VIDEO Ohromujúci večer Jura Slafkovského: Rutinérsky hrdina nájazdov a k tomu aj pästná márovačka

Gesto Juraja Slafkovského po víťaznom nájazdeGesto Juraja Slafkovského po víťaznom nájazde Zdroj: SITA/AP/Jeffrey T. Barnes

BUFFALO - Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský premenil rozhodujúci samostatný nájazd a postaral sa tak o triumf Montrealu na ľade Buffala 3:2 po nájazdoch v nedeľnom zápase NHL.

Obranca Martin Fehérváry asistoval pri úvodnom góle Washingtonu a pomohol k triumfu Capitals nad New Yorkom Rangers 4:0. V akcii bolo až sedem Slovákov, pre chorobu vypadol tesne pred zápasom zo zostavy Calgary Martin Pospíšil a do NHL sa vrátil z farmy Marián Studenič (Seattle).

Slafkovský premenil nájazd v štvrtej sérii, keď vydareným blafákom na bekhend prekonal Devona Leviho. V prvých troch sa na oboch stranách presadili dvaja hráči, v štvrtej však neuspel na domácej strane John-Jason Peterka a Slafkovský tak pre Montreal zariadil už siedmu výhru v sezóne po predĺžení, alebo nájazdoch. Bol to jeho druhý nájazd v kariére a prvý úspešný.

Devätnásťročný krídelník nastúpil opäť v prvom útoku s Nickom Suzukim a Coleom Caufieldom a odohral jeden zo svojich najlepších zápasov v sezóne. “Cítim sa sebavedomo, chcem mať čo najviac puk na hokejke a snažím sa tímu pomôcť. Hrám s najlepšími hráčmi v našom tíme, dostávam od nich skvelé prihrávky a ja chcem zasa vytvoriť dobré situácie pre nich,” povedal Slafkovský pre montrealgazzete.com.

Mladý slovenský útočník strávil na ľade 18 minút a 10 sekúnd, zaznamenal jeden hit, dve strely, mínusku a prvýkrát v NHL sa pobil. V 56. minúte zhodil rukavice po konflikte s obrancom Sabres Connorom Cliftonom za čo inkasoval trest na päť minút. Clifton vyprovokoval Slafkovského zákerným manávrom, keď mu zozadu strčil hokejku medzi nohy. Slovenský útočník si okamžite s provokatérom vybavil účty a hoci najskôr mal navrch skúsenejší Clifton, ten napokon skončil na chrbe pod Slafkovským.

“Keď sa mela strhla, tak som mal zatmenie a nerozmýšľal som nad ničím. Išiel som tomu napred, bola to moja prvá bitka,” dodal Slafkovský, ktorý si zo šarvátky odniesol šrám pod ľavým okom.

Draftovú jednotku z roku 2022 zvykol na ľade chrániť obranca Arber Xhekaj, ale ten sa po zranení rozohráva na farme. Canadiens podržal skvelým výkonom brankár Cayden Primeau (46 zákrokov), prekonali ho len Jeff Skinner a Kyle Okposo, ktorý zaznamenal 600. bod v kariére. Montreal viedol 2:0, keď prvý gól v NHL strelil Jayden Struble a presadil sa aj Suzuki.

Fehérváry asistoval už po 43 sekundách pri presnom zásahu Sonnyho Milana a stal sa treťou hviezdou duelu. Slovenský obranca si našiel miesto na pravej strane, dostal prihrávku od Johna Carlsona, krásnym krížnym pasom "zmrazil" brankára a ponúkol Milanovi gól do prázdnej bránky. Pre slovenského obrancu to bola štvrtá asistencia v sezóne.

Washington ukončil sériu troch prehier, druhé čisté konto v sezóne zaznamenal Charlie Lindgren, ktorý chytil 31 striel. Prvýkrát v kariére sa predstavil proti svojmu bratovi Ryanovi Lindgrenovi, obrancovi Rangers a chytil mu tri strely.

Neúspešný návrat do Capital One Areny zažil tréner “jazdcov” Peter Laviolette, ktorý uplynulé tri sezóny viedol Washington. Fehérváry odohral 18 minút a 18 sekúnd, okrem asistencie mal aj dva plusové body a dva hity.

Nemec sa tešil v súboji Slovákov

V súboji Slovákov sa tešil Šimon Nemec proti Adamovi Ružičkovi, New Jersey zvíťazilo v Calgary 4:2. V drese Flames mal nastúpiť aj útočník Martin Pospíšil, ale napokon duel vynechal pre chorobu. Devils natiahli víťaznú sériu na tri zápasy, dvoma gólmi im k tomu pomohol kapitán Nico Hischier.

Jesper Bratt pridal ku gólu aj asistenciu, Vítek Vaněček zaznamenal 23 úspešných zásahov. Za “plamene” sa presadili v oslabení Jegor Šarangovič, ktorý skóroval proti bývalému tímu a na 2:3 znížil Nazem Kadri.

Zo Slovákov sa do štatistík nezapísal ani jeden, Nemec bol na ľade 18 a pol minúty, mal mínusový bod a na súperovu bránku vyslal jednu strelu. Ružička nastúpil v štvrtej formácii, hral 9 a pol minúty, mal takisto mínusku a strelu.

John Marino bojuje s Galéria fotiek (43) John Marino bojuje s Mattom Coronatom Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/Jeff McIntosh

Černák s Tampou úspešní

Tampa Bay v zostave aj s Erikom Černákom uspela na ľade Seattlu 4:3 po predĺžení. O víťazstve Lightning rozhodol svojim druhým gólom v zápase najproduktívnejší hráč NHL Nikita Kučerov (47 bodov). Seattlu sa nedarí, prehral siedmy zápas za sebou a navyše prišiel o brankára Philippa Grubauera, ktorý inkasoval dva góly z 23 striel a pre zranenie dolnej časti tela odchytal len dve tretiny. Medzi žrďami ho nahradil Joey Daccord.

Černák bol s časom 20:02 tretí najvyťažovanejší obranca “bleskov”, zapísal si jeden hit a jednu strelu. Kraken pred zápasom opäť povolali z farmy útočníka Mariána Studeniča, ale ten bol len zdravý náhradník.

Tomáš Tatar s Coloradom nestačil doma na Philadelphiu 2:5. Flyers natiahli víťaznú sériu na štyri zápasy, k čomu prispel najmä dvojgólový Travis Konecny. V bránke bol spoľahlivý Carter Hart, autor 36 zákrokov. Tatar nastúpil v treťom útoku, ale počas 12 a pol minúty sa nepresadil a mal len jeden mínusový bod. Tridsaťdvaročný slovenský krídelník stále čaká na prvý gól v drese Colorada, neskóroval už 25 zápasov v tejto sezóne.

Miloš Kelemen sa objavil v zostave Arizony, no Coyotes prehrali v Bostone 3:5. Dva góly a asistenciu zaznamenal hviezdny český útočník Bruins David Pastrňák. Kelemen dostal minimum priestoru, na ľade bol 6 minút a 10 sekúnd a za tento čas stihol jeden hit a jednu strelu.

NHL - sobota:

Boston Bruins - Arizona Coyotes 5:3 (2:0, 2:2, 1:1)
Góly: 16. Pastrňák, 17. Coyle (Frederic), 23. Shattenkirk (Pastrňák, Marchand), 30. Heinen (Poitras, Frederic), 55. Pastrňák (Geekie, DeBrusk) - 23. Keller (Zucker, Välimäki), 24. Carcone, 44. Crouse (Maccelli, Bjugstad). Brankári: Ullmark - Ingram, strely na bránku: 29:34.

Dallas Stars - Vegas Golden Knights 1:6 (1:3, 0:1, 0:2)
Góly: 11. Dadonov (Benn, Hakanpää) - 3. Stephenson (Howden, Whitecloud), 6. Whitecloud (Carrier, Roy), 15. Stone (Barbašov, Eichel), 36. Roy (Stone), 43. Dorofejev (Karlsson, Cotter), 50. Cotter (McNabb). Brankári: Oettinger - Thompson, strely na bránku: 20:27.

Calgary Flames - New Jersey Devils 2:4 (1:0, 0:2, 1:2)
Góly: 20. Šarangovič (Coleman, Solovjov), 55. Kadri (Andersson, Hanifin) - 24. Hischier (Bratt, L. Hughes), 33. Bratt, 49. Holtz, 60. Hischier (Marino). Brankári: Wolf - Vaněček, strely na bránku: 25:30.

Washington Capitals - New York Rangers 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)
Góly: 1. Milano (FEHERVÁRY, Carlson), 22. Mantha (Kuznecov, Sandin), 26. Wilson, 32. Aube-Kubel (Malenstyn). Brankári: Lindgren - Šesťorkin, strely na bránku: 29:31.

Toronto Maple Leafs - Nashville Predators 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Góly: 35. Kämpf (Timmins), 38. Matthews (Nylander, Rielly), 57. Matthews (Nylander, Tavares), 59. Gregor (Järnkrok). Brankári: Samsonov - Lankinen, strely na bránku: 37:18.

Detroit Red Wings - Ottawa Senators 1:5 (1:1, 0:3, 0:1)
Góly: 15. Kane (DeBrincat, Lyon) - 2. Giroux (Chychrun, Tarasenko), 24. Tarasenko (Chychrun, Giroux), 29. Kubalík (Joseph), 39. Stützle (Batherson, Zub), 57. Sanderson. Brankári: Lyon (41. Reimer) - Korpisalo, strely na bránku: 31:37.

Buffalo Sabres - Montreal Canadiens 2:3 pp a sn (0:0, 0:2, 2:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 42. Skinner (Thompson), 47. Okposo (Clifton) - 33. Struble (Kovacevic), 34. Suzuki (Matheson, Monahan), rozh. náj. SLAFKOVSKÝ. Brankári: Levi - Primeau, strely na bránku: 48:31.

New York Islanders - Los Angeles Kings 3:2 pp (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)
Góly: 49. Lee (Reilly, Barzal), 56. Lee (Mayfield, Horvat), 61. Pageau (Holmström, Dobson) - 26. Kempe (Fiala, Doughty), 30. Gavrikov (Fiala, Danault). Brankári: Sorokin - Talbot, strely na bránku: 30:36.

Chicago Blackhawks - St. Louis Blues 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)
Góly: 5. Beauvillier (Zajcev, Guttman), 10. Vlasic (Crevier, Entwistle), 35. Dickinson (Zajcev, Murphy) - 57. Sundqvist (Leddy). Brankári: Mrázek - Binnington, strely na bránku: 24:39.

Colorado Avalanche - Philadelphia Flyers 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)
Góly: 19. MacKinnon (Manson, Toews), 33. Manson (Johansen) - 18. Konecny (Couturier, Foerster), 30. Tippett (Brink), 32. Sanheim (Frost, Tippett), 50. Konecny z tr. str., 51. Farabee (Brink, Sanheim). Brankári: Prosvetov - Hart, strely na bránku: 38:34.

Vancouver Canucks - Carolina Hurricanes 4:3 (1:0, 2:2, 1:1)
Góly: 7. Lafferty (Pettersson, Cole), 27. Michejev (Pettersson, Lafferty), 34. Miller (Boeser, Höglander), 44. Pettersson (Michejev, Hronek) - 28. Martinook (Fast, Slavin), 40. Skjei (Orlov, Bunting), 43. Noesen (Drury, Burns). Brankári: Demko - Raanta, strely na bránku: 24:24.

Seattle Kraken - Tampa Bay Lightning 3:4 pp (0:2, 2:0, 1:1 - 0:1)
Góly: 30. Bjorkstrand (Tolvanen, Borgen), 33. Oleksiak (Eberle), 41. McCann (Dunn, Eberle) - 10. Cirelli (Perbix, Jeannot), 20. Kučerov (Point, Hagel), 48. Paul (Cirelli, Kučerov), 64. Kučerov (Hagel, Raddysh). Brankári: Grubauer (41. Daccord) - Vasilevskij, strely na bránku: 29:30.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 43

Viac o téme: Washington Capitals NHL New York Rangers Detroit Red Wings Boston Bruins Ottawa Senators Buffalo Sabres Montreal Canadiens New Jersey Devils Nashville Predators Patrick Kane Toronto Maple Leafs Calgary Flames Arizona Coyotes David Pastrňák Dylan Larkin Martin Fehérváry Auston Matthews Adam Ružička Martin Pospíšil Miloš Kelemen Šimon Nemec Juraj Slafkovský