Kto zaváha, má smolu a zostane sedieť doma: V Česku vybuchlo ohromné hokejové šialenstvo!

Slovenskí fanúšikoviaSlovenskí fanúšikovia Zdroj: TASR/Martin Baumann

PRAHA - Organizátori hokejových majstrovstiev sveta v Prahe a Ostrave v máji budúceho roka už majú teraz istotu, že všetky zápasy navštívi v súčte takmer 600-tisíc divákov.

Či sa im ale podarí prekonať historický rekord z roku 2015, ktorý drží aj Česko s návštevnosťou 741 690 divákov, sa rozhodne s najväčšou pravdepodobnosťou až v priebehu turnaja.

Podľa manažéra oddelenia predaja vstupeniek Martina Gremlicu by boli spokojní aj s tým, keby Česká republika po skončení akcie držala v historickom prehľade dve najvyššie pozície a predbehla teraz druhé Nemecko a Francúzsko. Na šampionát v roku 2017 zavítalo 686.391 divákov.

"Aktuálne je predaných 330-tisíc vstupeniek. Je ale rozdiel medzi predajnosťou a návštevnosťou. Pre médiá, zástupcov Medzinárodnej hokejovej federácie a Infront (marketingový partner) je blokovaných 150-tisíc miest, potom sú VIP časti, ktoré my nepredávame, to je ďalších 70-tisíc.

V roku 2015 sme mali projekty pre deti a školy, ktoré chceme spustiť aj tentoraz, to je takmer 30-tisíc vstupeniek. V súčte sa tak blížime k 600-tisícom vstupeniek, čo by bola návštevnosť, keby sme teraz všetko stopli," povedal Gmelica novinárom na neformálnom stretnutí.

Českí fanúšikovia sa bavia Galéria fotiek (3) Baviaci sa českí fanúšikovia Zdroj: SITA/AP/Roman Koksarov

Českí organizátori tak teraz atakujú návštevnosť MS 2014 v Bielorusku (640.044 divákov). Podľa Gremlicu je pravdepodobné, že prekonajú aj počet fanúšikov z turnajov v Nemecku a Francúzsku. "Máme ale obrovský rešpekt k číslu 741.690 z roku 2015, pretože to bolo úplne unikátne. Povie sa, že je to len 100-tisíc vstupeniek, ale to je vysoké číslo," podotkol Gremlica s tým, že oproti minulému šampionátu v Česku sa usporiadatelia musia vyrovnávať s inými faktormi.

Jedným z kľúčových je neúčasť Ruska. "Ruská fanúšikovská základňa bola hlavne v play-off silná a my s ňou teraz nepočítame. Je to správne, má to tak byť, ale z nášho pohľadu je to negatívny faktor, s ktorým musíme kalkulovať," priznal Gremlica.

V závere turnaja tiež návštevnosť a celkové vyznenie ovplyvní výsledok českej reprezentácie, či sa dostane do semifinále. "Keď si spomeniete na rok 2004, kedy nás Andy Roach poslal vo štvrťfinále na dovolenku, tak finálový víkend bol veľmi smutný. Naproti tomu, keď Jarda Jágr rozhodol o výhre nad Fínskom (2015), tak víkend bol úplne o niečom inom," poukázal manažér na výsledky štvrťfinálových duelov proti USA a Fínsku na posledných dvoch MS v Prahe.

"Preto si myslím, že nie je správne vyhlasovať, že ideme na rekord. Myslím si, že by bolo krásne mať prvé dve miesta, čo je nejakým spôsobom reálne," povedal.

Na snímke slovenskí fanúšikovia Galéria fotiek (3) Slovenskí fanúšikovia počas MS 2023 v Rige Zdroj: TASR/Martin Baumann

Manévrovací priestor organizátorov ovplyvňuje aj skutočnosť, že nemajú k dispozícii všetky vstupenky podľa kapacít hál. Do pražskej 02 arény síce môže prísť 17.360 divákov, usporiadatelia MS ale majú na každý zápas k dispozícii asi 12.500 lístkov. Zvyšok je blokovaný pre médiá, IIHF a Infront. Do voľného predaja nie sú uvoľnené ani miesta v klubových poschodiach. Podobné je to aj v Ostrave, kde má aréna kapacitu 9833 divákov, ale na predaj je uvoľňovaných asi 6800 vstupeniek.

V konečnom hodnotení navyše o celkovej návštevnosti a tým aj úspešnosti MS rozhodne, ako sa organizátorom podarí predať vstupenky na zápasy "druhého" sledu. Stretnutia českej reprezentácie, rovnako ako Slovenska v Ostrave, už sú vypredané.

"Je úplne prirodzené, že záujem o české zápasy je enormný a dalo sa očakávať, že budú relatívne rýchlo vypredané. Rovnako ako slovenské zápasy v Ostrave. Potom sú na turnaji, a nechcem sa niekoho dotknúť, menej atraktívne stretnutie, na ktoré teraz cielime. A, samozrejme, bude záležať na tom, ako bude vyzerať druhý týždeň na majstrovstvách," povedal generálny sekretár akcie Vladimír Šafařík.

Viac o téme: Česko MS v hokeji 2024
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy