VIDEO Najlepší hráč ligy, a čo? Štipľavý komentár, okamžite sa prac z ihriska, si vylúčený

Nikola Jokič (Denver) a Nikola Vučevič (Chicago) v ostrom súbojiNikola Jokič (Denver) a Nikola Vučevič (Chicago) v ostrom súboji Zdroj: SITA/AP/Charles Rex Arbogast

CHICAGO - Basketbalisti Denveru v NBA zvíťazili na palubovke Chicaga 114:106, hoci už v druhej štvrtine prišli o svoju hviezdu Nikolu Jokiča.

Srbský pivot bol vylúčený za nevhodný komentár smerom k rozhodcom. Denver aj tak zostal v tabuľke Západnej konferencie na štvrtom mieste za Dallasom, ktorý zdolal šampióna nového turnaja Los Angeles Lakers 127:125 aj vďaka 33 bodom a 17 asistenciám Luku Dončiča.

Komentár, ktorý spĺňal štandardy vylúčenia

Denver nastúpil v Chicagu bez rozohrávača Jamala Murraya a minútu a pol pred polčasom prišiel aj o hlavnú hviezdu Jokiča. Dvojnásobný držiteľ ceny MVP súťaže sa domnieval, že bol v útoku faulovaný, no hvizd rozhodcov neprišiel. Preto sa na jedného z nich pozrel a niečo mu povedal. Vzápätí ho vylúčili.

"Prekročil som čiaru, ale občas to slovo čiaru neprekročí," povedal Jokič bez toho, aby špecifikoval, čo rozhodcovi povedal. "Nezverejňujeme, čo nám hráči povedia, ale bol to komentár, ktorý splnil štandardy pre vylúčenie," doplnil rozhodca Mark Lindsay.

Jokičovo vylúčenie však obhajcom titulu skôr pomohlo a doviedli zápas k víťazstvu. "Keď išiel Jokič von, akoby sa zomkli a hrali všetci s oveľa väčším sebavedomím a chuťou. Zdravo ich to naštvalo," uviedol rozohrávač Chicaga Cobe White, autor 27 bodov.

Nikola Vučevič pridal za Bulls 26 bodov a 16 doskokov. "Dnes hneď niekoľko hráčov zabralo a vystúpilo zo svojho tieňa. Je to pre nás dobrá výhra," ocenil prístup spoluhráčov Jokič.

Víťaz trofeje? Noačo!

Lakers chceli využiť dobrú pohodu v tíme po sobotňajšom triumfe v novovzniknutom NBA Cupe, lenže Dallas bol proti. Pri absencii hviezdy Kyrieho Irvinga sa k Dončičovi pridali iní spoluhráči a spoločne Lakers zdolali. Tim Hardaway k tomu prispel 32 bodmi a Dante Exum trafil sedem trojok, čo je jeho osobné maximum v NBA.

"Vedeli sme, že sa budú veľa sústrediť na bránenie Luku (Dončiča) a že mu musíme pomôcť tým, že budeme bodovať," povedal Hardaway. A to splnil. Dončič tak mohol zbierať asistenciu za asistenciou a Dallas viedol až o 15 bodov.

"Bolo to úžasné tímové víťazstvo. Máme výborných chalanov, ktorí dali do zápasu všetko. Každý hral tvrdo," uviedol slovinský rozohrávač podľa agentúry AFP.

Lakers síce manko v tretej štvrtine dotiahli, no v koncovke boli Mavericks úspešnejší aj vďaka trojkám Exuma, ktorý dal v poslednej štvrtine 17 zo svojich 26 bodov. Lakers nepomohlo ani 37 bodov Anthonyho Davisa a 33 bodov LeBrona Jamesa.

Vzájomný súboj Luka Dončič vs. LeBron James

Boston je doma ďalej neporazený, keď si poradil aj s Clevelandom (120:113). Všetci traja hviezdni hráči Celtics Jayson Tatum, Jaylen Brown a Kristaps Porzingis dali vyše 20 bodov. Boston pritom prehrával už o 15 bodov, ale dokázal vývoj otočiť.

O obrat sa snažili aj Golden State Warriors, ktorí dve a pol minúty pred koncom vo Phoenixe prehrávali o 12 bodov, ale napokon siahli po predĺžení. Brandin Pozdemski ťahal záverečný nápor a šesť sekúnd pred koncom mal Steph Curry šancu vyrovnať skóre, lenže trojku nepremenil a Phoenix, hrajúci bez Kevina Duranta, už výhru obhájil. Pečatil ju trestnými hody Bradley Beal, ktorý v prvom zápase po zranení nastrieľal 16 bodov. Devin Booker k výhre prispel 32 bodmi.

Krídelníkovi hostí Draymondovi Greenovi hrozí po treťom vylúčení v sezóne disciplinárne opatrenie zo strany NBA. Greena minulý mesiac suspendovali na päť zápasov po nedovolenom zákroku na Rudyho Goberta z Minnesoty.