave viem, že by som na to ešte mal, že by som mohol hrať na vysokej úrovni. Sú dni, keď je to ťažké a kedy ľahšie, ale musím to brať tak, ako to je. Nie som najmladší, mám 37 rokov a niečo mám za sebou. Chcem tu byť s deťmi, zahrať si ešte tenis, golf a podobné veci. Nechcem zlomiť telo tak, že nebudem môcť robiť žiadne veci," povedal dvojnásobný víťaz bodovania v play-off NHL.

David Krejčí v drese Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Derik Hamilton

V hokeji chce pokračovať, ale...

V hokeji chce rozhodne pokračovať, nie však v blízkej budúcnosti. "Potrebujem si oddýchnuť a venovať sa najbližším. Minulú sezónu som bol v Bostone sám bez rodiny, bolo to ťažké. Teraz si neviem predstaviť, že by som niekam odišiel. Hokeju by som sa ale určite chcel venovať. Dúfam, že ponuky by som mal. Neviem, či by to bol skaut, tréner, niečo pre mládež," podotkol Krejčí.

O najväčších momentoch kariéry má jasno. "Stanleyho pohár, potom by som tam dal tretie miesto vo Fínsku (na vlaňajšom svetovom šampionáte). Bolo to 10 rokov od poslednej medaily, ale ako sme tam hrali všetci od prvej lajny, prišiel tam Pasta (Pastrňák). Všetko sa zišlo dokopy a bolo to super. To by som dal hneď za Stanleyho pohár," poznamenal Krejčí, ktorý získal bronz aj na turnaji v roku 2012.

Marti a David Krejčí Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA

Na domáce MS sa chystá doraziť

Na májové majstrovstvá sveta v Prahe a Ostrave sa chystá prísť. "Mám to v pláne. Teraz je všetko čerstvé, dúfam, že budem mať stále náladu. Chcel by som sa tam prísť pozrieť na týždeň. S rodinou plánujeme ísť v lete do Európy znova, tak neviem, či prídem sám, alebo vezmem celú rodinu.

Mám v pláne podporiť chlapcov. Na posledných majstrovstvách sveta v Prahe som nebol, pretože sme čakali v lete bábätko, takže som to musel odrieknuť. Chcel som veľmi ísť ako hráč, žiaľ, nevyjde to. Ale aspoň ako fanúšik by som tam chcel byť," dodal Krejčí.

Viac o téme: Boston Bruins Česko David Krejčí
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK, Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy