Ani čas pod 30 sekúnd nestačil Podmaníkovej na medailu, Wiffen prekonal svetový rekord

Slovenská plavkyňa Andrea PodmaníkováSlovenská plavkyňa Andrea Podmaníková Zdroj: SITA/AP/Martin Meissner

OTOPENI - Slovenská plavkyňa Andrea Podmaníková obsadila šieste miesto vo finále na 50 m prsia na ME v krátkom bazéne v rumunskom Otopeni.

V nedeľňajších pretekoch dosiahla čas 29,98 s, titul si vybojovala Talianka Benedetta Pilatová v rekorde šampionátu 28,86 sekundy.

Podmaníková zaostala o osem stotín za svojím výkonom v sobotňajšom semifinále (29,91 s), z ktorého postúpila ako siedma najrýchlejšia. V nedeľu štartovala v prvej dráhe a dokázal zdolať Nórku Silje Slyngstadliovú a Bulharku Dianu Petkovú. Pilatová zlepšila vlastný rekord ME z rozplavieb o 0,12 sekundy a za svetovým rekordom Litovčanky Ruty Meilutytovej zaostala o 49 stotín. Druhá dohmatla Eneli Jefimovová z Estónska (29,12 s) a na tretej priečke skončili ďalšia Talianka Jasmine Nocentiniová a Britka Imogen Clarková, obe mali čas 29,41 sekundy.

Nagy skončil ôsmy

Slovenský plavec Richard Nagy obsadil ôsme miesto v polohových pretekoch na 400 m na ME v krátkom bazéne v rumunskom Otopeni. V nedeľňajšom finále dosiahol čas 4:09,25 minúty a za víťazným Albertom Razzettim z Talianska zaostal o 12,24 sekundy.

Druhý finišoval Brit Duncan Scott s mankom 3,16 sekundy a bronz si vybojoval Apostolos Papastamos z Grécka, ktorý dohmatol v čase 4:05,19 minúty. Nagy postúpil do boja o medaily piatym najrýchlejším časom v dopoludňajších rozplavbách (4:08,90 min), no svoj výkon nedokázal zopakovať a vo finále skončil na poslednom ôsmom mieste.

Nový svetový rekord

Írsky plavec Daniel Wiffen vytvoril nový svetový rekord na 800 m voľným spôsobom. V nedeľňajšom finále na ME v krátkom bazéne v rumunskom Otopeni triumfoval časom 7:20,46 minúty. Slovenka Andrea Podmaníková obsadila šieste miesto vo finále na 50 m prsia. V nedeľu dosiahla čas 29,98 s, titul si vybojovala Talianka Benedetta Pilatová v rekorde šampionátu 28,86 sekundy. Richard Nagy obsadil ôsme miesto v polohových pretekoch na 400 m.

Wiffen prekonal doterajšie maximum Austrálčana Granta Hacketta z júla 2008 (7:23,42 min) o takmer tri sekundy. V Otopeni nemal konkurenciu a zlato získal s náskokom takmer desať sekúnd pred Francúzom Davidom Aubrym. Wiffen "koketoval" so svetovým rekordom aj vo štvrtok, keď vyhral 1500 m voľným spôsobom tretím najlepším časom histórie 14:09,11 minúty. Lepší boli iba Nemec Florian Wellbrock (14:06,88) a Talian Gregorio Paltrinieri (14:08,06). Dvadsaťdvaročný Ír získal na šampionáte zlato aj na 400 m voľným spôsobom.

muži:
100 m pol. pr.: 1. Bernhard Reitshammer (Rak.) 51,39 s, 2. Noe Ponti (Švaj.) 51,62, 3. Andreas Vazaios (Gr.) 51,91

50 m prisa: 1. Nicolo Martinenghi 25,66 s, 2. Simone Cerasuolo (obaja Tal.) 25,83, 3. Emre Sakci (Tur.) 25,90

200 m znak: 1. Lorenzo Mora (Tal.) 1:48,43 min, 2. Luke Greenbank (V.Brit.) 1:48,53, 3. Mewen Tomac (Fr.) 1:48,55

400 m pol. pr.: 1. Alberto Razzetti (Tal.) 3:57,01 min, 2. Duncan Scott (V.Brit.) 4:00,17, 3. Apostolos Papastamos (Gr.) 4:05,19, ... 8. Richard NAGY (SR) 4:09,25

ženy:
200 m v. sp.: 1. Freya Ann Alexandra Andersonová (V.Brit.) 1:52,16 min, 2. Barbora Seemanová (ČR) 1:52,66, 3. Freya Constance Colbertová (V.Brit.) 1:54,07

400 m v. sp.: 1. Simona Quadarellová (Tal.) 3:59,50 min, 2. Anastasija Kirpičnikovová (Fr.) 3:59,56, 3. Valentine Dumontová (Belg.) 4:00,84

Viac o téme: Plávanie Richard Nagy Andrea Podmaníková Daniel Wiffen